Kategoriler
Otomobil

Mitsubishi, e-Evolution Concept ve  Outlander PHEV ile Cenevre’de

Mitsubishi, 88. Cenevre Uluslararası Otomotiv Fuarı’nda, e-Evolution Concept’in Avrupa ve  yeni Outlander PHEV’in dünya prömiyerini gerçekleştirecek.

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan dizel emisyon skandallarının ardından pek çok firma gibi Mitsubishi firması da yakın gelecek planlarını elektrikli ve hibrit modeller üzerinde yoğunlaştırıyor. Japon firmasının geliştirdiği yeni ürün stratejinin ilk örnekleri Cenevre’de otomobil tutkunlarının karşısına çıkaracağı e-Evolution Concept ve Outlander PHEV modelleri oldu.

YÜKSEK PERFORMANSLI, ELEKTRİKLİ SUV KONSEPTİ

Mitsubishi’nin yeni sloganı “Drive Your Ambition” kapsamındaki yeni marka stratejisini  gözler önüne seren teknik bir prototip olan e-Evolution Concept, tamamen elektrikli, yüksek performanslı SUV konsepti.

Mitsubishi Motors’un Dynamic Shield tasarım konseptine taze bir bakış sunan konsept araç, siyah radyatör ızgarasının, camın altında korunması, bu otomobilin yüksek performanslı bir elektrikli otomobil olduğuna dair bir ipucu sunuyor. Üzerlerindeki cam ile korunan kamera ve sensörlere, mavi çizgiler ile vurgu yapılıyor. Aerodinamik, farların altındaki büyük hava girişleri ile geliştirildi. Aynı zamanda elektrikli fren kaliperlerinin etkin şekilde soğutulmasına da yardımcı oluyorlar. Neredeyse 360 derece görüş sağlayacak şekilde tasarlanan camlar bir otomobilden çok jet uçağına benzer bir his veriyor.

Uzun yıllardır motor ve arazi performansında kendini kanıtlayan Mitsubishi, e-Evolution Concept ile 4WD sistemini daha da ileri taşıyor. Yüksek kapasiteli bir bataryadan beslenen yüksek torklu, yüksek performanslı elektrikli motorlar kullanan Mitsubishi e-Evolution Concept’in bataryaları, sürüş performansını artırmak için otomobilin orta kısmının altında bulunuyor.

Üç motorlu 4WD sistemi ön tekerleklere tahrik sağlamak için elektronik olarak kontrol edilen tork yön verme AYC ünitesi ile iki arka motoru eşleştiren yeni bir Çift Motorlu Aktif Yalpalama Kontrolü (ATC) sistemi ile tamamlanan tek bir motordan yararlanıyor. Bunların tümü ise Mitsubishi Motors’un Super All-Wheel Control (S-AWC) araç dinamik kontrol sistemine entegre edildi.

Mitsubishi e-Evolution Concept,  Yapay Zeka sistemi sayesinde yol ve trafik koşullarındaki değişiklikleri ve sürücünün niyetini anında okuyabiliyor. Sürücü ile aracın performansı arasında pürüzsüz koordinasyon sağlayan sistem, aracı  kontrol etmeyi daha kolay ve güvenli hale getirebiliyor.

YENİ OUTLANDER PHEV SINIRLARI ZORLAYACAK

Dünya çapında en çok satan plug-in hibrit aracı olmayı başaran Outlander PHEV,  üstün teknolojik özellikleriyle Mitsubishi Motors’un amiral gemisi konumunda. 2019 model yeni Outlander PHEV, daha keskin hatları, daha şık iç dizaynı ve yeniden tasarlanan şanzımanı ile sınırları daha da zorlayacak.

Teknolojik görünümlü LED farlar, dikdörtgen ön sis lambası çerçeveleri, DYNAMIC SHIELD ön tasarım konsepti ve ön tarafta alt koruma plakası gibi, bir dizi yenilik aracın dış görünüşünde ön plana çıkıyor. Yeni 18 inç alaşımlı jantlar ve arka tarafa eklenen büyük rüzgarlık otomobile daha keskin ve sofistike bir görünüm kazandırıyor. İç alanda ise, yeni deri döşeme, beli sarmalayan tamamen yenilenen ön koltuklar, revize edilmiş kumanda mekanizması, yeni gösterge paneli, yeni trim, arka A/C çıkışları olarak sıralanıyor.

Otto çevrimli 2.0 litre motorun yerini alan yerini alan 2.4 Atkinson çevrimli benzinli motor daha yüksek güç, yüksek tork, daha sessiz çalışma ve daha yüksek verim sağlıyor.

Önceki modellerde bulunan NORMAL ve 4WD LOCK modlarına iki yeni sürüş modu ekleniyor. SPORT modu, sürücüye virajlı yollarda daha fazla sürüş keyfi için daha fazla kontrol imkanı sunuyor. SNOW modu ise, karla kaplı veya kaygan zeminlerde daha yüksek güven sunuyor. (Aydın Özcanbaz)