Kategoriler
Yaşam

Saçlarınızdan bitkilerinizin güçlenmesine.. İşte kahvenin saymakla bitmeyen faydaları

Sabahları kahvaltıdan sonra arkadaşlarınızla keyifle içtiğiniz Türk kahvesinin telvesini ne yapıyorsunuz? Büyük ihtimalle döküyorsunuzdur.  Peki telvenin cildinizi yumuşacık yaptığını, bitkilerinizi güçlendirdiğini ya da mobilyalarınızdaki çatlakları yok ettiğini bilseniz asla telveyi dökmezsiniz.

Kahve telvesinin saçlarınızı parlatmaktan bitkilerinizin güçlenmesine kadar saymakla bitmeyen faydası bulunuyor. This Old House isimli internet sitesinde yer alan habere göre, kahve telvesinin sağlığınızdan ev temizliğine ve bitki bakımına kadar birçok alanda faydası var. İşte bunlardan bazıları:

Bitkilerinizi güçlendirir

Bahçenizdeki toprağa ya da bitkilerinizi suladığınız ibriğe kahve telvesi eklerseniz, fidelerinize nitrojen desteği sağlamış olursunuz.

Hamam böceği tuzağı yapabilirsiniz

Bir teneke kutuyu ya da kavanozu 3-5 santimetrelik nemli kahve telvesiyle doldurun ve sonra bu kavanozun ağzına çift taraflı güçlü bir bant yapıştırın. Böylece kahve kokusu hamam böceklerini doğruca tuzağın içine çekecektir.

Ellerinizdeki kokulardan kurtulun

Avucunuzun içine biraz kahve telvesi alın ve cildinizdeki ölü hücrelerin temizlenmesi ve aynı zamanda ellerinizde kalan balık ya da sarımsak kokusunu yok olması için iyice ellerinizi ovalayın.

Böcekleri püskürtebilirsiniz

Bitkilerin çevresine daire şeklinde kahve telvesi şeridi çekerseniz oluşan bu koruyucu sınır bitkilerinizi karınca ve sümüklü böceklerden uzak tutar.

Kağıda antik ve eski bir görünüm verir

Su ve kahve telvesinden oluşan bir karışımın içine süslemek istediğiniz kağıdı yerleştirin. Birkaç dakika beklettikten sonra kurutun ve üzerindeki kahve telvelerini fırça yardımıyla temizleyin. Böylece kağıdınız kahverengi tonlarda eskitilmiş, antik bir görünüm kazanacaktır.

Mobilyalardaki çatlakları kapatır

Demlenmiş kahve çekirdeklerinin içine bir parça pamuklu bezi batırın ve koyu renkli mobilyalarınızdaki çatlakların üzerine sürün. Bu çatlaklar kaybolacaktır. Öncelikle mobilyanızın görünmeyen bir yerinde test edin.

Aletleri ve mutfak gereçlerini temizler

İnce bir temizlik bezinin üzerine birkaç çay kaşığı kahve telvesi sürün ve yağ ile kirleri temizlemek için ovalayın. Temizledikten sonra iyice durulayın.

Buzdolabınızın güzel kokmasını sağlar

Buzdolabınızın içine bir kase kuru kahve telvesi yerleştirin. Böylece bozulmuş veya çürümüş yiyecekler nedeniyle oluşan kokuları yok olacaktır.

Cildinizi yumuşatır

Kahve telvesi, hindistan cevizi yağı ve biraz kahverengi şekerden oluşan karışımla banyo sırasında vücudunuza kibarca masaj yapın. Sonra durulayın, cildiniz yumuşacık olacaktır. Ayrıca çeyrek kase ılık kahve telvesini 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla karıştırın ve eski bir havlu ya da kağıt havluyla bu karışımı selülitlerinizin üzerine uygulayın. Sonra bu alanı birkaç dakika sarın. Sonra cildinizi ılık suyla durulayın. En iyi sonuç için bu işlemi haftada iki kez uygulayın.

Parlak saçlara sahip olabilirsiniz

Kahve saçlarınıza ekstra parlaklık ve sağlıklı bir görünüm kazandırmanın doğal yollarından birisidir. Ilınmış kahve telvesini kuru ve temiz saça uygulayın, en az 20 dakika bekleyin ve sonra durulayın. En iyi sonuç için haftada bir kez bunu yapın. (Vasfiye Özcanbaz)