Kategoriler
Aktüel

Bu kayanın üzerinde durmak cesaret ister

Dağların arasına sıkışmış duran bu büyük kayanın üzerinde fotoğraf çektirecek cesaretiniz var mı? Bu kayanın üzerinde korkmadan fotoğraf çektiririm diyorsanız 2-3 saat boyunca sarp kayalıklarda yürümeyi de göze alacaksınız.
Norveç fiyortlarında yerden bin metre yüksekte yerinden kopmuş iri kaya parçası iki dağın arasında sıkıştırılmış gibi duruyor. Son yıllarda burası birçok insanın fotoğraf çektirdiği popüler bir yer haline geldi. Su seviyesinden yaklaşık 805 metre yükseklikte asılı durmasına rağmen, insanlar güvenlik ağı ya da ip olmaksızın yaklaşık 2 metre genişliğindeki kayanın üzerinde yürüyerek, emekleyerek ve hatta bazıları ise zıplayıp fotoğraf çektiriyor.

Aşağıya bakmayın yeter!

Görülen o ki kayanın yüzeyi ayakta durulacak kadar düz, sadece aşağıya bakmayın yeter. Başınız dönerse dengenizi kaybedip derin bir boşluğa düşebilirsiniz. Norveç’in bu bölgesi oldukça göz kamaştırıcı. “Kjeragbolten” isimli bu yere Kjerag dağından ulaşabilirsiniz. Bu dağ popüler bir gezinti alanıdır. Yaklaşık 2-3 saat sarp kayalıklarda yürüdükten sonra buraya hiçbir tırmanma aleti olmaksızın yanındaki dağdan ulaşabilirsiniz. Burada yürümenin ve ayakta durmanın şans getirdiği söyleniyor. Birçok serbest atlayış meraklısı bu dağdan aşağıya atlayış yapıyor. Fakat, siz bu platformdan atlamayı düşünmüyorsanız aşağıdaki mükemmel görünen mavi fiyortların (Karaların çok içerlerine kadar giren, iki tarafı pek dik ve yüksek olan dar ve derin körfezlere verilen ad) manzarasını izleyebilirsiniz.
Ayrıca Kjerag dağının diğer ilginç yanı ise doruğun yanında bir yer var, burada tabanca sesi duyabilir ve hatta dumanını bile görebilirsiniz. Ancak bu size ateş eden bir hayalet değildir. Bu doğudan esen rüzgarın uğultusudur. (Vasfiye Özcanbaz)