Kategoriler
Yaşam

Günün sonuna kadar enerjik olmanın yolları

Gün içerisinde enerji seviyeniz tamamen düştüğünde kendinizi halsiz, yorgun hissedersiniz. Enerjinizi birkaç kolay yöntemle geriye getirebilirsiniz. Çalıştığınız ortam karanlık ise hemen aydınlatarak ya da sakız çiğneyerek vücudunuzu yeniden canlandırabilirsiniz.

Her ne kadar enerjinizi yerine getirmenin yollarından biri de kafein olsa da kafeinin fazlası sağlığınız için zararlı. Foxnews’te yer alan habere göre, kafeine ihtiyaç duymadan enerjinizi artırmanın yolları:

Sakız çiğneyin

Sakız sadece nefesinizi ferahlatmaz, aynı zamanda vücudunuzu yeniden canlandırır. 2012 yılında İngiltere’de yapılan araştırmada, 15 dakika sakız çiğneyen insanlar çiğnemeyenlere göre kendilerini daha uyanık ve zinde hissettikleri belirlendi. Sakız çiğnemek kalp atış hızını artırıyor ve böylece beyne giden kan akışını da artırmış oluyor. Otonom sinir sistemini harekete geçiren sakız zindeliği artırıyor. Naneli sakız da sinir liflerini harekete geçirir, yüzünüze soğuk su çarpmış hissi verir.

Tam tahıllı yiyecekler tüketin

Beyaz undan yapılan yiyecekler size biraz destek sağlar, ancak kısa süre sonra enerjinizde çöküş yaşarsınız. Fakat tam tahıllar size gerçek enerji verir. Her gün rafine karbonhidrat yerine 3 porsiyon tam tahıl tüketen insanlar enerjilerinin arttığını açıkladılar. Daha çok yerseniz enerjiniz daha da artar. Örneğin, kahvaltıda tam tahıllı mısır gevreği ya da tam tahıllı ekmekten yapılmış tostla güne başlayabilirsiniz.

Çevrenizi aydınlatın

Karanlık ile uyku zamanı arasında bir bağ olmasının nedeni, parlak ışığın beyninizi uyanık tutmasıdır. Fakat tüm ışınlar eşit olarak harekete geçirici değildir. New York’taki Lighting Araştırma Merkezi’nde yapılan araştırmada, kırmızı ışığın mavi ışıktan daha güçlü bir uyandırıcı etkisi olduğu belirlendi. Çünkü kırmızı ışıktan daha fazla rahatsız olursunuz, uyarıcı etkisi fazladır. Mavi ışık ise sakin bir zindelik sağlar.

Yeni şeyler öğrenin

Michigan Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, çalışanların günlük olarak yaptıkları işlerin başında e-postalarını kontrol etmek, görevleri ayarlamak ve yapılacaklar listesi hazırlamaktır. Fakat bu taktiklerin hiçbiri çalışanların enerji hissini geliştirmez. Yapılması gereken yeni şeyler öğrenmektir. Beyninizi ne kadar fazla meşgul ederseniz, bu süre içinde o kadar uyanık ve zinde olursunuz.

Bahçeyle uğraşın

Egzersizden nefret ediyorsanız, bahçeyle uğraşmak zevklidir. Sevdiğiniz bir şeyi yapmak size sağlıklı enerji verir. Kitap okumak gibi oturduğunuz yerden yaptığınız hobiler yerine bahçeyle uğraşmak gibi hareketli ve eğlenceli hobiler edinin. Toprakla temas etmeniz vücudunuzdaki oksidatif stresle savaşmaya yardım eder. Evinizdeki tüm elektrikli aletler manyetik bir enerji yayar. Bu nedenle vücudunuzun bu stresi atması için toprağa ihtiyacı olur.

Sevdiğiniz şarkıyı yüksek sesle söyleyin

Müzik enerji verir, özellikle de şarkıyı siz söylüyorsanız. Londra’da araştırmacılar, tek olarak şarkı söylemenin enerjinizi artırdığını ve tansiyonunuzu düşürdüğünü belirlediler. En sevdiğiniz şarkıyı seçin ve içinizden geldiği gibi yüksek sesle söyleyin.

Kulaklarınıza masaj yapın

Kulağınızın dıştaki kenarına masaj yapmak, oraya basınç uygulamak tüm vücuduza zindelik verir. Vücudunuzun basınç meridyenlerine giden yol kulağınızın dışından geçer. Buralara 10-30 saniye boyunca masaj yaparsanız kendinizi daha enerjik hissedersiniz. (Vasfiye Özcanbaz)