Kategoriler
Aktüel

Zıplayan örümcekler önyargılarınızı kıracak

Sevimli kelimesini duyduğunuzda aklınıza ilk gelen kelimenin örümcek olmayacağı kesindir. Fakat fotoğrafçı Thomas Shahan, ceylan gözlü zıplayan örümcek fotoğrafları sayesinde bu yargıyı kırdı.

Zıplayan örümcekler sıra dışı örümceklerdir, bunların büyük çoğunluğu ağlarla avlanmazlar. Örümcekler arasında en iyi görüşe sahiptirler ve güçlü arka bacakları vardır. Bu sayede güçlü sıçrayışlarla avlanırlar. İpek ağ üretebilirler, ancak bunu sıçramadan önce kendilerini bağlamak ya da barınak oluşturmak için kullanırlar.

Örümcek öldürürken tekrar düşünün!

Avustralya haricinde, dışarıda yaşayan her canlı sizi öldürebilir ya da sakat bırakabilir. İnsanların sadece örümceklerden nefret etmesi şaşırtıcı. Örümceksiz bir dünya sayısız hastalık taşıyan sivrisinekler ve böceklerle dolu bir dünya demektir. Bir daha örümcek gördüğünüz zaman, sizi ısırmaya çalışan böcekleri avladıklarını aklınızdan çıkarmayın.

Zıplayan örümcekler çok meraklıdır

Zıplayan örümcekler aynı zamanda oldukça meraklıdırlar ve sık sık kendilerinden oldukça büyük olan organizmalarla etkileşime girerler. Eğer bir örümcek size bakmak için dönerse, bu büyük ihtimalle zıplayan örümcektir ve bunlar insanlar hakkında doymak bilmeyen meraka sahiptirler.

Kara dul gibi birçok örümcekgil ailesi insanlardan uzak durmaya çalışır, ancak zıplayan örümcekler oldukça korkusuzdur. Örümcekler muhtemelen sadece size sarılmak istiyorlar.  (Vasfiye Özcanbaz)