Kategoriler
Yaşam

Bilmeseniz de bu gıdalar tam bir tuz deposu!

Hemen herkes cips, kraker, ay çekirdeği, fast food gibi yiyeceklerin içinde bol miktarda tuz bulunduğunu zaten biliyordur. Ancak bunları yememenize rağmen, yine de sodyuma bağlı olarak sağlığınız bozuluyorsa her zaman yediğiniz fakat içinde tuz olduğunu bilmediğiniz gıdalar tüketiyor olabilirsiniz.

Açmaların, mısır gevreklerinin ve hatta süzme peynirin içinde bile tuz bulunuyor. Birçok insanın günde 2 bin 300 gramdan daha az sodyum tüketmesi gerekirken yüksek tansiyonu olanlar için ise bu sınır sadece bin 500 miligramdır.  Health isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte içinde yeterli miktarda tuz bulunan, sizin fark edemediğiniz yiyecekler:

Soslar

Salata sosları ya da salamuralarda tuz olduğunu bilmek şaşırtıcı değildir. Fakat 2 yemek kaşığı hazır barbekü sosu ya da salata sosunda 300 miligram sodyum bulunabiliyor ve genellikle salatalar için en az 2 yemek kaşığı veya daha fazla sos kullanıyoruz. Bu nedenle salatanızın sosunu evde yapıp, içindeki tuz miktarını azaltabilirsiniz.

Süzme peynir

İyi bir kalsiyum ve protein kaynağı olan az yağlı süzme peynir 160 kalori için 28 gram protein içerir. Ancak bir kase süzme peynir yaklaşık 1000 miligram sodyum içeriyor. Bu miktar günlük tüketmeniz gereken miktarın yüzde 40’ını karşılıyor. Tuzsuz olan süzme peynir bulmaya çalışın. Ya da peynir yerine yoğurt tüketin.

Mısır gevreği

Güne sağlıklı başlamanın bir şekli olarak düşündüğünüz mısır gevreği tuzlu olabilir. Birçok mısır gevreğinin bir porsiyonu 180 ile 300 miligram sodyum içeriyor.

Açma

Beyaz ekmek en büyük tuz kaynaklarından biridir. Bunun yanında bir porsiyon açmada da 460 miligram sodyum bulunabiliyor. Bu oran sade açma için geçerlidir, kaşarlı ya da zeytinli açmalarda ise sodyum oranı daha fazladır.

Hamur işleri

Paketteki kekler, kurabiyeler şeker ve karbonhidratla doludur, bunun yanı sıra oldukça da tuzludurlar. Çünkü bu yiyeceklerin bozulmaması için de fazladan sodyum koruyucu olarak kullanılır. Bunun yerine evde kendiniz daha sağlıklı kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.

Çorba

Bir kase sıcak çorba sağlıklı ve doyurucu bir öğle yemeğidir. Ancak çorbanın içindeki sodyum miktarını duyduğunuzda oldukça şaşıracaksınız. Özellikle marketlerde satılan hazır çorbalarda tuz oranı daha fazladır. Bir kase çorba 300 kaloriden daha az olurken, günlük ihtiyacınızın yarısı kadar sodyum içerir.

Sodyumu azaltılmış yiyecekler

Sodyumu azaltılmış etiketi gördüğünüzde, bunun daha az tuz içerdiğini düşünürsünüz. Ancak bu ürünler orjinalinden sadece yüzde 25 daha az tuzludur. Aynı şey donmuş ürünler için de geçerlidir. Bunun yerine tuzu azaltılmış yerine az tuzlu yiyecekleri tercih edin.

Sıcak çikolata

Bu ılık içecek 80-100 kaloriye sahipken içindeki tuz oranı fazladır. Sadece bir fincan sıcak çikolata günlük almanız gereken sodyum miktarının yüzde 7’sini karşılıyor. Bu nedenle sıcak çikolatayı da fazla kaçırmayın.

Krep

Sabahları tatlı bir kahvaltılık isteyip ballı krep yerseniz, içinde tuz bulunduğunu da unutmayın. Kafelerde yediğiniz çikolatalı kreplerde 2 bin miligram sodyum bulunduğunu biliyor muydunuz? Evde krep yapmanız dışarıdakilerden daha az tuzlu olur.

Sandviç

Ekmek, peynir, salatalık turşusu, hazır et ya da hindi içeren sandviçler yaklaşık 900 miligram sodyum içeriyor. Tuzdan tasarruf etmek için sandviçinizi evde kendiniz yapın. Lavaş, tam tahıllı ekmek, taze sebzeler, tuzsuz peynir gibi yiyeceklerle az tuzlu bir sandviç hazırlayabilirsiniz.

Tavuk göğsü

Tavuk göğsünün tadını artırmak için çiğ tavuk göğsünün içine yüksek oranda sodyum içeren tatlandırıcı solüsyon enjekte ediliyor. Bundan kaçınmak için soslu tavuk ürünlerini almayın, organikleri tercih edin. (Vasfiye Özcanbaz)