Kategoriler
Sağlık

Çocukların ağız sağlığını korumanın 8 yolu

Diş çürüğü 6-19 yaş arası çocuklar arasında en yaygın kronik hastalıklardan biridir. Çocukların dişlerinin sağlıklı olması için dişleri çıkar çıkmaz fırçalamaya başlamalısınız. Çocuğunuzun ağzında diş olmasa bile ıslak bir tülbentle ağzının içini temizleyin.

WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, çocukların dişlerini korumak için 8 kolay yöntem bulunuyor:

Erken başlayın

İlk doğum gününe kadar çocuğunuzu bir dişhekimine götürün. Erken dönemde uygulanan koruyucu uygulamalar para tasarrufu yapmanızı sağlar.

İyi alışkanlıklar öğretin

Diş fırçalama bunlardan en önemlisidir. Bebeğinizin dişleri çıkmadan bile dişetlerini fırçalayın. Bebek diş fırçasıyla su kullanın veya yumuşak bir tülbentle dişetlerini temizleyin. Günde 2 kez fırçalayın. Fırçaladıktan sonra gece boyunca sudan başka bir şey içirmeyin.

Biberon çürüğüne dikkat edin

Bebeğinizin meyve suyu, mama ya da sütle dolu biberonla uyumasına izin vermeyin. Şekerli içecekler bebeğinizin dişlerine yapışır ve diş çürüğünü tetikleyen bakterileri besler. Gece yatarken biberonsuz uyumuyorsa içine sadece su koyun.

Meyve suyundan uzak durun

Birçok anne-baba içecek için meyve suyunu sağlıklı olarak düşünür. Fakat araştırmalara göre, meyve suyu çocukluk çağı obezitesi ve diş çürükleriyle bağlantılıdır. Çocuklarınıza sadece yemek zamanında 110 gram yüzde 100 meyve suyu verin.

Alıştırma bardağını kontrollü kullanın

Alıştırma bardağı biberondan bardağa geçişte çocuklara yardımcı olur. Çocukların çoğu gün boyunca bu bardağı elinden düşürmez. Ancak bunun uzun süreli kullanımı ön dişlerin arkasında çürüklere yol açar.

Emziği 2 yaşına kadar bıraktırın

Bebeklerin ilk yıllarında emzik kullanımı ani bebek ölümü sendromunu önlemeye yardımcı olabilir. Ancak uzun süreli kullanırsanız, bu durum üst ve alttaki diş dizilimini veya dişlerin şeklini etkileyebilir. Emziğin bebekler için olduğunu söyleyen uzmanlar, en geç 2 yaşına kadar emziği bıraktırmanızı öneriyorlar.

İlaçlara dikkat edin

Çocukların kullandığı ilaçlar şekerli ve aromalı olabiliyor. Eğer ilaç dişlerine yapışırsa diş çürüğü riski artar. Astım veya kalp sorunları gibi kronik hastalığı olan çocukların kullandığı ilaçların dişleri çürütme oranı yüksektir. Bu çocuklarda diş fırçalama sıklığını dişhekimine sorarak günde dörde kadar çıkarabilirsiniz.

Ağız hijyeni konusunda kararlı olun

Çocuklar diş fırçalama, diş ipi ya da ağız suyunu kullanmada sızlansa da asla taviz vermeyin. Dişlerini sağlıklı tutmak için başka seçenekleri olmadığını öğretin. Çocuklar 2-3 yaşlarında bir yetişkinin yardımıyla dişlerini fırlamaya başlayabilir, ancak kendi başına fırçalamak için 6 yaşına kadar beklemeliler.

Uzmanlar, çocukların kendi ayakkabılarını kendileri bağladığında ya da el yazısını yazmayı öğrendiklerinde kendi dişlerini de fırçalayabileceklerini belirtiyorlar. Dişlerini güzelce fırçaladığında onu defterine yapıştırabileceği bir çıkartmayla ya da yıldızla ödüllendirin. (Vasfiye Özcanbaz)