Kategoriler
Aktüel

Kelebeklerin zorlu göç yolculuğu

Narin Kral kelebekleri kışı daha sıcak bir ortamda geçirmek için 3 bin 500 kilometre uçuyor. Uzun mesafeleri göç ederek giden bu kelebekler sanki ormanda ağaçların üzerini çepeçevre saran battaniyeyi andırıyorlar.

Meksika’nın dağlık kesiminin yükseklerinde, yüzbinlerce Kral kelebeği aromatik çam ağaçlarına sıkıca sarıldı. Bu ağaçlar böcekleri soğuktan ve ıslak Kuzey Amerika kışından koruyor. BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, bir gramdan daha hafif olan bu narin kelebeklerin her biri şaşırtıcı bir yolculuğa dayanıyorlar.

Meksika’ya doğru 3 bin 500 kilometre yolculuk

Kral kelebekleri kışı Meksika’da geçirmek için Kanada’dan Amerika’ya 3 bin 500 kilometrelik mesafeyi göç ederek geliyorlar. İlkbahar gelip havalar ısınmaya başladığında yeterli olgunluğa ulaşıyorlar ve hayatta kalanlar yumurtalarını ve zarlarını bıraktıkları Amerikan Körfezi’nin kıyısındaki eyaletlere yeniden göç ediyorlar. Yetişkinlerin yeni jenerasyonları de üçten fazla jenerasyonun doğduğu kuzeye Kanada’ya doğru uçmaya devam ediyor. Yaz yaklaşmaya başlayınca yıllık göç döngüsü tekrar başlıyor ve yetişkin kelebekler güneye doğru yöneliyor.

Ancak Oyamel çam ağaçlarının yok olması nedeniyle, bilimadamları bunun mikroiklimi değiştirmesinden ve sıcağa duyarlı türlerin yaşamını tehdit etmesinden endişeli. (Vasfiye Özcanbaz)