Kategoriler
Yaşam

Evinizde sizden başka birçok canlı yaşıyor!

Her ne kadar evlerimiz bizi koruyan kaleler gibi görünse de ve kendimizi evde güvende hissetsek de evde asla yalnız olamıyoruz. Çünkü biz fark etmesek de bazı gözle görülmeyen canlılar bizim etrafımızda yaşayıp gidiyor. Bu canlılar, dikkat etmediğiniz takdirde sizde alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

Eviniziz sık sık temizleseniz de, havalandırsanız da gözle görülmeyen canlılar evinizi işgal etmiş durumdadır. Bu canlıların çoğu zarasız olmasına rağmen dikkat edilmediği takdirde alerjik reaksiyonlara yol açabilir. BBC Focus’ta yer alan habere göre işte mikroskop altında görebileceğiniz ve evinizi işgal eden böcekler:

Pire

İleri derecede uzmanlaşmış kanatsız böcek olan pireler bir tür ektoparazittir (Konan organizmanın dış yüzeyinde yerleşerek yaşamını sürdüren asalak). Çenesinin altındaki testere gibi yapılara benzeyen çene kemikleri kedinin cildine işleyip kanı emmesine yardım eder. Kedi piresi genellikle insanlara zarar vermez. Yine de, pireler bizi ısırabilirler ve kedi sahipleri pirelerin hayvanları üzerinde yol açabilecekleri problemlere karşı bilgi sahibi olmalılar. Pireler yumurtlar ve bu şekilde çoğalır. Yumurtadaki larvalar koza şekline gelmeden önce yetişkin pirelerin dışkılarındaki kurumuş kanla beslenir. Sonra yetişkin olarak ortaya çıkar ya da başka bir organizmaya zıplar. Pireler hastalık taşıyıcısı olmasına rağmen parazitik yaşam tarzına çok iyi uyum sağlarlar.

Tahtakurusu

Birçok yarım kanatlılar bitki saplarını yemek için delici ağız bölümlerini kullanır. Bu sınıftaki tahtakuruları ise konduğu organizmanın dış yüzeyinde yerleşerek yaşamını sürdüren asalaklardır. Bunlar kan emmek için küçük bir hançere benzeyen ağız bölümünü kullanır. Vücutlarını yassılaştırır ve kanatlarını kaybederler. Bu adaptasyon sayesinde bu böcekler yatak ve mobilyalarımızın içinde fark edilmeden yaşayabilirler.

Kirpik maytları

Demodex folliculorum adındaki bu küçük canlı, kirpiklerinizin keselerinde yaşar. Bu canlı örümceklerin akrabasıdır ve burun ile kulak kanalında da bulunabiliyor. Bu maytlar yağ bezlerinden çıkan yağlı salgılarla ve ölü cilt hücreleriyle beslenir. Ancak bunlar genellikle zararlı değildir. Bazen insanlar bu maytlara karşı alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Bu oluştuğunda kirpiklerini kaybediyorlar ya da akne gibi diğer semptomlar görülebiliyor.

Toz maytları

Latince adı Dermatophagoides pteronyssinus olan toz maytları akreplerin ve örümceklerin akrabasıdır. 0,4 milimetre uzunluğunda olan bu maytlar bir noktadan bile daha küçüktür. Vücutları bölümlü değildir ve ağızları ev eşyalarının üzerinde bulunan cilt döküntülerini yemek için oldukça gelişmiştir. Bu maytlar beslenirken bir yandan dışkı taneleri bırakırlar. Bu canlılar, ürettikleri proteine karşı alerjik olmadığınız sürece size zarar vermezler; sizi ısırmaz, sokmaz, hastalık bulaştırmazlar. Bazı insanlarda saman nezlesi ya da astım benzeri belirtilere yol açabilir. Yatağınızı düzenli olarak silmek veya yıkamak, tozları sık sık almak bu problemi kontrol altında tutabilir.

Mutfak yaratıkları

Mutfağınızda bulunan ıslak sünger bakteriler ve mantarlar için ideal yaşam alanlarıdır. Süngerimsi yapı bu yaratıklara büyük bir yüzey alanı sağlar ve süngerler genellikle nemlidir, ılıktır ve yiyecek parçacıklarıyla doludur. Bu mikroskop görüntüsünde yeşil ve mavi yapılar bakteri, sarı-yeşil alanlar maya mantarları ve mor ile turuncu iplikler ise ipliksi mantarlardır. Bunların atık ürünleri kirlenmiş süngerlerinizin kötü kokmasına neden olur.
Kesme tahtalarınızdaki çatlaklar ve yarıklar bakteriler için mükemmel yaşam alanlarıdır. Bakteri biyofilm (Biyofilm, hücrelerin birbirine ve/ya da bulundukları yüzeye yapıştıkları bir mikroorganizma kümesidir.) oluşturabilir. Biyofilm oluşumu bakterilerin yok edilmesini daha da zorlaştırır. Yemek hazırlarken ellerinizin temizliğine dikkat etmezseniz gıda zehirlenmesine yol açan Salmonella ve E.coli gibi zararlı bakteriler bulaştırabilirsiniz.

Güve

Güveler nadir görülür, çünkü tırtıllar canlı bitkilerden çok likenler, mantarlar ve ölü bitki ürünleriyle beslenirler. Yün, pamuk, ipek ve keten gibi doğal kumaşları yiyerek beslenmeye adapte oldular. Güveler giysilerin üzerine küçük yumurtalar bırakır ve tırtıllar koşullara bağlı olarak 2 ay gibi kısa bir sürede ya da 2 yıl gibi uzun bir süre içinde kozada değişirler. Kozaya girdikten birkaç ay sonra yetişkinler gardrobunuzda yaşam döngüsünü devam ettirmek için ortaya çıkarlar.

Diş plağı

Dişlerimizin üzerinde oluşan bakteriyal biyofilm olan diş plağını diş fırçasının kıllarında görüyorsunuz. Glikoprotein kalıbının içinde duran bin kadar bakteriden oluşan bir filmdir. Bakteriler yediğimiz gıdalardaki şekerlerle beslenirken asitli bir kalıntı üretirler. Bu kalıntı da diş minesini aşındırıp çürüklere neden olur. Diş plağı oluşumu dişeti hastalığına ve diş kaybına da neden olur.

Halı böceği larvası

Bazen tüylü tırtıl olarak bilinen halı böceği larvası tamamen tüylenmiş yetişkin böceklerin içinde gelişir, büyür. Yumurtadan çıkan larva karanlık, sarsıntısız alanlarda saklanır ve mobilya, giysiler, battaniyeler, halılar, kürkler, tüyler gibi maddeleri mahveder. Sonuç olarak, bu böceğin larvası müzeler için büyük bir problem olabilir.
Larva hareket etmeye başlayınca kıllarından bazısı dökülür. Bunlar cildinize temas ettiğinde ya da solunduğunda tahrişe yol açabilirler. Bunlar bazen tahta kurusu ısırığına benzeyen kaşıntılı küçük bölgelere yol açar. (Vasfiye Özcanbaz)