Kategoriler
Yaşam

Bu çaylar, dertlerinize deva olacak

Bitkisel çaylar gün içerisinde çok fazla miktarda tüketmediğiniz takdirde birçok yan etkiye sahip reçetesiz ilaçlara benzemez ve eklem iltihabından mide bulantısına, akneden ağzınızdaki yaralara kadar birçok sağlık sorununa iyi geliyor.

Siyah çay böcek ısırığından arı sokmasına, ağzınızdaki yaralardan uçuklara kadar iyi gelirken yeşil çay ise kalp ya da felç nedeniyle oluşan ölüm riskini azaltıyor. Aynı şekilde diğer bitkisel çaylar da farklı hastalıkları iyileştiriyor ya da önlüyor. Reader’s Digest isimli dergide yer alan habere göre, işte birçok farklı çay türünün iyi geldiği sağlık sorunları ve hastalıklar şunlar:

Siyah çay

Antibakteriyal ve anti-inflamatuar özelliklere sahip olan tanik asitle dolu olan siyah çay vücudun sıvıları daha iyi emmesine yardım ederek ishali ya da şişkinliği hafifletir. Çayı demledikten sonra çay poşetlerini çöpe atmayın, bunlar  kesiklere, arı sokmalarına, böcek ısırığı ve diş ağrısı nedeniyle oluşan şişliklere iyi gelir ve konjonktivit iltihabı olan gözlerinizdeki şişliği azaltır. Siyah çaydaki alkalin, asidi etkisiz hale getirir ve aft ile uçuklardaki ağrıyı hafifletir. Günde 3-4 kez soğumuş, ıslak çay poşetini yara yerine uygulayın. Ayrıca bakterileri öldürür ve yaraların kapanmasını sağlar, çay sayesinde daha az terleyip daha az ter kokarsınız.

Yeşil çay

Yeşil çayın içindeki polifenollerin kanseri önlemede rol oynadığı konusunda şüpheli olan araştırmacılar, yeşil çayın kan hücrelerini öldürdüğünü ve ilerlemesini yavaşlattığına inanıyorlar. Yeşil çay ayrıca kalp hastalığı ya da felç nedeniyle ölüm riskini azaltıyor, diş çürüğü oranını düşürüyor ve zihinsel yeteneklerde azalmayı durduruyor. Yüzünüzü yeşil çayla yıkarsanız ya da kompres yaparsanız akne lekelerini azaltmaya yardımcıdır.

Nane çayı

Gaz, bulantı ve kusmayı iyileştirmede mükemmel olan nane çayı sindirimi harekete geçirir. Her yemekten önce bir fincan nane çayı mide kaslarınızı sakinleştirir ve özellikle yağlı yiyeceklerin biraz daha hızlı hareket etmesine yardım eder. Ayrıca boğaz ve sinüs ağrısını hafifletir. Ağrıyan ayaklarınızı soğumuş çayın içinde bekletirseniz ağrının hafiflediğini göreceksiniz.

Papatya çayı

Papatya çayı içerek ya da papatya çayı banyosu yaparak stres ve kaygıyı azaltabilirsiniz. Sakinleştirici etkisi sayesinde uyku bozukluklarına ve uykusuzluğa iyi gelir. Bir fincan papatya çayı karın ağrısını, ishali azaltır, hamilelikte sabah bulantıları ile genel olarak bulantı ve kusmaya iyi gelir. Mide ülserine yol açan bakterilerin gelişimini engeller. Bal da ülsere iyi geldiği için çayın içine bal ekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra papatya çayını ağrıyan eklemlerinizin üzerine koyabilirsiniz. Ayrıca akneye iyi gelir. Boğazınız ağrıyorsa iltihabı azaltmak için papatya çayı ile gargara yapabilirsiniz.

Limon çayı

Bir fincan sıcak limon çayı polenleri ve tozları burun yolunuzdan uzakta tutan kılları uyandırır, gün boyunca hapşırmanız ve öksürmeniz azalır. Etkisini artırmak için biraz adaçayı, rezene veya anason ekleyin. Limon çayı soğuk algınlığının tedavisinde de etkilidir. Şiş olan boğaz dokularına da küçültür. Boğazınızı yumuşatmak için doğal bir antioksidan ve antibiyotik olan baldan da ilave edin.

Zencefil çayı

Zencefil hazımsızlık ve ishalin tedavisinde binlerce yıldan beri kullanılıyor. Araştırmacılar, zencefilin bağırsak çekilmelerini azalttığına, sindirim asitlerini nötralize ettiğine ve beynin bulantı merkezini engellediğine inanıyorlar. Zencefilin içindeki 2 bileşen baş dönmesiyle bulantıyı azaltarak iç kulak ve merkezi sinir sistemine de etki ediyor. Ayrıca hamilelikte görülen sabah bulantılarına, araç tutmasına, adet sancılarına da iyi geliyor. Zencefilin anti-inflamatuar özelliği sayesinde grip, soğuk algınlığı veya burun tıkanıklığında da yardımcıdır. Eklemlerinizdeki ve tendonlarınızdaki ağrıları da hafifletiyor, hatta en ağrılı migrenlerde bile etkili oluyor. Antioksidan etkisinden faydalanmak için zencefil çayını balla için. (Vasfiye Özcanbaz)