Kategoriler
Yaşam

Güzelliğin sırrı hindistan cevizinde!

Yemek yaparken ya da atıştırmalık hazırlarken kulandığınız hindistan cevizi, cildinizin susuz kalmasını önlerken güzelliğinize güzellik katıyor.

Hindistan cevizi yağını sadece yemek haricinde güzelliğiniz için de kullanabilirsiniz. Health.com’un haberine göre, saçlarınızı, vücudunuzu ve dudaklarınızı nemlendirmekten gözaltı morluklarının giderilmesine kadar farklı cilt bakımı seçeneklerinde hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz.

Saç maskesi yapın

Oda sıcaklığında krema sertliğinde olan hindistan cevizi yağı, 25 santigrat derecede ısıtılırsa sıvıya dönüşüyor. Saçlarınızı nemlendirmek için banyoda ılık suyun altında hindistan cevizi yağını eritin. Şampuanlandıktan sonra bol miktarda hindistan cevizi yağını ıslak saç tellerine uygulayın ve saçlarınızı topuz biçiminde toplayıp sarın. En az 5 dakika bekleyin ve durulayın.

En iyi nemlendirici

Hindistan cevizinin mükemmel bir nemlendirirci olmasının nedeni kremsi kıvamıdır. Banyodan çıktıktan sonra hindistan cevizi yağını vücudunuza sürerseniz ılık cildinizin içine nüfuz edip vücudunuzu nemlendirir.

Dudaklarınız kurumasın

Hindistan cevizi yağı çatlayan dudaklarınız için oldukça faydalıdır. Küçük bir kavanoz yağ alın ve gün boyunca parmağınızla dudağınıza rahatça sürebilirsiniz.

Tırnaklarınızı güzelleştirir

Küçük bir miktar hindistan cevizi yağını parmağınıza alın ve tırnağınızın etrafındaki deriye sürün ve derinin içine nüfuz etmesini bekleyin. Hindistan cevizi yağı tırnaklarınızı da güçlendirir, ellerinizin daha genç görünmesini sağlar.

Gözaltı torbalarına karşı birebir

Gözünüzün altındaki deri incedir ve hassastır. Bu nedenle göz altlarınız şişkinliğe, kırışıklıklara ve siyah halka oluşumuna karşı yatkındır. Pahalı göz kremleri kullanmak istemiyorsanız hindistan cevizi yağını deneyin. Parmaklarınızın arasına biraz alın ve elinizde ılındıktan sonra göz altlarınıza sürün.

Cildinizi parlatır

Herkes pırıl pırıl parlayan ve sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Sizin de cildinizin doğal hali parlak ve canlı görünmüyorsa, hindistan cevizi yağını elmacık kemiğinizin üzerine, üst dudağınızın üstündeki çukura ve kaşlarınızın üstüne biraz sürün.

Makyajınızı temizler

Bütün makyajınızını sadece bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile temizleyebilirsiniz. Küçük bir parça ılıtılmış, sıvı hindistan cevizi yağını cildinize masaj yaparak yedirin ve makyajın yok olduğunu göreceksiniz. Sonra ılık suyla yüzünüzü durulayın.

Ölü deri düşmanı

Ellerinizdeki sertleşmiş olan bölümleri yarım fincan deniz tuzu ya da şeker ile eşit miktarda erimiş hindistan cevizi yağını karışımıyla ovalayın. Böylece ölü deri hücreleri yok olurken cildiniz de nemlenir. Bebek gibi yumuşak bir cilde sahip olursunuz. Bunu ayaklarınızda ve bileklerinizde de uygulayabilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)