Kategoriler
Yaşam

Bunlara dokunduktan sonra ellerinizi mutlaka yıkamalısınız!

Çoğumuz gün boyunca el yıkamanın önemini bilir. Banyoda antibakteriyal sabun, çantamızda el temizleme jelleri bulundururuz. Fakat temizliğe bu kadar dikkat etmemize rağmen her gün kullandığımız bazı eşyaların da kirli olabileceğini düşünmüyoruz. Peki bunların neler olduğunu biliyor musunuz?

HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte dokunduktan sonra mutlaka ellerinizi yıkamanız gereken eşyalar:

Su sebilleri

Hastanelerde, bazı dükkanlarda kullandığımız su sebillerinin ve bardakların kirli olabileceğini biliyor muydunuz? Arizona Üniversitesi’nde görevli Profesör Charles Gerba, daha 1970’li yıllarda sifonlar hakkında bizi uyarmıştı. Birkaç yıl sonra da mutfaklarımızdaki süngerler, kesme tahtaları, tezgahlar ve lavabolarda ve otellerdeki televizyon kumandalarında bulunan mikroplara dikkatimizi çekti. Aynı şekilde işyerlerinde, hastanelerde ya da bazı dükkanlarda bulunan sebillerden su içerken dikkatli olmalısınız. Su koymak için bastığınız kolda ya da düğmede de binlerce mikrop bulunuyor.

Vites topuzu

Kullandığınız arabanın vites topuzuna kısa bir sürüşte bile onlarca kez dokunuyorsunuz. Burada mikroplar birikiyor ve tekrar tekrar otomobilinize bindiğinizde mikropları elinize ve oradan da yüzünüze bulaştırabiliyorsunuz.

Tükenmez kalem

Bankalarda, postanelerde kullanılan halka açık tükenmez kalemde de çok sayıda mikrop var. Aynı şekilde 2006 yılında yapılan bir araştırmada, otel odalarında bulunan kapı kolları, televizyon kumandası, prizler, telefon, saat ve kalemlerde de yaygın bir soğuk algınlığı virüsü olan rinovirüs bulunduğu belirlendi. Hastalanmamak için buralara giderken kendi kaleminizi kullanın.

Sabun kutusu

Alışveriş merkezleri gibi yerlerde lavaboya gittiğinizde elinize sabun sıkarken kullandığınız kapta da bol miktarda mikrop bulunuyor. Bu kapların üzerinde tespit edilen bakterilerin hastalığa yol açabileceği açıklandı. Ellerinizi temizlemek için çantanızda el temizleme jeli taşıyın. Ya da sabun kullanmadan ellerinizi sıcak suyla yıkarsanız bakterilerin bir kısmını uzaklaştırırsınız.

Merdiven tırabzanı

Bilim adamları merdiven tırabzanlarını kaplayan sert kauçuk korumayı incelediklerinde, gıda, kan, mukus, idrar ve hatta dışkı gibi çok iğrenç maddeler tespit ettiler. Bunun yanı sıra E.coli ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yol açan patojenik bakteriler belirlediler. İster yürüyen merdiven olsun isterse normal merdiven tırabzanlardan uzak durun.

Çamaşır makinesi

Bir makine dolusu çamaşır yıkadığınızda 500 milyon E.coli bakterisini makineye taşımış oluyorsunuz. Özellikle önden doldurulan çamaşır makinelerinde bu bakteriler bir dahaki yıkamaya kadar makinede bekliyor. Siz de kirli çamaşırlarınızı bu mikroplu suda yıkıyorsunuz. Makinenize ayda bir kez çamaşır suyu ekleyin ve makinenizi boş çalıştırın. Bu makinenizi dezenfekte edecektir ve bakteri sayısını azaltmaya yardım edecektir.

Ördek yavrusu

Ördek yavruları ve civcivler en sevimli hayvanlar listesinin başında yer alıyor. Ancak Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre, bu hayvanlar gıda zehirlenmesine yol açabilen salmonella bakterisi barındırıyor. Kuşlar dışkılarında mikrop yayıyorlar ve tüm vücutları bu dışkıya bulaşıyor. Siz de bu yavruları elinize alıp öpünce mikroplar size bulaşıyor. Ördek yavrularını ve civcivleri sevdikten sonra ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayın.

Para

Herkes dolu bir cüzdanı sever. Bir araştırmaya göre, kağıt paralar patojenler için oyun alanı gibidir. 2002 yılında yapılan bir araştırmada, kağıt paraların yüzde 94’ünde hastalığa yol açan bakteriler tespit edildi. Aynı şekilde kredi kartlarında, bozuk paralarda da çok sayıda bakteri bulunuyor. (Vasfiye Özcanbaz)