Kategoriler
Aktüel

Maydanozu hiç bu şekilde görmüş müydünüz?

Güney Amerika’daki Atacama Çölü, ‘Ilareta’ olarak bilinen tuhaf, yastığa benzer, maydanozun kardeşi olan bir tür bitkiyle kaplı. Oldukça ilginç görünen bu bitkilerin bazısının 3 bin yaşında olduğu düşünülüyor.

Güney Amerika’da Şili’nin kuzeyinde bulunan Atacama Çölü, resimlerde gördüğünüz ‘Ilareta’ olarak bilinen tuhaf, yastığa benzer, maydanozun kardeşi olan bir tür bitkiyle kaplı. Kötü ve zorlu hava koşullarına rağmen, bitkiler dayanmak zorundalar. Bu bitkilerin bazısının 3 bin yaşında olduğu düşünülüyor.

Bu bitki,  kendini kemirgenlerden koruyor

Kara yosunuyla kaplanmış bir kaya gibi görünmesine rağmen, çöl bu yeşil örtülerle tıpkı  küçük dağlarla örtülmüş gibi duruyor. Her bir kaya parçası küçük yaprak kümeleriyle bezenmiş, bu bitki ayaklarınızla üzerinde rahatça durabileceğiniz kadar güçlü. Bu bitkiler yılda 1,5 santimetre uzuyor.

Regis Üniversitesi’nde görevli ve tuhaf bitkiler konusunda araştırma yapan Catherine Kleier, çevresel etkiler (gece soğuk, gündüz sıcak hava) ile değişen basınçtan dolayı Ilareta bitkisinin çok güçlü olduğundan şüphe ettiğini söylüyor. Bitkinin sıcağı hapsettiğini ve yapraklarını çürüttüğünü ve böylece Güney Amerika’da yaşayan uzun kuyruklu, tavşan tarzı kemirgenlere karşı kendini koruduğunu belirtti.  (Vasfiye Özcanbaz)