Kategoriler
Yaşam

Gözünüz hakkında bilmediğiniz çok şey var

Sabah uyanır uyanmaz odanızı, çiçekleri, gökyüzünü, denizi, doğayı görmenizi sağlayan gözleriniz hakkında bilmediğiniz birçok şey olduğunu söylesek ne düşünürsünüz? Mesela bazı göz sorunlarınız yaşlandığınızda iyileşebilir, göz renginiz doğduğunuzda daha açıktır ve bunu gibi birçok ilginç bilgi…

Her gün milyonlarca nesneyi sayesinde gördüğümüz gözlerimizin yapısını hiç merak ettiniz mi? Peki dikkatli olmadığımız takdirde gözlerimizde oluşabilecek problemler hakkında detaylı bilginiz var mı? HuffingtonPost’ta yer alan habere göre, işte gözleriniz hakkında bilmedikleriniz:

Göz renginiz doğdunuzda daha açıktır

İrisin renklenmesi doğumda tam olarak gelişmiyor, göz renginin tam olarak oluşması ilk yıl içinde oluyor. Yani doğduğumuzda göz rengimiz şimdikinden daha açık oluyor.

Doğrudan güneşe bakmak kör olmanıza yol açar

Çocukken büyüteç kullanarak bir kağıt parçasını tutuşturduğunuzu hatırlayın. Gözlerinizi güneşe dikip bakarsanız aynı şey başınıza gelebilir. Çünkü gözlerinizdeki lensler retina üzerine düşen güneşin ışınlarına odaklanacak ve retinadaki nokta kalıcı görme kaybına yol açacaktır. Kesinlikle gözlerinizi dikip güneşe bakmayın.

Bir doğan bize görmeyi öğretebilir

Bir Gök Doğan (Falco peregrinus) 5 kilometre uzaklıktan bir güvercini görebilirken, biz ise doğan yaklaşık 1 metre yakınımıza gelince onu görebiliriz.

İki farklı göz rengi, Heterokromi iris demektir

Bu durum kalıtsaldır. Büyürken aynı göz rengine sahip olup da sonradan bir gözün renk değiştirmesi ise bir hastalığın belirtisi olabilir, bir göz doktoruna başvurmalısınız. Ayrıca bebekler farklı göz renkleriyle doğarsa ve ailede heteroktomi iris hastalığı yoksa, mutlaka göz doktoruna gösterilmesi gerekir.

Göz yuvarlağında ağrılı bir durum oluşunca, gözlerimiz hızlı şekilde iyileşir

Bazı aşınmalar 24 ve 48 saat içinde iyileşebilir. Gözünüzü kaşıdığınızda oluşan bu dayanılmaz, çekilmez ağrı önemli bir fonksiyondur. Gözünüzdeki bir tahriş, kaşınma enfeksiyon kaparsa bu durum potansiyel olarak körlüğe bile yol açabilir. Bu nedenle gözünüzde böyle bir yaralanma hissederseniz hemen doktora başvurun, enfeksiyonu durdurmak için antibiyotiğe ihtiyacınız olabilir.

Gözlerinizde de güneş yanığı olabilir

Gözlerinizi UVA ve UVB ışınlarına karşı korumak için güneş gözlüğü takmanız önemlidir. Gözlerdeki güneş yanığı ciltteki güneş yanığıyla aynı değildir. Gözleriniz güneşten etkilenince bu uzun ve aşamalı bir süreçte oluşur. Uzun süre güneşe maruz kalma gözün içindeki dokunun kalınlaşmasına yol açar, göz ameliyatı olmanız gerekebilir.

Yaşla birlikte görmeniz düzelebilir

Normalde +3 hipermetrop gözlük kullanıyorsunuz, fakat yaşınız ilerlediğinde şeker gibi görmenizi etkileyen bir hastalığa yakalandığınızda bu durum miyobunuzu artırır ve görmeniz +3’den 0’a düşer ve görme probleminiz yok olabilir. Eğer görmenizde büyük bir değişiklik farkederseniz ne olduğunu anlamak için bir doktora başvurun.

Göz küreniz bir sakız topundan daha küçüktür

Sakız makinelerinden aldığınız top şeklindeki sakızlar yaklaşık 27-28 milimetre çapındadır. Ortalama bir insanın göz küresi ise 24 milimetre çapındadır.

Gözdeki lensler ise bir bonbon kadardır

Gözünüzde odaklamaya yarayan lensler gözbebeğinin arkasında yer alır. Hemen hemen bir bonbon büyüklüğündedir. Gözünüzdeki lensler aynı bonbonda olduğu gibi kapsül içinde saklanmış proteine sahiptir.

Gözde katarakt oluşması buzlu camın arkasından bakmaya benzer

Göz bebeğinin arkasında bulunan ve görmeyi sağlayan doğal göz merceğinin saydamlığını kaybederek matlaşmasıdır. Başka bir deyişle görüşün, buğulanmış bir camın arkasından bakıyormuşçasına bozulmasıdır.

Beynin görme merkezi başın alt arka bölümünde

Eğer sırtüstü sert bir şekilde düşüp kafamızı yere çarparsak geçici olarak kör olmamız mümkündür. Optik sinir gözün arkasında başlıyor ve bir dizi bağlantı aracılığıyla beynin arkasındaki oksipital kortekse görsel imajları naklediyor.

Gözünüzün boyu göz hastalığınızı belirler

Gözlerinizin lens ve kornea fonksiyonlarına ilave olarak, göz kürenizin boyu miyop ya da hipermetrop mu olduğunuzun belirlenmesinde önemlidir. Hipermetrop sorunu olan kişilerin göz küresi normalden daha uzunken, miyop olanların ise normalden daha kısadır. Göz kürenizdeki 1 milimetrelik değişim bile gözünüz için verilecek gözlüğü etkileyecektir.

Göz küreniz siz yaşlandıkça büyür

Doğduğunuz zaman göz küreniz yaklaşık 16 milimetre çapındadır. Fakat 3 yaşınıza geldiğinizde göz kürenizin çapı 23 milimetreye yükselir. Ergenlik çağınızdayken maksimum boyutuna ulaşacaktır, yani 24 milimetre çapında olacak.

Gözünüzü iki odalı bir ev gibi düşünün

Bir fuaye ve arka odadan oluşur. Fuaye yani öndeki odada kornea ve gözünüz için faydalı besinler içeren göziçi sıvısı ile göze rengini veren iris tabakası bulunuyor. İrisin arkasında ise gözün lensleri var. Lenslerin arkasında arka oda, camsı oda var. Bu odada yumurta beyazının yoğunluğuna sahip olan göz içi sıvısı bulunur. Fakat bu sıvı sudan ve hiyaluronik asitten oluşuyor.

Gözünüz bir beyzbol topuna benzer

Gözünüzün iki odası vardır ve katmanlardan oluşmuştur. Benzer şekilde beyzbol topunu ortadan ikiye böldüğünüzde katlı olduğunu görürsünüz. Göz küresi iç, orta ve dış katmana sahiptir. Göz küresinin en dış tabakası sklera olarak adlandırılır, gözle görebildiğiniz bölümüdür. Onun altında ise “koriyoid” olarak isimlendirilen kan damarlarının bulunduğu katman vardır. En iç tabaka ise gözün retinasıdır.

Bazı gözler koyu iken, bazıları ise daha açıktır

Cildinizde renk üreten hücreler olan melanositler, aynı zamanda irisin renk üretiminden de sorumludur. Bazı insanlarda melanosit daha fazla olduğu için göz rengi daha koyudur. Bir insanın sahip olduğu melanosit sayısı onun genlerinde kodlanmıştır.

Gözünüzün önünde uçuşan cisimler aynı değildir

Bir insanın gözünün önünde uçuşan cisimler diğer kişininkiyle aynı değildir. 55 yaşın üzerindeki insanlar için, göz önünde uçuşan cisimler retina ve vitröz zar ayrıldığında oluşur. Fakat göz ününde uçuşan cisimler, noktalar pigment ya da kan ya da iltihap sonucu da oluşabilir. Eğer siz de gözünüzün önünde uçuşan cisimler görüyorsanız, mutlaka bir göz doktoruna gidip muayene olun.  (Vasfiye Özcanbaz)