Kategoriler
Teknoloji

Yapay zeka telefonları daha da akıllandırdı. İşte yeni telefonlar

Akıllı telefonların hayatımıza girdiği son 10 yılın ardından teknoloji firmaları yapay zeka çalışmalarıyla akıllı telefonların kapasitesini artırarak kendini geliştirebilen, düşünebilen, yeni cihazlar geliştirmeye  başladı.

Günümüzün akıllı telefonları artık yaşamımızı tamamen değiştirecek yapay zeka kavramıyla zeki hale geliyorlar. Bugüne kadar Siri, Google Assistant gibi sesle telefonu yöneten yapay zeka uygulamaları zaten akıllı telefonlarda mevcuttu. Ancak yeni çıkan ve yakın zamanda sayıları hızla artacak yapay zeka temelli cep telefonları sayesinde hayatımız tümüyle değişecek. Bu telefonlar, insan beyni gibi görüntüleri, sesleri, konuşulan dili tanıyacak ve bunları birer veri gibi işleyecek. Her geçen gün gelişen yapay zeka endüstrisinin, gelecek 5 yıl içerisinde 14 milyar dolar büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

Endüstrinin önde gelen cihaz üreticilerinin düşük enerji tüketimi, yüksek verimlilik ve çip üzerinde sistem entegrasyonuna odaklandığı bir dünyada, teknoloji devlerinin çoğu birkaç yıldır yapay zeka özelliğini mobil telefonlara uygulama çalışmalarına başlamıştı. Kimisi yeni telefonlarını piyasaya sunarken kimisi de çok kısa süre içerisinde kullanıcıların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

İşte yapay zekaya sahip akıllı telefonlar

Huawei Mate 10 Pro ile gürültülü ortamlarda rahatça konuşun

Yapay zeka gelişimleri sunan ilk cihaz olma özelliği taşıyan Mate 10 Pro, yeni Kirin 970 işlemcisiyle daha hızlı ve kişiselleştirilmiş bir mobil deneyimi yaşatıyor. Telefon, yapay zeka sayesinde gürültülü ortamlarda ortamdaki sesleri azaltırken, ses kalitesini artırıyor. Ayrıca konuşmalarınızı, yazılarınızı ve görüntüleri eşzamanlı olarak 50’den fazla dile çeviriyor.

Apple-iPhone X, yaşlanınca da sizi tanıyacak

Apple’ın geliştirdiği en son model telefonu iPhone X’te yüz tanıma sistemi (Face ID), yüzünüzde 30 binin üzerinde görünmez noktayı analiz ederek en ince detaylarıyla bir derinlik haritası oluşturuyor. Bu sayede Face ID, görünümünüzde zamanla gerçekleşen fiziksel değişikliklere adapte olabiliyor. Ayrıca Animoji uygulamasıyla telefonunuzla eğlenceli zaman geçirebileceksiniz.

Samsung Galaxy S9’un kamerası karanlıkta da sizi tanıyor

Galaxy S9 ve Galaxy S9 Plus modellerinde bulunan yüz tanıma ile göz taramasını bir araya getiren teknoloji sayesinde telefonunuza kolayca ulaşabilirsiniz. Yüz tanımanın zor olduğu koşullarda ise göz tarama devreye giriyor (ya da tam tersi oluyor). Bu sayede düşük ışık koşullarında bile telefonunuz sizi tanıyabiliyor.

HTC U Ultra, sizi sizden daha iyi tanıyacak

HTC’nin yeni akıllı telefonu HTC U Ultra, karlı havalarda sizi uyarıp daha sıkı giyinmenizi önerebilecek. Zamanla gelişip sizi daha yakından tanıyacak. Yapay zeka sistemi sayesinde, yaşadığınız bölgedeki değişikliklere göre sizi uyaracak. Telefon, kullanıcılarından topladığı bilgilerle gelişerek etkili bir asistan olmayı vadediyor.

Asus Zenfone 5Z, uyanmanıza yakın kendini şarj ediyor

Bu yılın başlarında tanıtılan Asus Zenfone 5Z, çentikli ekranı, gelişmiş yapay zekası ve özel kamerasıyla dikkat çekiyor. Yapay zeka destekli şarj teknolojisiyle uyku alışkanlıklarınızı takip eden telefon, gece şarjda bıraktığınızda kendini tam kapasite doldurmayarak ömrünü uzatıyor. Fakat uyanacağınız süreye yakın yeniden devreye girerek cihazı tam kapasite şarj ediyor. Telefon Nisan ayında satışa çıkacak.

LG V30SThinQ

LG, tüketicilerin ihtiyaç ve kullanım alışkanlıklarına göre entegre edilen yapay zeka özelliklerine sahip G V30SThinQ modelini Mart ayının başında tanıttı. Fotoğraf çekerken, AI CAM özelliği ile doygunluk, netlik ve kontrast gibi ayarları kontrol altına alan telefon, onları gördüğü sahneye bağlı olarak en iyi şekilde ayarlıyor. Telefonun kamerasında kayıtlı olan sahneler şöyle: Portre, Hayvan, Şehir, Çiçek, Gündoğumu, Gün Batımı, Gıdalar ve Manzara. (Vasfiye Özcanbaz)