Kategoriler
Aktüel

Büyüleyici mavi lavların arkasındaki dram!

Bu yanardağın içinden çıkan lavların gece olunca mavi olduğunu görünce oldukça şaşıracaksınız. Bir taraftan madencilere ekmek parası sağlayan yanardağ, diğer taraftan geceleri görüntüsüyle insanları büyülüyor.

Madenciler, Green Crater (Yeşil Krater) olarak adlandırılan Kawah Ijen isimli bu madenden ekmeklerini çıkarmaya çalışırken, gün boyunca parlak kırmızı olarak görünen sülfür gece olunca ürkütücü bir mavi ışığa dönüşüyor. Onun bu mavi parlaklığı herkesi kendine hayran bırakıyor.

Madenciler günde 6-10 lira için ölüm soluyor

Endonezya’nın Doğu Java’da eyaletinde bulunan Kawah Ijen yanardağının krateri içerisinde madenciler, hayatlarını riske atarak ve ciddi solunum yolu hastalıklarını göze alarak zararlı sülfür gazı içinde çekiç sallayıp kayaları parçalıyor. Madenciler sülfür madenini yoğun çaba göstererek elleriyle krater zemininden çıkarıp sepetlerle aşağıya taşıyor. Madencilerin çoğu bu yolculuğu günde 2 kez yapıyor. İşgücü ve emeğin bu kadar yoğun olarak kullanıldığı madencilik sektöründe çalışan madenciler,  60 kg sülfür taşıdıklarında vergiler hariç 6 TL kazanıyor.

Turkuaz renkli, asitli krater gölü madenin kaynağı

Maden, sülfür elementi bulunan doğal bir yarığın yanında konuşlanmış 1 kilometre genişliğinde turkuaz renkli, asitli krater gölünden oluşuyor. Madenciler büyük kraterin içindeki toplama noktalarına sülfürün birikmesi için dağın yanlarındaki yarıklara seramik borular yerleştirmiş. Eridiği zaman koyu kırmızı olan sülfür boruların ucundan yavaş yavaş dökülüyor ve zeminde havuzlar oluşturup soğuyor ve rengi parlak sarıya dönüşüyor. Soğumuş olan sülfür madenciler tarafından büyük parçalara bölünüyor ve sepetlerin içinde taşınıyor.

Tipik bir madenci her gün madenden yaklaşık 70 ile 100 kilogram sülfür çıkarıyor. Ancak madenciler tüm bu işleri yaparken tişört ve pantolondan başka bir şey giymiyorlar. Sağlıkları için maske ve özel giysi gibi hiçbir güvenlik önlemleri bulunmayan madenciler çok kötü koşullarda çalışıyor. (Vasfiye Özcanbaz)