Kategoriler
Yaşam

Mükemmel bir cilt için mutlaka bu gıdaları tüketin

Pahalı ve etkisiz güzellik ürünleri kullanmaktan yoruldunuz mu? Artık bu ürünlere para harcamak yerine mükemmel bir cilde sahip olmak için tükettiğiniz gıdalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Bazı gıdalar cildinizi kötüleştirirken diğerleri ise iyileştiriyor. Pürüzsüz, mükemmel ve pırıl pırıl bir cilt için hangi gıdaların önemli olduğunu bilirseniz işiniz kolaylaşacaktır. İşte mükemmel bir cilt için beslenmenizde olması gereken yiyecekler:

Kırmızı dolmalık biber

Sadece bir tane biber günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 100’ünden fazlasını karşılar. Çiğ ya da pişmiş olarak yiyebileceğiniz kırmızı dolmalık biberler lezzetlidir. Önemli ölçüde lif ve B6 vitamini içeren bu biberlerde kırışıklıkları önlemeye ve cilde giden kan dolaşımını artırmaya yardımcı olan karotenoidler bulunuyor. Karotenoidler genç görünmenize yardımcıdır ve akneyle savaşırlar. Ayrıca pürüzsüz bir cilde sahip olmanıza yardım eder.

Bitter çikolata

Bitter çikolatadaki antioksidanlar cildinizdeki pürüzlülüğü azaltmaya yardımcıdır ve cildinizi güneşin hasarına karşı korur.Antioksidanlar, yağlı asitler ve parıltılı bir cilt sağlayan flavanollar açısından zengindir. Ayrıca kakao damarları rahatlatır ve cilde giden kan akışını artırır. Her gün en az yüzde 80 kakao içeren bitter çikolatadan 30 gram yemelisiniz.

Somon

Stres, anksiyete ve depresyonla savaşmada mükemmel bir yiyecek olan somon günlük D vitamini ihtiyacınızın çoğunu karşılar. Ayrıca kolon kanseri, kalp ve kemik hastalığını önlemeye yardımcıdır. Omega 3 yağ asitleri açısından zengin olan somon, cildinizin susuz kalmamasını sağlar, iltihap, kırışıklık ve akneyle savaşır.

Hindistan cevizi yağı

En zengin doymuş yağ kaynağından biri olan hindistan cevizi yağı virüsleri, enfeksiyonu, iltihaplanmayı ve akneyi uzak tutan güçlü bir antibakteriyal ve antiviral bir yiyecektir. Vücudunuz için gerekli yağ asitleri ile E vitamini de bulunduran bu yağ, cildinizin nemli, yumuşak ve kırışıksız olmasını sağlar. Her gün mutlaka 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı tüketin.

Yeşil çay

İyi bir antioksidan ve L-teanin kaynağı olan yeşil çay vücudunuzun gevşemesini ve stresinizin azalmasını sağlar. Yeşil çay yüksek tansiyon oluşma riskini de azaltabilir. Daha iyi sonuç için günde 3-4 bardak için.

Ispanak

Sağlıklı ve besin öğeleri açısından zengin olan ıspanağı bol tüketin. Harika bir demir, folat ve klorofil ile A, C ve E vitamini, lif, protein ve C vitamini kaynağı olan ıspanak cildiniz için sağlıklıdır. Ispanaktaki antioksidanlar tüm cilt problemleriyle savaşmaya yardımcıdır.

Çekirdekler

Ay çekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumu cildiniz için sağlıklıdır. Kabak çekirdeği ve ay çekirdeği selenyum, E vitamini, magnezyum ve protein bakımından zengindir. Selenyum ve protein kırışıklıkları önler, E vitamini cildinizdeki nemi artırır ve magnezyum stres seviyesini düşürür. Keten tohumundaki Omega-3 yağ asitleri ise kırışıklıklarla ve akneyle savaşır.

Kereviz

K vitamini içeren kereviz kan dolaşımını düzenler ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcıdır. Cildinizi bozan, migren ve hatta kansere yol açan stres seviyesini azaltır. Her gün ya da gün aşırı mutlaka kereviz tüketin.

Papaya

100 gramında sadece 39 gram kalori bulunan papayada fruktoz oranı düşüktür. Bu nedenle harika bir güzellik yiyeceği olan papaya, C ve E vitamini içeriği ile beta-karoten nedeniyle akne ve iltihabı azaltmada çok iyidir. Ayrıca cildinizi güneş hasarına karşı korur.

Havuç

Sadece gözleriniz için değil cildiniz için de sağlıklı olan havuç, A vitamini açısından zengindir. A vitamini cilt kanseri oluşumunu azaltır. Mükemmel bir cilt için her gün bir kase doğranmış havuç tüketin. İyi bir cilt için abur cuburdan, fazla şeker ile trans yağdan ve rafine karbonhidrattan uzak durun. (Vasfiye Özcanbaz)