Kategoriler
Teknoloji

Türk öğrenci, eli olmayanlar için mouse geliştirdi

Kanada British Columbia Üniversitesi’nde (UBC) burslu olarak makine mühendisliği eğitimi gören Yosi Kohen Kutucu, elleri ve parmakları olmayan kişiler için mouse geliştirdi.

Mouse üzerine kolayca monte edilebilen inovatif  aparat, engellilerin kolaylıkla bilgisayar kullanabilmesini sağlıyor. Oldukça pratik olan mouse, ucuz maliyetli ve aynı zamanda  3D printer yardımıyla basılabiliyor.

TÜRKİYE İKİNCİSİ OLDU

Yosi Kohen Kutucu, 2015 yılında havadaki RF (wifi) ve güneş gibi kaynaklarını kullanarak kendisini şarj edebilen bir pil geliştirerek “Elektromanyetik Radyasyon Avcısı” isimli proje ile Intel-Isef proje yarışmasında ülkemizi başarı ile temsil etmiş aynı proje ile Başakşehir Living Lab’ın düzenlemiş olduğu İnovasyon Yarışmasında Türkiye ikincisi olmuştu.

ENERJİ DÖNÜŞÜM CİHAZI GELİŞTİRDİ

2016 yılında Bir evin ihtiyacını tüm yenilenebilir kaynakları kullanarak karşılayabilen taşınabilir enerji dönüşüm cihazı “Alternatesla” ile Hollanda Uluslararası Bilim Fuarı’nda dünya birinciliği, “Canada Wide Science Fair’de dünya ikinciliği kazanan Yosi, Bayer Proje Yarışması ve Başakşehir İnovasyon Yarışmasında Jüri Özel ödüllerine layık görüldü.