Kategoriler
Yaşam

Mutfağınızdaki gıdalarla yapabileceğiniz yüz temizleyicileri

Her zamankinden daha yumuşak ve parlak görünen bir cilt için popüler, pahalı ürünler almanız gerekmez. Günlük yaşamınızda mutfağınızda kullandığınız gıdalar ve yağlarla evinizde farklı farklı doğal yüz temizleyicileri hazırlayabilirsiniz.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte cildinize iyi gelen evde uygulayabileceğiniz temizleyiciler:

Hindistan cevizi yağı

Antimikrobiyal özelliği sayesinde hindistan cevizi yağını yüzünüze uyguladığınızda nemin gözeneklerinizde kaybolmasını önleyecek ve cildinizin sağlıklı, yumuşak olmasını sağlayacaktır. Parmaklarınıza alacağınız yağı 30 saniye boyunca masaj yaparak yüzünüze yedirin, sonra gözeneklerinizin açılması için yüzünüze ılık havlu yerleştirin. 15-30 saniye kadar bekleyin ve sonra ıslak bir peçeteyle veya kumaşla yağı silin.

Elma sirkesi

Elma sirkesi tıkanmış gözenekleri önlemek, cildi kurumaktan ya da aşırı yağlanmadan korumak için cildinizin pH dengesini yeniliyor. 1 ölçü elma sirkesini 2 ölçü suyla karıştırın ve iyice çalkalayın. Temiz olan yüzünüze bir parça pamukla uygulayın. Cildiniz kuruyunca her gün kullandığınız nemlendiriciyi sürün.

Bal ve limon

İkisi birlikte doğal bir nemlendirici ve antiseptiktir. Cildinizi yumuşatırken temizleyecektir. Limondaki sitrik asit akneye yol açan bakterileri öldürür ve enzimler ölü deriyi temizler. Doğal bir antibiyotik olan bal, akneyi önleyen ve yaşlanma sürecini yavaşlatan antioksidanlarla doludur. 2 çay kaşığı bal ve 1 çay kaşığı taze limon suyunu karıştırın. Parmaklarınız arasında ısıtın ve yüzünüze, boynunuza ince bir tabaka halinde sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve ılık suyla durulayın.

Yoğurt

Protein ve laktik asit bakımından zengin olan yoğurt mükemmel bir yüz temizleyicidir. Bu bileşenler cildi mikroplardan arındırmak için birlikte çalışır. Düzenli olarak laktik asit kullanıldığında cildiniz ölü hücrelerden kurtulur. Protein ise gözeneklerin sıkılaşmasına, ince çizgilerin görünümünün ve susuzluğun azalmasına yardım eder. Temiz olan cildinize parmak uçlarınızla ince bir tabaka yoğurdu masaj yaparak sürün. Birkaç dakika bekledikten sonra ılık suyla yıkayın.

Zeytinyağı

Kuru ciltler için mükemmel bir doğal nemlendirici olan zeytinyağı cildinizi besler. Yarım fincan zeytinyağı, çeyrek fincan sirke ve çeyrek fincan suyla etkili bir gece kremi hazırlayın. Bu krem siyah noktaları azaltacak, bakterileri öldürecek, cildinizin yumuşak ve temiz olmasını sağlayacaktır.

Daha fazla yağ

Yağlardaki linoleik asit cildin yüzeyini koruyup lekeleri azaltmaya yardımcıdır. Hint keneviri, yalancı safran, üzüm çekirdeği yağı doğal yağ üretimini düzenlemeye yardım ediyor. Badem, avokado, ruşeym yağlarında yaşlanmayla savaşmaya yardımcı ve cildi besleyen yağlı asitler ve polifenoller bulunuyor. Bu yağları cildinize yeterli miktarda dairesel hareketlerle sürün. Birkaç dakika ılık bir nemli bezle yüzünüzü kapatın ve sonra ılık suyla nazik bir şekilde yıkayın. (Vasfiye Özcanbaz)