Kategoriler
Aktüel

Dünyanın en derin mağarası, 7 Eyfel Kulesi’ne eşit!

Dünyanın en derin mağarası Gürcistan’ın bağımsız eyaleti Abhazya’da bulundu. Mağaranın girişiyle bilinen en derin noktası arasında 2,2 kilometre mesafe bulunuyor. Mağara, yaklaşık 7 Eyfel kulesinin üst üste konmasıyla oluşan derinliğe sahip.

Karadeniz’in kenarında Arabika Massifi üzerinde bulunuyor ve 13,4 kilometre boyunca uzayıp giden Krubera Mağarası, 1956 yılında Fransız kaşifler tarafından bir kilometrelik bir deliğe düştüklerinde keşfedildi. Mağaranın haritası çeşitli milletlerin kaşifleri tarafından çıkarıldı ve 2007 yılında Gennadiv Samokhin isimli Ukraynalı dalgıç bu çok derin mağaranın içine dalarak tekrar haritasını çıkardı ve mağaranın derinliğini 46 metre daha artırdı.

Eyfel Kulesi’nden 7 kat daha derin mağara 

Aşağıdaki resim her dalış ve incelemeyle birlikte mağaranın ne kadar derinleştiğini gösteriyor. Farklı bir bakış açısıyla, mağara yaklaşık 7 Eiffel kulesinin üst üste konmasıyla oluşan derinliğe sahip ya da Dubai’deki dünyanın en uzun binası Burç Halife’den 2,5 kat daha derindir.

2005 yılında 56 kişilik bir kamp ekibi mağaraya 5 ton ekipman taşıdı. Kaşifler çadırda yemek pişirip uyuyabiliyorlar ve ısınmak için bir araya toplanıyorlar. Birçok turist ve kampçı burayı ziyarete geliyorlar. (Vasfiye Özcanbaz)