Kategoriler
Otomobil

Otomobilinizi temizlemek için 10 ilginç yöntem

Otomobilinizi temizlemek ve uzun süre temiz tutmak için pahalı cilalar, oto şampuanları ya da temizleyicilere para vermek sizin için çok masraflıysa önerilerimize kulak verin. Evinizdeki malzemelerle kolayca hazırlayabileceğiniz temizlik ürünleri sayesinde otomobiliniz her zaman cilalanmış gibi görünecek ve yağmur yağdığında sular otomobilinizin üzerinde leke bırakmadan akıp gidecek.

Zorlu kış ve yaz koşullarında otomobiliniz çamur veya toz ile kaplanabilir. Böyle durumlarda temizlik için pahalı temizleyiciler almanız gerekmez. Reader’s Digest isimli dergide yer alan habere göre, otomobilinizi temizlemek ve uzun süre temiz kalmasını sağlamanız için işte size basit, ucuz ve ilginç yöntemler:

Parlaklık için saç bakım kremi

Otomobilinizi lanolin içeren saç bakım kremiyle yıkayın. Otomobiliniz gerçekten cilalanmış gibi pırıl pırıl parlayınca şaşıracaksınız. Ayrıca saç bakım kremiyle yıkanan otomobilinizin üzerine yağan yağmur damlaları akıp gidecek.

Otomobilinizin ön camını kolayla yıkayın

Uzun süre kuru ve sıcak bir havadan sonra yağan ilk yağmurdan dolayı kirli olan ön camınız çamurla kaplanacaktır. Camınızda oluşacak bu çamur damarlarından ve lekelerden kurtulmak için ön camınıza kola dökerek temizleyin. Otomobiliniz kaputu korumak için ön camın alt kısmına boydan boya bir havlu serin. Kolanın içindeki kabarcıklar camın üstündeki tüm kirleri yok edecek. Ancak yapış yapış olan kolayı daha sonra iyice durulayın.

Otomobilinizin farlarını parlatın

Evde kullandığınız cam temizleme sularıyla farlarınızı cilalayın ve yumuşak, pamuklu bir kumaşla güçlü bir şekilde ovalayın. Ayrıca otomobilinizin ön camını ve yanlardaki pencerelerini bebeğinizin ıslak havlusuyla ovalayıp temizleyebilirsiniz.

Sileceklerinizi temizleyin

Ön cam silecekleriniz kirlendiyse, silecekleriniz camı temizlemek yerine daha kirletecektir. 1/4 fincan amonyak ile 1 litreye yakın soğuk suyu karıştırın. Bu karışımla ıslattığınız yumuşak bir kumaş ya da kağıt havlu yardımıyla sileceklerinizin iki tarafını da nazikçe silin. Sileceklerinizi yerine yerleştirmeden önce temiz bir kumaşla kurulayın.

Evde cam temizleme suyu hazırlayıp bagajınızda saklayın

Bir litreye yakın suyun içine 1/4 fincan amonyak ekleyin ve kapağı su sızdırmayan plastik şişeye doldurun ve otomobiliniz ön camı ile pencerelerini yıkamak için bu karışımı bagajınızda saklayın. Camlarınız kirlenmeye başlayınca süngeri bu karışıma daldırın ve camlarınızı silin. Daha  sonra da yumuşak bir kumaş ya da kağıt havluyla camlarınızı kurulayın.

Kabartma tozuyla otomobilinizi temizleyin

Yaklaşık 4 litrelik su kabının içine 1/4 fincan kabartma tozu, 1/4 fincan bulaşık deterjanı ile kap dolana kadar yeterince su ekleyin. Kapağını sıkıca çevirin, iyice çalkalayın ve bu karışımı daha sonra kullanmak için bir kenara ayırın. Otomobilinizi yıkamanız gerektiğinde karışımı iyice çalkalayın ve 8 litrelik kovanın içine bir bardak kadar bu karışımdan dökün. Kovayı ılık suyla doldurun ve karıştırın, ev yapımı temizleme solüsyonunuz kullanıma hazır.

Arazi kirlerini uzaklaştırın

Otomobilinizi çok fazla kırsal alanda, patika yollarda kullanıyorsanız ön camınız yağlı bir toz tabakasıyla kaplanacaktır. Bu tabakadan kurtulmak için ön camınıza tartar krem (Tartarik asidin potasyum tuzudur) püskürtüp sabunlu suyla silin ve iyice durulayıp kurulayın.

Cilasız göz alıcı temizlik

Bir fincan gazyağını 10 litrelik suyla dolu kovaya ekleyin ve bu karışımı süngerle otomobilinizin her yerine dağıtın. Yağacak ilk yağmurda, yağmur suyu yuvarlanıp gidecek ve böylece otomobilinizin paslanma ihtimali azalacak.

Havanın sıcaklığına dikkat edin

Otomobilinizi hava çok sıcakken yıkamak (örneğin otomobilinizi kullandıktan sonra ya da doğrudan güneş ışığının altına park ettikten sonra) sabun lekeleri ve tortu oluşmasına yol açacaktır.

Otomobilinizin kendi kendine kurumasını beklemeyin

Otomobilinizi dışarıda kurumaya bırakmak ya da yıkandıktan sonra kurumadan yola çıkmak dış cephesinde göze hoş görünmeyen su lekelerine yol açar. Aşırı suyu almak için lastik cam sileceği ve otomobilinizi kurulamak için ise yumuşak bir havlu kumaş ya da güderi kullanın. (Vasfiye Özcanbaz)