Kategoriler
Yaşam

Bu yöntemlerle halınızdaki lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz

Yeni aldığınız halınıza meyve suyu döküldüyse  ya da mürekkep damlattıysanız halınızı hemen yıkatmaya vermeyin. Evde her zaman bulunan sirke, mısır nişastası, traş köpüğü gibi malzemelerle bu lekeleri kolayca çıkarabilirsiniz.

Çok severek aldığınız, kullanmaya kıyamadığınız halınıza çay, kahve, meyve suyu dökülürse üzülmeyin, çaresi evinizde her zaman kullandığınız malzemelerde gizli. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, pahalı halı temizleme servislerini çağırmadan önce evde kullandığınız ürünleri kontrol edin, çünkü bunlar birçok lekeyi kolayca çıkarabiliyor. İşte lekeleri çıkarmanıza yardımcı ürünler:

Amonyak

1 fincan amonyağı 2 litre ılık suyun içine ekleyin ve sünger yardımıyla lekenin üzerine yayın, iyice kurumasını bekleyin ve gerekirse işlemi tekrar edin.

Sirke

Halınızın üzerindeki hafif lekeler için 2 yemek kaşığı tuzu yarım fincan sirkenin içinde çözün ve bununla lekeyi ovalayın. Kuruduktan sonra elektrikli süpürgeyle süpürün. Daha büyük ve yoğun lekeler için bu karışımın içine 2 yemek kaşığı boraks ekleyin ve aynı şekilde lekeyi silip süpürün. Meyve ve meyve suyu lekeleri için 1 yemek kaşığı çamaşır deterjanı ile 1,5 yemek kaşığı sirke ve 2 fincan suyla karıştırıp lekenin üzerine dökün. İyice içine işlemesini bekleyin ve kurutun.

Traş kremi

Özellikle yağ lekeleri için lekeyi silin, ıslak süngerle hafif hafif vurun, üzerine biraz traş kemi sıkın ve sonra nemli süngerle silin. Traş kremi yağ lekeleri üzerinde de işe yarar. Lekeye uygulayın, kurumasını bekleyin ve nemli yumuşak bir bezle ovalayın.

Mısır nişastası

Halınıza dökülen mürekkep lekesini çıkarmak için sütle mısır nişastasını karıştırıp macun kıvamına getirin ve lekenin üzerine uygulayın. Birkaç saat kurumasını bekleyin ve sonra kurumuş kalıntıları fırçalayıp elektrik süpürgesiyle süpürün. Nişasta yağ lekesini de çıkarır.

Tuz

Halınızdaki ketçap lekelerini çıkarmak için her lekenin üzerine tuz serpin, birkaç dakika bekleyin ve sonra elektrik süpürgesiyle süpürün. Kalanları süngerle silin ve leke tamamen çıkana kadar tuzlayıp süpürmeye devam edin.

Kabartma tozu

Kabartma tozu, halınızdaki kusmuk veya evcil hayvan idrarını çıkarmak için en iyi seçenektir. Lekelenen bölgeye biraz kabartma tozu dökün ve kağıt havluyla üzerine hafifçe vurun. Karışım tamamen kuruduktan sonra elektrik süpürgesiyle süpürün.

Soda

Evcil hayvan idrarı ve diğer yoğun lekeleri çıkarmak için soda çok iyidir. Aşırı idrarı kağıt havluyla alın, sonra sodayla ıslatın, tekrar kurutun, sulandırılmış halı şampuanıyla ovalayın. Soda ayrıca sıçramış kahve ve çay lekelerini de çıkarır. Lekenin üzerine biraz soda dökün ve kuruması için silin.

Islak mendil

Halınıza ya da kiliminize sıçramış lekeleri silmek için ıslak mendil kullanın. Islak mendil sıvıyı ve lekeyi emecektir. Çeşitli dökülen şeyler ve damlalar giysilerinize ya da mobilyalarınıza bulaşınca ıslak mendil çok etkilidir.

Diş fırçası

Leke çıkarmak ve özellikle de yumuşak liflere kadar inmiş zor lekeleri çıkarmak çok yorucu olabilir. Derindeki lekeleri çıkarmak için yumuşak kıllı naylon diş fırçası kullanmayı deneyin. Leke çıkana kadar leke çıkarıcı bir malzemeyi diş fırçasıyla sürün ve derinlere yedirin.

Buz küpleri

Halınıza yapışan sakızı çıkarmak için buz küplerini poşete koyun ve bununla sakızı dondurun. Sonra tereyağı bıçağıyla sakızı kazıyın ve Trikloretilen isimli kuru temizleme sıvısıyla silin. (Vasfiye ÖZcanbaz)