Kategoriler
Sağlık

Elmanın yararı kadar zararı da var

Yaz kış tükettiğimiz elmanın kanseri önlemekten Alzheimer ile savaşmaya,  kalp hastalığını uzaklaştırmaktan tükürük salgısını artırarak diş çürüklerini önlemeye kadar birçok yararı bulunuyor. Ancak tüm bu faydasının yanında elmanın üzerindeki tarım ilaçları ve elma kurusu ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Kimisi kilo vermek için elma yerken kimi ise mayhoşluğunu sevdiği için ya da dişlerini temizlediği için elma yiyor. Bunların yanı sıra elmanın hiç aklınıza gelmeyecek birçok faydası var. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, elmanın yararı olduğu kadar bazen sağlığınız için çeşitli riskleri de bulunabiliyor. İşte elmanın çeşitli araştırmalarla kanıtlanmış yararları ve riskleri:

Alzheimer’la savaşıyor

Elmanın içerisinde bulunan kuersetin isimli güçlü antioksidanın farelerde beyin hücrelerinin bozulmasını önlediği ve aynı şeyin insanlarda da olabileceği belirtiliyor. Hastalıklarla savaşan bileşenlenlerden daha fazla yarar görmek istiyorsanız elmayı kabuğuyla birlikte yiyin.

Kolon kanserini önlüyor

 Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre, elmanın içinde bulunan doğal lifler bağırsakta mayalandığı zaman kanser hücrelerinin oluşumuyla savaşmaya yardımcı kimyasallar üretiyor. Diğer çalışmalar da elmanın içinde bulunan procyanidins isimli antioksidanın kanser hücresi ölümüne yol açan bir dizi hücreyi tetiklediğini gösteriyor.

Kan şekerini sabitliyor

Elma yiyeceklerin sindirimini ve glukozun kan dolaşımına girişini yavaşlatan çözünebilir lifle doludur. Bir grup araştırmacı günde en az 1 elma yiyen kadınlarda şeker hastalığı gelişme riskinin yüzde 28 daha az olduğunu tespit etti.

Diş eti sağlığına iyi geliyor

Elma doğanın diş fırçası olarak biliniyor. Her ne kadar bir elma yemek dişlerinizi tam olarak temizlemese de elmayı ısırmak, çiğnemek diş etlerini harekete geçiriyor ve elmanın tatlılığı tükürük salgısını artırıyor. Tükürük de ağzınızdaki bakteri seviyesini azaltarak dişlerin çürümesini azaltıyor.

Yüksek kan basıncını önlüyor

Elma yiyen yetişkinler, hipertansiyona karşı yüzde 37 daha az meyilli oluyorlar.

Kilo vermenize yardım ediyor

Elmalar su ve lifle doludur, bu nedenle mideniz daha az yemek ister. Ayrıca Amerika ve Brezilya’da yapılan araştırmalara göre, günde en az 3 elma ya da armut yiyenlerin kilo verdikleri belirlendi.

Kalp hastalığını uzaklaştırabilir

Taze elma mükemmel bir atıştırmalıktır. Elma kalp hastalığını önlemeye yardımcı olan flavonoid isimli antioksidanlar açısından zengindir. Fakat bu etkisinden yararlanmak için kabuğuyla birlikte yemelisiniz.

Yüksek kolesterolle savaşır

Elmanın kalorisi düşüktür ve çözünebilir lif olan pektin bakımından zengindir. Bu da damar hasarına yol açan LDL kan kolesterolü seviyesini azaltmaya yardım eder.

Elmanın riskleri

Elmada tarım ilacı bulunur

Çünkü elmalar kurtlara, bitki bitleri ile diğer böceklere karşı savunmasızdır. Bu nedenle elma yetişirken birçok kez spreyle tarım ilacı püskürtülür. Yemeden önce meyveleri dikkatli bir şekilde iyice yıkayın.

Elma kurusu alerjiye neden olabilir

Genellikle nemini ve rengini koruması için kurutulmuş elmalara sülfür dioksit eklenir. Bu madde ise hassasiyeti olan kişilerde alerjiye yol açabilir.

Elma sirkesi veya suyu bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir

E.coli ve Kriptosporidyum isimli bakteri pastörize edilmemiş elma suyu ya da elma sirkesi tüketen insanlarda ciddi hastalıklara yol açabilir. Çocuklar, hamile kadınlar, yaşlılar ve bağışıklık sistemi güçsüz olan kişiler buna karşı daha fazla dikkatli olmalı. Aldığınız ürünün etiketini okuyun. (Vasfiye Özcanbaz)