Kategoriler
Yaşam

Bunlar mutlu olmadığınızı gösteren belirtiler olabilir

Belirli davranışlar duygularınızı olumsuz şekilde etkiler. Dışa vurumun arkasındaki duyguları yorumlamak her zaman kolay değildir. Sorulduğunda birçok insan mutlu olduğunu söyler. Fakat insanlar mutlu olmadıklarını da mutlu oldukları kadar açıklamakta zorlanırlar.

Ulusal Sağlık Enstitüsü raporuna göre, Amerika’da yetişkinlerin yüzde 6,7’si büyük depresif bozukluklarla mücadele ediyor. Peki siz gerçekten mutlu musunuz? HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte mutsuz olduğunuzu gösteren işaretler:

Esneme

Yetersiz uykunun diğer yanında esnemek ruhsal açıdan çok da iyi olmadığınızı gösteriyor. Tüm gün uyuyabilirsiniz ve halen kendinizi iyice dinlenmiş olarak hissetmezsiniz. Depresyonda olan insanların yaklaşık yüzde 15’i çok fazla uyur. Uzun süre uyuyan insanların ölüm riski de daha yüksek. Yorgunluk depresyon belirtisi olarak biliniyor ve depresyon tedavi edildikten sonra bile inatçı olabiliyor.

Uykusuz geceler

Yatağın içinde dönüp duruyorsunuz, sonunda uykuya dalıyorsunuz. Fakat dakikalar sonra ya da siz öyle hissediyorsunuz, alarm çalıyor ve kalkma zamanını haber veriyor. Bu güne başlamanın en iyi yolu değil. Science dergisinde yayınlanan habere göre, çalışan kadınların ruh durumu gün boyunca değişiyor. Yeterli uyku kalitesine sahip olamama mutsuzluğun başlıca sebeplerinden biri. Uykusuzluk çeken insanların beyni kortizolun (stres hormonu) etkilerine karşı daha hassastır.

Geçici sevinme

70’li yılların sonunda araştırmacılar loto talihlisi ile bir grup belden aşağısı felçli kişilerin mutluluk seviyesini karşılaştırdılar. Araştırmacılar her iki yaşam değiştiren olayın bir süre sonra grupların kendini iyi hissetmesinde önemsiz farklar oluşturduğunu keşfettiler. Araştırmacılar bu durumu insan ruhunun uyum sağlama fonksiyonuna bağlıyorlar.

Asabiyet

Gün içinde kendinizi çığlık atarken buluyor musunuz, bazen kötü bir günde arkadaşınıza sinirli davranıyor musunuz? Asabiyet yaşamın normal gidişiyle gelebilir. Fakat aşırı asabi olmak ya da bunun tehlikeli seviyelere ulaşması güçlü ya da inatçı bir depresyonun belirtisi olabilir.

Kontrol edilemeyen stres

Çevre ortamı insanların mutluluğu aramasında önemli bir rol oynuyor. Kendini güvende ve rahat hissetme memnuniyet ve hoşnutluk duygusu oluşturuyor. Tam tersi ise aşırı stresli ortam kaygıyı ve güvensizliği destekliyor. Dozunda stres sizi daha etkili çalışmak zorunda bırakırken fazla stres ise uzun süreli mutluluğu olumsuz etkiliyor.

Beslenmede ya da iştahta değişiklik

Kilonuzdaki değişikler vücudunuzun fiziksel olarak ne kadar etkilendiğini gösterirken, mutsuzluğun ve depresyonun etkileri ise kendini iştahla gösteriyor. Aşırı kilolu olmak sizi depresif hale getirirken, depresyonda olmanın da kilo almanıza yol açtığına dair bazı kanıtlar bulunuyor. İşlenmiş gıdalar ve abur cuburların çok fazla tüketen insanlarda depresif belirtilerin daha yaygın olduğu belirtildi.

Yeni deneyimlerden uzak durma

Bazı davranışlar da mutsuz olduğunuzu gösterir. Sürekli stresliyseniz veya yakın ilişkilerinizin tümünün dengesiz olduğunu düşünüyorsanız problemin yakında olduğunu da görürsünüz. Yeni deneyimlerden utanmak olaylar hakkında negatif hissetmenize neden olabilir.

Sıkıntılı ilişki

Mutsuz insanlar konuları çözmekte veya ani problemleri tahmin etmekte zorlanır. Arkadaş çevresini genişletmek ve yeni insanlarla tanışmaya sıcak bakmazlar. Mutlu insanlar ise başkalarıyla daha fazla vakit geçirir. Yaşama karşı duyulan haz seviyesi mutluluğu da artırır. Örneğin, evli insanların bekarlardan daha mutlu oldukları araştırmayla kanıtlanmıştır.

Çok fazla televizyon izleme

Bazen stresli bir gün geçirdikten sonra akşam televizyon izlemeye ihtiyaç duyarız. Fakat bu her gece tekrarlarsa mutsuz olduğunuzu gösterir. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, aşırı televizyon izleme mutsuzluğun muhtemel bir belirtisidir. 1972 yılından bu yana Chicago Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar, Amerika’da sosyal ortamı değerlendirmek için Genel Sosyal Araştırması’nı gerçekleştirdiler. Eğitimi, gelir düzeyi, evlilik statüsü ya da yaşı ne olursa olsun mutlu insanların mutsuz katılımcılara göre haftada yüzde 30 daha az televizyon izledikleri belirlendi. Daha mutlu olan katılımcılar ortalama 19 saat televizyon izlerken, mutsuz olan grubun 25 saat televizyon izledikleri saptandı. Mutlu olanların arkadaşlarıyla vakit geçirdiği ve aktivitelere katıldığı veya çeşitli kulüplere üye olduğu görüldü.  (Vasfiye Özcanbaz)