Kategoriler
Yaşam

Diş macunu, göz makyajı ve daha birçok şaşırtıcı Eski Mısır icadı

Binlerce yıl önce eski Mısırlılar dünyada bilinen en gelişmiş medeniyet olarak görülüyordu. Hayatlarını kolaylaştırmak ve sağlıklarını korumak amacıyla diş macunu, takvim ve saban gibi birçok yeniliğe öncülük ettiler.

Güzelliklerine de önem veren eski Mısırlılar, eğitime, kültürel yaşama ve sağlığa dair birçok alanda yeni buluşlar gerçekleştirdi. HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, Mısırlı kadınlar süslü mücevherler ve peruklar kullanırken, erkekler ise spor olarak boks, eskrim ve güreş yapıyorlardı. Çocuklar ise masa oyunları, bebekler ve diğer oyuncaklarla oynuyorlardı. Aynı zamanda bu toplum modadan tarıma kadar birçok alanda yeni keşifler yapmıştır.

İşte ilginç 10 Mısır icadı:

Göz makyajı

İnsanlık tarihindeki önemli bir buluş olan tekerlek ve ateşle aynı kategoride sınıflandırılmasa da keşfedildiği M.Ö. 4000 yılından beri göz makyajının asla modası geçmedi.

Yazılı dil

Hikaye anlatmak için çizim kullanımı yeni değildir. Fransa ve İspanya’da mağara resimleri bulundu. Fakat çizgiler ve boyamalar binlerce yıllık ilk yazılı dili içermiyor. İlk yazma sistemleri Mısır ve Mezopotamya’da görüldü. Mısır yazı sistemi piktogramlarla başladı. Bunlar bir nesneyi resimle anlatmaya dayanan sembollerdi, fakat bunun sınırları vardı. Zamanla Mısırlılar yazma sistemine alfabetik karakterler eklediler. Bugün herkes hiyeroglifleri Mısırlıların oluşturduğunu bilir.

Papirüs

Çinliler’in M.Ö. 140 yılında kağıdın keşfiyle dünyayı değiştirdiği düşünülse de Mısırlılar binlerce yıl önce papirüs bitkisinden önemli bir madde geliştirdiler. Bu sağlam ve saza benzeyen bitki Nil kenarındaki bataklık alanlarda yetişiyordu.

Takvim

Çoğumuz takvim olmazsa hastane randevularını ya da önemli görüşmeleri hatırlamakta zorlanırdık. Fakat eski Mısır’da takvim kıtlıkla ziyafet arasındaki fark anlamına geliyordu. Takvim olmadan eski Mısırlılar Nil’in ne zaman taşıp sele yol açacağını bilemezdi. Bu bilgi olmadan ise tüm tarım sistemleri riske girerdi.

Saban

Mısırlılar ve Sümerler M.Ö 4000 yıllarında sabanı kullanan ilk toplumlar olarak biliniyor. Duvar boyalarında dört adamın tarlada birlikte sabanla çalıştıkları açıkça görülüyor.

Naneli şeker

Sarımsak ya da soğan yedikten sonra ağız kokusu büyük bir sorundur. Bundan kurtulmak için ya naneli sakız çiğneriz ya da naneli şeker atarız ağzımıza. Peki naneli şekeri kimin bulduğunu biliyor musunuz? Günümüzde olduğu gibi eski Mısır’da da ağız kokusu kötü diş bakımının belirtisi olarak görülüyordu. Fakat bizim gibi onlar diş çürüğüne yol açan şekerli içecekler ve yiyecekler tüketmiyordu. Ekmek yapmak için un öğütmede kullanılan taşlar çok fazla kum çıkmasına yol açıyordu ve bu da ekmeklerine giriyordu. Bunlar da dişleri enfeksiyona açık hale getiriyordu. Mısırlıların tıp sorunları için birçok uzmanı vardı. Fakat dişlerini ve dişetlerinin bozulmasını durdurmak için dişhekimleri veya cerrahları yoktu. Tütsü, sarı sakız (mür) ve tarçının balla kaynatılıp hap şekli verilerek oluşturulmuş naneyi keşfettiler.

Bowling

İngiliz antropolog Flinders Petrie, arkeolog ekibiyle birlikte, 1930 yılında Mısır’da yaptığı çalışmalarda bowlinge benzer bir oyunun oynandığına dair kanıtlar bulmuştur. Burada yaklaşık 4 metre uzunluğunda, 20 santimetre genişliğinde ve 10 santimetre derinliğinde bir kanal ile çeşitli büyüklüklerde toplar bulundu.

Saç ve sakal traşı

Belki Mısırlılar saçlar konusunda titizlenen ilk eski insanlardır. Saçın temiz olmadığını düşünüp saçlarını kısa keserlerdi ya da her gün traş olurlardı. Rahipler de üç günde bir tüm vücutlarını traş ederdi. Mısırlılar ilk traş aletlerini keşfettiler. Aynı zamanda berberlik mesleğini de bulmuş oldular.

Kapı kilidi

İlk kapı kilidi M.Ö 4000 yılında eski Mısırlılar tarafından bulunmuştur. Bu temel olarak çivili mandal kilidiydi. Kapı anahtarın girmesiyle yönlendirilebilen çivilerle bağlantılıydı. Anahtar yerine yerleşince çiviler kayıyordu ve kapı açılıyordu. Mısır kilitleri Romalılar tarafından yapılan teknolojiden daha güvenilirdi.

Diş macunu

Daha önce bahsettiğimiz gibi ekmekleri kumluydu ve bu durum dişlerin zarar görmesine yol açıyordu. Dişhekimleri olmamasına rağmen dişlerini temiz tutmak için çaba harcıyorlardı. Arkeologlar mumyaların yanında kürdanlar buldular. Bunun yanı sıra Mısırlılar diş macunu formunda bir buluş geliştirdiler. (Vasfiye Özcanbaz)