Kategoriler
Aktüel

Göz kamaştırıcı kırmızı tuz gölü!

Resimde gördüğünüz Avustralya’daki çiftlik, beta-karoten üretimini desteklemek amacıyla tuzlu Hint Okyanusu’ndan beslenen bağlantı gölleriyle oluşturuldu. Bu göldeki tek hücreli algler, iklimin etkisiyle kırmızı görünüyor ve şaşırtıcı bir görüntü ortaya çıkıyor.

Ressam Mark Rothko tarafından boyanmış gibi görünen bu tuz gölü dünyadaki en büyük alg çiftliğidir. Batı Avustralya’da bulunan tuz gölünde tek hücreli Dunaliella salina isimli alg bulunuyor. Bunlar genellikle yeşil görünürler, ancak parlak Avustralya güneşinin altında algler havuç, balkabağı gibi turuncu sebzelere rengini veren beta-karoten üretmeye başlamışlar. Bu alglerle gıdaların renklendiriliyor ve alglerin tıpta kullanımı için çiftlikler kuruluyor.

Su buharlaştıkça kırmızılık artıyor

Cambridge Üniversitesi’nde Bitki Biyokimyası bölümünde profesör olan Alison Smith, bunun ışık koruyucu olduğunu söyleyerek, alglerin Güneş’in zararlı ultraviyole ışınlarına karşı kendilerini korumak amacıyla gelen ışığa karşı cevap olarak pigment oluşturduklarını belirtti. Alglerin yüksek yoğunluklu bir yerde büyüdüklerini ve sonra sığ göllerde çoğaldıklarını açıklayan Smith, “Su buharlaştıkça tuz konsantrasyonu artıyor ve bu da alglerin kırmızılığını artırıyor” dedi. (Vasfiye Özcanbaz)