Kategoriler
Yaşam

Farkında olmadan kazandığınız 10 zararlı alışkanlık

Çoğumuz her gün boynunu ya da parmaklarını kütletmiştir. Size iyi gelen bu alışkanlık yanında saçlarınızı parmağınıza dolama, yüzünüze dokunma gibi alışkanlıkların zararlı olabileceğini düşündünüz mü?

Foxnews’te yer alan habere göre, doktorlar tırnak yeme, saç kıvırma, boyun çıtlatma gibi zararsız görünen alışkanlıkların niçin sağlığınız için zararlı olabileceğini açıkladılar.

Tırnak yemek

Korku filmi izlerken ya da heyecanlandığınızda tırnaklarınızı yiyorsanız ve bu alışkanlık haline geldiyse hem tırnaklarınıza hem de tırnaklarınız etrafındaki deriye zarar verirsiniz. Ayrıca tırnaklarınızın altındaki bakteriler ağzınıza transfer olup diş etlerinizin ve boğazınızın enfeksiyon kapmasına yol açabilir. Bu alışkanlıktan kurtulmak için tırnaklarınıza oje sürebilirsiniz.

Saçınızı kıvırmak ve çekmek

Parmağınızın etrafına saç sarmak ya da saçınızı çekmek zamanla saçın köküne zarar verebilir. Bu durum enfeksiyonların yanı sıra geçici veya kalıcı saç kaybına yol açabilir. Saplantılı şekilde saç çekmek “Trikotilomani” isimli belirgin şekilde saç kaybı ile sonuçlanacak kadar kişinin saçını tekrarlayan bir tarzda koparma davranışının belirtisi olabilir. Bu hastalık psikoterapi ve ilaç tedavisi gerektirir.

Boyun kütletme

Kafanızı sert bir şekilde bir sağa bir sola çevirerek kütletirseniz omurlarınız arasındaki eklemlerdeki gaz açığa çıkıp kütleme sesini duyarsınız. Bu hareket kendinizi iyi hissetmenizi sağlasa bile yaralanmanıza neden olabilir. Bunu aşırı derecede yaparsanız eklemlerinizde iltihap oluşabilir. Nadir durumlarda ise felci tetikleyebilir.

Yüzünüze dokunmak

Sık sık yüze ya da sivilcelere dokunmak cildin çok ince olan mikroskobik katmanlarında hasara yol açabilir. Eğer kanatırsanız kalıcı izler bırakabilirsiniz. Sivilceleri veya kaşınan bölgeleri ellemeyin. Topikal kremlerle ve nemlendiricilerle nazikçe tedavi edin.

Dişlerinizi gıcırdatmak

Stres altındayken dişlerinizi sıkmak ve gıcırdatmak ağız sağlığınıza zarar verebilir. Gıcırdatmak dişlerinizin çatlamasına veya kırılmasına neden olabilir. Bu nedenle kuron ya da kanal tedavisi görmeniz gerekebilir. Bunun yanı sıra diş gıcırdatma çene eklemine zarar verir. Tedavisi ortodontiktir ve hatta kasların içine gücün azaltılması için Botoks enjekte edilebilir.

Sert şeker emmek

Sert şekerleri emdiğinizde dişleriniz bu şekerli suyla yıkanır ve bunlar çürüğe yol açar. Ayrıca sert şekerler dişlerinize zarar verebilir ya da yaptırdığınız dişlerde bozulmalara neden olur.

Dudaklarınız yalamak veya ısırmak

Kızgınlıkla dudaklarınızı yalamak ağzınızın sindirim enzimlerine zarar verir. Bu enzimler cilde geçer ve dermatite ve dudaklarınızın kurumasına, çatlamasına neden olan iltihaba yol açar. Stres altında dudaklarınızı ısırmak bağ dokusundan meydana gelen zararsız urlara neden olabilir.

Yanağınızın içini ısırmak

Tırnak yemek gibi yanağın içini ısırmak da alışkanlık haline gelebilir. Yanağınızın içini bir kez ısırdığınızda aynı noktayı sürekli ısırmak kolaylaşır. İyileşse bile bu alışkanlık devam eder. Zamanla bu kronik iltihaplanmaya dönüşür, kanayıp yara halini alabilir.

Sakız çiğnemek

Sakız çiğnerken çene kaslarınızın aşırı kullanımı Temperomandibular eklem bozukluğu açısından risk oluşturur. Şekersiz sakız ise sindirim şikayetleri gibi bir dizi soruna yol açar. Yapay tatlandırıcı olan sorbitol aşırı çiğnendiğinde hoş olmayan laksatif etki (bağırsakları boşaltıcı) oluşturur. Sakız çiğnerken oluşan aşırı hava yutma midede gaz oluşumuna yol açar.

Kurşun ve tükenmez kalemlerin arkasını ısırmak

Mikroplar kalemlerin arkasında gizlenir, bu nedenle bu alışkanlık sayesinde içinde soğuk algınlığı virüslerinin de bulunduğu patojenleri (hastalığa neden olan şey) kaparsınız. Hasta bir kişi elindeki mikropları klavye ve telefonların yanı sıra kalemlere de bulaştırır. Siz de bu kalemi ağzınıza sürerseniz hastalanırsınız. Ayrıca kalemin arkasını çiğnemek dişlerinize, diş etlerinize ve ağız içindeki yumuşak dokulara da zarar verir. (Vasfiye Özcanbaz)