Kategoriler
Yaşam

Yatmadan önce bu gıdalardan uzak durun

Dolu mideyle yatağa gitmenin sağlıklı olmadığını hepimiz biliyoruz. Okulda ya da işyerinde geçirdiğiniz zorlu bir günün ardından vücudumuz ve sindirim sistemimiz günlük fonksiyonlarını yerine getirmek için biraz dinlenmeye ihtiyaç duyar. Ancak geceleri kalorili yemekler yediğiniz sürece vücudunuz dinlenmeyecek.

Geceleri yatmadan önce yağlı gıdalar tüketirseniz mide yanmasını tetiklersiniz. Bu nedenle yatmadan en az 2-3 saat önce akşam yemeğinizi yemiş olun. Healthierfoods isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte yatağa gitmeden yememeniz gereken kalorili gıdalar:

Hamur işi

Hamur işi gıdalar yatmadan önce yememeniz gereken en yağlı gıdalardan biridir. Acıktığınız zaman hazırlaması 30 dakikadan az süren birçok hamur işi tarifi var. Ancak hamur işinin yattığınızda yağa dönüşecek olan karbonhidratlar açısından çok zengin olduğunu unutmayın. Ayrıca peynir ve yağla dolu olan hamur işlerinin glisemik indeksi yüksektir.

Pizza

Kim lezzetli büyük bir dilim pizzayı sevmez ki? Gündüz sindirim sisteminiz bir dilim pizzayı rahatça sindirebilse de dinlenmeye çekildikleri için gece boyunca sindirim organlarınızın işi zorlaşır. Çok yağlı olan pizzanın içinde asit oranı yüksek malzemeler vardır. Bu nedenle mide yanması riskiniz artar.

Şekerleme

Yağlı ve özellikle şekerleme gibi şekerli ürünler beyin dalgalarınız üzerinde etkiye sahiptir ve geceleri kâbus görmenizi tetikler. Sakin ve rahat bir gece geçirmek için şekerli abur cuburlardan uzak durun ve daha hafif ve az kalorili olan yulaf ununu tercih edin.

Kırmızı et

İyi bir protein ve demir kaynağı olan kırmızı et, stresli ve uzun bir günün ardından ihtiyacınız olan derin, rahatlatıcı ve canlandırıcı bir uykuya dalmanızı önleyecektir. Çikolata: Bitter çikolata beyniniz ve hafızanız için oldukça iyidir. Fakat aynı zamanda bel çevreniz için ise kötüdür. Özellikle gece yediğiniz çikolatadaki tüm kaloriler vücudunuzda yağ olarak depolanıyor. Küçük bir parça çikolata harika bir tatlı olarak yenilebilir, fakat problem insanların bir parçayla sınırlı kalmaması fazla tüketmesidir. Yatmadan çikolatadan uzak durmanızın bir başka nedeni ise çikolatanın kafein ve kalbinizi çalıştıran ve sizi uyanık tutan uyarıcılar içermesidir.

Sebze

Lezzetli, besin maddeleriyle dolu olan sebzeler yatmadan önce yemeniz için iyi değildir. Çünkü soğan, brokoli ve lahana gibi sebzeler sizi uzun süre boyunca tok tutan bol miktarda çözünemeyen lif içerir. Gün içinde bu olumlu bir şeydir, ancak gece boyunca lif sindirim sisteminizde çok yavaş ilerler ve aşırı mide gazına yol açar.

Cheeseburger

Diğer yağlı, yüksek kalorili gıdalar gibi, yatmadan önce cheeseburgerden de uzak durmalısınız. Çünkü midenizde doğal asit üretimini harekete geçirir ve gece boyunca midenizin yanmasına yol açar.

Kırmızı biber sosu

Belirli malzemelerle karıştırdığınızda kırmızıbiber oldukça sağlıklı ve yararlı olabilir. Fakat yatmadan önce yemeyin. Çünkü bol kalorili olan bu yiyecek protein ve yavaş sindirilen karbonhidratlar açısından zengindir.

Abur cubur ve cips

İşlenmiş abur cuburlardan sadece yatmadan önce değil, her zaman uzak durmalısınız. Çünkü bu gıdaların içinde çeşitli uyku bozukluklarına yol açan monosodyum glutamat isimli maddeden bol miktarda vardır. (Vasfiye Özcanbaz)