Kategoriler
Yaşam

Evde bebeklerinizi bekleyen tehlikelere karşı dikkatli olun!

Bebeğiniz evde güvenli olduğundan emin misiniz? Her yıl acil servislere ev kazası yaşayan 1 yaş altı binlerce çocuk başvuruyor. Evde gözünüzden kaçan en küçük bir ayrıntı bile bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

Büyüdükçe her şeyi öğrenmek için sürekli tehlikeli alanlara yönelen bebekler için önlem almadığınız takdirde eviniz çok tehlikeli olabilir. Ehow isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte evde çocuklarınız ve bebekleriniz için tehlike oluşturabilecek olaylar:

Yüksekten düşme

Yaralanmaların yaklaşık yüzde 59’u düşmeler nedeniyle oluşuyor ve genellikle sandalyeden düşmekten kaynaklanıyor. Araştırma bulgularına göre, bebekler sandalyeye tırmanmaya çalışıyor ya da koltuklarda ayakta durmaya çalıştığında düşmeler meydana geliyor.

Yürürken ağzında bir şey olmadığından emin olun

Ağzında biberon, emzik ya da bardak gibi şeylerle düşme sonucunda ağızda yırtılmalar, kesilmeler meydana gelebiliyor. Bu nedenle çocuğunuz yürürken ağzında bir şey olmamasına dikkat edin.

Bebekler düğme, para  ve pilleri yutabilir

Bazı zararlı nesnelerin her zaman çocuklardan uzak tutulması gerekiyor. Bunlar arasında düğme piller de bulunuyor. Bebeğinizin güvende olması için bebek ve çocukların oyuncaklarındaki pil kapaklarının sıkıca kapalı olduğundan emin olun. Pilleri çocukların ulaşabileceği yerlerde bulundurmayın. Pilin yutulması çok tehlikelidir.

Dolanmış elektrik kablolarına dikkat!

Çocukların ve bebeklerin evinizdeki elektronik eşyaların elektrik kablolarına dolanmasını önlemek için kabloları kanalların içine saklayın.

Korkulukları açılan beşik tehlikeli olabilir

Beşiğinizin yanlardaki korkulukları aşağıya inip açılıyorsa, bebeğinizin uyandığını duyduktan sonra beşiğinde uzun süre kalmasına izin vermeyin. Çünkü çocuğunuz inmeye çalışırsa beşiğin kenarı açılıp çocuğunuzun düşme riski yüksektir.

Bebeğinizi yüzüstü yatırmayın

Son yıllarda yapılan güvenlik araştırmalarına göre, annelerin en az yüzde 28’i bebeklerini yüzüstü yatırdıklarını söylüyor. Ancak bebeğin bu şekilde uyuması güvenilir olmayabilir.

Battaniye ve benzer yumuşak nesneleri beşikte bırakmayın

Aynı araştırmada, annelerin yaklaşık yüzde 73’ü bebeklerinin beşiğinde battaniye, yumuşak oyuncaklar bıraktıklarını söylüyorlar. Ancak bunlar bebeğin boğulmasına yol açabilir.

Küvet bebekler içi çok tehlikeli

Tehlike banyoda da gizlenebilir. Bebekler çok az suda bile boğulabilir. Bu nedenle banyoda içi su dolu bir kova ya da küvet onlar için oldukça tehlikelidir. Asla bebeğinizi banyoda tek başına bırakmayın.

Temizlik yaparken kovayı yerde bırakmayın

Evdeki diğer boğulma risklerinden biri de temizlik yaparken kullandığınız yer silme kovasıdır. Bebekler bu kovanın içindeki çok az miktardaki suya düşüp boğulabilir. Temizlik yaparken çocuklarınıza daha fazla dikkat etmelisiniz.