Kategoriler
Yaşam

Birkaç damla lavanta yağı sinirlerinizi yumuşatır

Cilt bakımından ev ve bahçe bakımına kadar birçok alanda etkili olan bazı bitkisel yağları evinizden eksik etmemelisiniz. Birçok alanda sayısız kullanımı olan yağlardan lavanta, çay ağacı, nane yağı gibi türlerin sağlığınız için büyük önemi var.

Bitkisel yağlar cilt problemlerinden gribe, soğuk algınlığından böcek ısırıklarına kadar birçok alanda şifa içeriyor. Lifehack sitesinde yer alan habere göre, işte sürekli evde bulundurmanız gereken en popüler şifalı yağlar:

Lavanta yağı

Tıbbi açıdan ve ev bakımı amaçlı olarak binlerce yıldır kullanılan lavanta yağını cilt kaşıntılarında, aknede, böcek ısırıklarında ve küçük yanıklarda kullanabilirsiniz. Ayrıca lavanta yağı kesikler ve çizikler için de etkili bir dezenfektandır. Banyo suyunuza damlatacağınız birkaç damla lavanta yağı yıpranmış sinirlerinizi yumuşatmaya ve iyi bir gece uykusu uyumanıza yardımcı olur. Şakaklarınızı ve alnınızı lavanta yağıyla ovarsanız baş ağrınız hafifleyecektir. Etkili bir koltuk altı deodorantı yapmak için karbonat ve suyla oluşturduğunuz macuna bir ya da 2 damla lavanta yağı damlatın. Üst solunum yolu enfeksiyonları ve burun tıkanıklığı için birkaç damla lavanta yağı iyi gelecektir.

Evinizde ise kurumuş lavanta kesesinin üzerine damlatacağınız birkaç damla lavanta yağı sayesinde güveleri evinizden uzak tutarsınız. Çamaşırlarınızın durulama suyuna birkaç damla lavanta yağı damlatırsanız çoraplardaki ve jimnastik giysilerindeki kötü kokulardan kurtulursunuz. Yerleri sildiğiniz suya da biraz lavanta yağı eklerseniz evin havasını tazelersiniz.

Çay ağacı yağı

Elinizin altında olması gereken en faydalı ve kullanışlı yağ olan çay ağacı yağı, dermatit/egzema, akne, uçuk, tırnak mantarı, böcek ısırıkları, ayak mantarı ve siğil gibi birçok problemin tedavisi olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca kepeği ve sedef hastalığını hafifletmek için kokusuz bir şampuana birkaç damla ekleyebilirsiniz. Aynı şampuana birkaç damla daha eklerseniz saç bitleri için de etkili hale gelir. Evinizde ise suyun içine bir çay kaşığı çay ağacı yağı ilave ederseniz, tezgahlar ve kapı kolları gibi sık kirlenen yerler için dezenfektan oluşturmuş olursunuz.

Limon yağı

Zeytinyağının içine birkaç damla limon yağı ekleyince mobilya cilası elde edersiniz. Kaya tuzu-kabartma tozu karışımına 1-2 damla limon yağı ekleyin ve ahşap kesme tahtaları veya kasap tezgahları için antibakteriyal bir karışım oluşturun. Ayrıca limon yağından birkaç damlayı bir bardak suyun içine damlatıp ağız kokusunu hafifletmek için gargara yapabilirsiniz. Şampuanınıza birkaç damla eklerseniz kepeklerinizden kurtulursunuz. Banyo suyunuza birkaç damla limon yağı eklemek de sizi rahatlatacaktır.

Nane yağı

Mideniz bozulduğunda hemen nane limon çayı hazırlarsınız. Okaliptus yağıyla karıştırıp göğsünüze ve boğazınıza sürerseniz, öksürük ataklarına iyi gelir ve bronşların açılmasına yardım eder. Yorulmuş ve aşırı ısınmış ayaklarınızı serinletmek, rahatlatmak için serin suyun içine 1-2 damla nane yağı damlatın ve ayaklarınızı bu suda bekletin. Ayakkabılarınızdaki ve botlarınızdaki kötü, istenmeyen kokuları yok etmek için birkaç damla sulandırılmış nane yağı püskürtün. Ayrıca yerleri sildiğiniz suyun içine birkaç damla damlatırsanız antibakteriyal özelliklerinin yanı sıra evinizi ferah bir koku kaplar. Duvarınızdaki çatlaklara birkaç damla nane yağı sürerseniz, evinize kemirgenler ve örümcekler girmez.

Okaliptus yağı

Bu yağ göğsünüzdeki tıkanıklığı açar, boğazınıza ve göğsünüze doğru dışardan sürdüğünüzde astım ataklarında sizi rahatlatır. Aynı şekilde okaliptus yağını ağrıyan bölgelerinize günde birkaç kez sürdüğünüzde fibromiyalji (kas, baş ağrısı, yorgunluk, bitkinlik) ağrılarını da hafifletmeye yardım eder. Banyonuz ya da mutfağınız için bir sprey şişesinde dezenfektan olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca banyonuzdaki mikroplardan ve kokulardan kurtulmak için yağı etrafa damlatın.

Karanfil yağı

Yüzlerce yıl diş problemleri için kullanılan karanfil yağı diş ağrısı, dişeti hastalığı, uçuk ve pamukçuk gibi hastalıkların en iyi tedavisidir. Her zaman karanfil yağını sulandırarak kullanın, cildiniz çok hassas ise kullanmayın. Ayak mantarı, böcek ısırığı ve sokması, kulak ağrısı, mantar enfeksiyonları, yaralar ve kesiklerde sulandırarak kullanabilirsiniz. Evde kullanmak istiyorsanız, sivrisineklerden kurtulmak için yatak odanıza karanfil yağı damlatın. Ayrıca evcil hayvanlarınızdan dolayı eve pire geldiyse halınızı süpürmeden önce üzerine kabartma tozu ile karıştırıp halının üzerine serpin. Ayrıca bir portakalın için karanfil tanelerini batırıp güveleri kovmak için giymediğiniz giysilerinizi sakladığınız dolaba ya da sinekleri uzak tutmak için mutfağa asın.

Papatya yağı

Sakinleştirici bir bitki olarak papatya yağını sulandırabilirsiniz ya da doğrudan kullanabilirsiniz. Kuru cilt, çıbanlar, egzema, dermatit, akne, arı ve eşekarısı sokması, kesikler ve çürükler için papatya yağını kullanabilirsiniz. Ayrıca papatya yağı uykusuzluğu, stresi, kaygı ve depresyon belirtilerini hafifletmeye yardım ediyor. Ayrıca hiperaktif çocuklarınızı sakinleştirmek için bu yağı kullanın.

Frankincense (Sığla) yağı

Tropikal bölgelerde pennat yapraklı ağaçlardan oluşturulan bu yağ akneye, kesik ve sıyrıklara, çıbanlara, lekeli dokulara, böcek ısırıklarına, kistlere iyi geliyor. Bu yağ migren ağrılarını azaltmanın yanı sıra stresi de azaltıyor. Evde kullanırken bu yağı sivrisinekleri ve sinekleri kaçırmak için kullanabilirsiniz.

Greyfurt yağı

Şişmiş lenf bezlerine, yağlı cilt ve saçlara, selülite, akneye, migren veya gerilim ağrılarına iyi gelen greyfurt yağından doğal bir deodorant bile yapabilirsiniz. Evinizde köpeğinizin yatağındaki pireleri yok etmek için yatağa birkaç damla greyfurt yağı damlatın.

Keklik otu yağı

Kesinlikle sulandırmadan kullanmayın, hamile veya emziren annelerin bu yağı kullanmaması gerekiyor. Keklik otu yağı mantar enfeksiyonlarına, çürüklere, ayak mantarına, eklem iltihabı ağrılarına, burkulmalara, fibromiyaljiye, kistlere, tendonitise, siğillere, mantara, zonaya ve uçuk hastalığına iyi geliyor. Suyla seyreltin ve evinizde sık kullandığınız tezgah üstlerine ve yüzeylere bu antibakteriyal spreyi püskürtün. Yatağınızdaki yatak böceklerinden, maytlardan sulandırılmamış yağı kullanarak kurtulabilirsiniz. Ancak sulandırılmamış yağ ciltte tahrişe neden olabilir, ev temizleme amacıyla kullanırken mutlaka eldiven takın. (Vasfiye Özcanbaz)