Kategoriler
Yaşam

Bahar alerjisiyle mücadele etmenin yolları

Bahar gelince binbir çeşit çiçek, güller, laleler açıyor, ancak siz onları koklayamıyorsanız baharın gelişinden zevk alamazsınız. Hapşırmaya, burun tıkanıklığına, göz yanmasına neden olan saman nezlesi tüm dünya nüfusunun yüzde 30’unu etkilemektedir. PEki bahar aylarını rahat bir şekilde atlatmak için neler yapmalısınız?

Mashable isimli internet sitesinde yer alan habere göre, alerji için genellikle burun açıcı, hapşırmayı azaltan reçetesiz satılan ilaçları kullanırız. Bunlar etkili olmazsa insanlar genellikle doktora gidip alerji aşısı gibi reçeteli ilaçlara yönelir. Ancak reçetesiz ilaçlar da baş ağrısı, uykusuzluk ve hızlı kalp atışı gibi yan etkilere yol açabiliyor.

Bahar geldiğinde polen saldırılarından korunmak için doğal tedavileri de deneyebilirsiniz. İşte alerjiyle savaşan 9 doğal tedavi:

Isırgan otu yaprağı tüketin

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi’ne göre bu bitkinin köklerinin kullanımı ortaçağda idrar söktürücü olduğundan dikkatli kullanılmalı. Fakat şimdi bitkinin kapsülleri saman nezlesinin tedavisinde kullanılıyor ve vücuttaki histamin miktarını azalttığına inanılıyor. İdrar sorununuz varsa kökünü değil sadece yapraklarını kullanın.

Biraz elma sirkesi için

Akan burnunuzun durmasına yardımcı olmak amacıyla potasyum miktarını elma sirkesi içerek artırabilirsiniz. Elma sirkesi nefes almanızı sağlayıp vücuttaki mukusun parçalanmasına yardımcı olur. Ancak elma sirkesini doğrudan içmeyin sulandırın ya da limon suyuyla seyreltin.

Burnunuzu yıkayın

Ilık ve tuzlu suyu çaydanlık benzeri özel bir kap olan Neti Pot kullanarak bir burun deliğinden akıtıp diğerinden çıkarıp burnunuzu yıkamalısınız. 2006 yılında yapılan bir araştırmaya göre, bu saman nezlesi olan insanlar için oldukça faydalıdır.

Butterbur kullanın

Büyük tüylü yaprakları olan bu bitkinin özü baş ağrısı, ateş, burun alerjileri için kullanılır. Burun yollarında şişmeye yol açan kimyasalları engeller. 2002 yılında 125 katılımcı üzerinde yapılan araştırmada, butterbur bitkisinin yan etkiye yol açmaksızın alerji tedavisinde kullanılan antihistaminlerle benzer etkileri gösterdikleri belirlendi. Bu bitkinin eczanelerden tabletini alabilir ya da çayını içebilirsiniz.

Biraz probiyotik yiyin

Yoğurtta bulunan ve çoğunlukla bağırsak bakterilerini dengelemek için kullanılan probiyotikler alerjik rinit sorunu olan çocukların bağışıklık sistemlerini destekler.

Sıcak bir duş alın

Buhar sinüslerinizi geçici olarak temizlemeye yardım eder. Amerikan Alerjik Astım ve İmmünoloji Akademisi de eve girdiğiniz zaman dışarıda vücudunuza yapışan polenleri temizlemek için sıcak bir duş almanızı öneriyorlar.

Okaliptüs yağı soluyun

Bu bitkinin kurumuş yapraklarından kokulu bir yağ yapılır. Bu yağ iltihabı azaltma özelliği nedeniyle alerji tedavisinde yaygın olarak kullanılır. 2010 yılında yapılan araştırmaya göre, okaliptüs yağı astım gibi solunum yolu problemleri için faydalıdır. Daha rahat nefes almak için çalışma masanızın üzerine küçük bir kasenin içine ekleyebilir ya da göğsünüze 3 damla kadar sürebilirsiniz.

Baharatlı yiyecekler tüketin

Acı biber, soğan, sarımsak veya acı zencefil gibi baharatlı yiyecekler mukusun incelmesine yardım eder.

Akupunkturu deneyin

Çin tıbbının geleneksel yöntemi olan akupunkturun alerjik rinit hastalarında da faydalı olduğu araştırmalarla tespit edilmiştir. (Vasfiye Özcanbaz)