Kategoriler
Yaşam

Bu gıdalar yaşlanmayı durduruyor!

Yaşlansanız da cildinin pürüzsüz ve canlı görünmesini kim istemez? Böyle bir görünüme sahip olmak için çok para harcayıp çeşit çeşit krem almanız gerektiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sadece tükettiğiniz gıdalara özen gösterip genç kalabilirsiniz.

Lifehack isimli internet sitesinde yer alan habere göre, yaşlanmaya başlayınca ağız ve göz çevremizde kırışıklıklar oluşur, bazen ellerimizde yaşlanmaya bağlı olan lekeler meydana gelir. Ancak tüm bu yaşlanma sürecini yediğiniz yiyeceklere dikkat ederek yavaşlatabilirsiniz.

İşte yaşlanma karşıtı 15 gıda:

Çilek türleri

Yaşlanmaya karşı en iyi savunmalardan biri renkli ve besleyici gıdaların her çeşidini yemektir. İşe çilek türlerinden başlayın. Çilek, ahududu, yaban mersini gibi çilek türlerini hazırlamak çok kolaydır, lezzetleri de harikadır. Antioksidan açısından zengin olan çilekler zararlı serbest radikallerle savaşır.

Sarımsak

Yaşlanma sürecini yavaşlatan zengin ve güçlü bir baharattır. Ayrıca sarımsağın ayak mantarını tedavi etme, siğilleri yok etme ve gribi önleme gibi başka iyileştirici özellikleri de bulunuyor. Sarımsağı yemeklerinize, yoğurtlarınıza, çorbalarınıza mutlaka ekleyin.

Yeşil yapraklı sebzeler

Brokoli, karalahana, ıspanak, şalgam ve lahana gibi yeşil yapraklı sebzeler yaşlanma sürecini durdurma gücüne sahiptir. Bu sebzeler aynı zamanda bol miktarda lif içerir ve birçok besin maddesiyle doludur.

Kabuklu kuru yemişler

Beslenmenize her gün küçük bir avuç dolusu kabuklu kuruyemiş eklemek oldukça faydalıdır. Omega yağ asitleri açısından zengin olan kabuklu yemişler beyin fonksiyonlarını geliştiriyorlar. Kabuklu kuru yemişleri isterseniz salatalarınıza da ekleyebilirsiniz.

Kuru baklagiller

Yaşlanmayı yavaşlatmak için beslenmenizde bulunması gereken gıdalardan biri de kuru fasulyedir. Lif açısından zengin olan kuru fasulyede kolesterol düşüktür ve fasulye sağlığınız için çok faydalıdır. İster plaki yapın isterseniz yemeğini yapın, haftada en az 1 kez kuru fasulye tüketin.

Avokado

Yüzünüzü canlandırmak için avokadoyla maske hazırlayabilirsiniz. Ayrıca avokado kuru ve kaşıntılı cilt, sedef hastalığı ve egzemayı hafifletmek için kullanılıyor. Avokadoyu çiğ olarak tüketebilirsiniz ya da tam tahıllı mısır cipsiyle birlikte de yiyebilirsiniz. Bu şaşırtıcı meyve yüzlerce yıldır yaşlanma karşıtı olarak kadınlar tarafından kullanılıyor.

Turpgiller

Şalgam, Brüksel lahanası ve kırmızı turp gibi sebzelerin hepsi yaşlanmayı yavaşlatır. Cilt bu sebzelerin içindeki antioksidan açısından zengin maddeler sayesinde serbest radikallerin başıboş dolaşmasını önlüyor. Bu sebzeleri çiğ olarak tüketebilirsiniz ya da pişirseniz de içindeki birçok besin maddesi aynı kalıyor.

Zencefil

Bu baharatı yiyeceklerinize ekleyebilirsiniz ya da sakinleştirici çay olarak içebilirsiniz. Bu yaşlanma karşıtı baharat yıllardır Asyalı kadınlar tarafından kullanılıyor. Eklem ağrılarını da azaltan zencefil bulantı ve karın ağrılarıyla savaşmada da oldukça faydalıdır.

Yeşil çay

Japonlar yeşil çayı yaşlanmaya karşı savunma amacıyla uzun süredir kullanıyorlar. Japonlar ayrıca yeşil çayın ömrü uzattığına da inanıyorlar. Yeşil çay ayrıca kilo vermenize de yardım ediyor. Antioksidan gibi etki eden faydalı asitler açısından zengin olan yeşil çayı sıcak ya da buzlu olarak tüketebilirsiniz.

Somon balığı

Yaşlanma süreciyle savaşan antioksidanlar açısından zengin olan somon balığı kalbiniz için de aşırı derecede faydalıdır. Somon balığı gibi yağlı balıkları haftada en az 2 kez tüketmelisiniz.

Turuncu sebzeler

Havuç, tatlı patates ve kabak gibi turuncu sebzeler antioksidan açısından zengindir ve yaşlanma sürecini yavaşlatır. Bu sebzelerde ayrıca bol miktarda beta-karoten bulunuyor. Bu besin gözleriniz için çok faydalıdır. Havucu çiğ olarak tüketin ya da salatalarınıza doğrayın.

Domates

Domatesin içinde bulunan likopen yaşlanma süreciyle savaşmada çok önemlidir. Antioksidanlar açısından zengin olan domatesleri kavurabilir, çiğ olarak yiyebilir, sosunu hazırlayabilir ya da salatalarınıza ekleyebilirsiniz. Bu lezzetli sebze güneşin neden olduğu yaşlanma etkileriyle de savaşır.

Karpuz

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvesi olan karpuz yaşlanma karşıtı süreçte oldukça etkilidir. Sıcak havalarda içinizi serinleten karpuz vücudunuzu canlandıran ve susuzluğunuzu gideren iyi bir içecektir. Peynirle birlikte iyi bir ikili oluşturur.

Tahıllar

Lif açısından zengin olan tahılların faydalarından biri de yaşlanma sürecini yavaşlatmasıdır. Diğer faydaları arasında ise kilo verdirme, daha iyi bir kalp sağlığı ve kan şekerini düşürmek bulunuyor.  (Vasfiye Özcanbaz)