Kategoriler
Yaşam

Yaşlandıkça bu gıdalardan uzak durun

Gençliğinizde sizin için oldukça faydalı olan gıdalar yaşlandıkça kullandığınız ilaçlar ile etkileşime girip sizin için zararlı hale gelebiliyor. Bu nedenle yaşınız ilerledikçe yediklerinize ve içtiklerinize daha fazla dikkat etmelisiniz.

WebMD isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte yaşlandıkça uzak durmanız ve miktarını azaltmanız gereken gıdalar:

Greyfurt

Şaşırtıcı olabilir belki ancak bazı yiyecekler kullandığınız ilaçların etkilerini bozuyor. Herhangi bir yiyecekten uzak durmayı düşünüyorsanız doktorunuza danışın. Örneğin, yüksek kan basıncı, endişe ya da uykusuzluk için bir ilaç kullanıyorsanız greyfurt suyu bu ilaçlarla etkileşime girer. Greyfurt yerine portakal ve misket limonunu tercih edin.

Çiğ sebzeler

Hassas, çürük dişleriniz veya kayıp dişleriniz varsa çiğ sebzeler uzak durmanız gereken yiyecekler listesinin başında yer almalı. Ancak bu sebzelerdeki vitaminler ve liflerin sağlıklı etkisinden faydalanmak istiyorsanız bu sebzeleri yumuşayana kadar pişirin. Ya da çorbalarınızda ve tencere yemeklerinizde havuç, balkabağı ve pancar gibi sebze püreleri kullanın.

Fasulye

Bazı insanlar gaza ya da mide ağrısına yol açabildiği için fasulyeden uzak durur. Fakat iyi bir lif kaynağı olan fasulye yüksek miktarda protein ve demir içerir, yağ oranı da düşüktür. Bu nedenle fasulyeyi yemeklerinizde azar azar tüketin. Haftada birkaç kez azar azar yemeklerinize ekleyin.

Süt ürünleri

Yaşlandıkça süt ve süt ürünlerini sindirmek zorlaşıyor. Ancak tüm süt ürünlerini ve bunların sağladığı kalsiyum ile proteini tümüyle bırakmak zorunda değilsiniz. Birçok insan az miktarda süt ürünü tüketerek sindirim sorunuyla karşılaşmaz. Yağsız yoğurt ve az yağlı peynirler ise diğerlerinden daha iyi tolere edilir.

Kafein

Herkes için sorun oluşturmamasına rağmen, kafein bazı insanlarda huzursuzluk veya gerginlik hissi oluşturabilir. Ayrıca kafein kalp atış hızınızı artırabilir ve uyku sorunlarına yol açabilir. Kafein tüketimini yavaş yavaş azaltın. Kafeini birden ve tamamen keserseniz baş ağrısı, bulantı ya da kusmaya yol açabilir. Kafein yerine su ve bitkisel çayları deneyin.

Et

Yağsız biftek gibi etin en sağlıklı bölümünü çiğnemek çok zordur. Hamburger daha iyi ve kolay çiğnenir, fakat daha az besleyici bir seçenektir ve yüzde 20 ile 30 arasında yağ içerir. Bunun yerine yağ oranı yüzde 10’dan fazla olmayan bifteği tercih edin. Ya da daha kolay çiğnenen bir başka protein kaynağı olan balığı tüketin.

Tuzlu yiyecekler

40 yaşın üzerindeyseniz veya yüksek risk grubundaysanız, uzmanlar her gün en fazla bin 500 miligram sodyum tüketmenizi öneriyorlar. Çok fazla sodyum kan basıncınızı yükseltebilir ve kalp krizi ile felç riskinizi artırır. Donmuş yiyecekler, atıştırmalıklar, salata sosları ve salam, sosis gibi şarküteri ürünlerinin dahil olduğu işlenmiş yiyeceklerden uzak durun.

Turpgiller

Brokoli, lahana, karnabahar ve karalahana gibi turpgillerden olan sebzeler C vitamini, betakaroten, lif, kalsiyum, demir, folat açısından zengindir. Bazı araştırmalar bu yiyeceklerin kanser riskini düşürebileceğini gösteriyor. Bu yiyeceklerden uzak durmamalısınız. Bu yiyecekleri beslenme listenize küçük porsiyonlar şeklinde dereceli olarak ekleyin. Ayrıca bu yiyeceklerin suyunu içmek de yardımcı olacaktır.

Meyve

Taze meyveler bol miktarda vitamin, lif ve diğer önemli besin öğelerini içeriyor. Çiğneme sorununuz varsa, günde bir elma tüketmek zor olabilir. Bunun yerine şeker ya da şurup eklenmemiş konserve meyveleri tüketin ya da çilek, muz ve kavun, karpuz gibi daha yumuşaklarını yiyin. Ayrıca bu meyveleri blendırdan geçirip meyve püresi yapabilirsiniz.

Çiğ filiz

Yonca, turp ve Maş fasulyesi filizi B vitamini ile diğer besin öğeleri açısından zengindir. Fakat çiğ filizler yaşlılar ve bağışıklık sistemi düşük olan kişiler için tehdit oluşturabilir. Çünkü bu yiyecekler ılık, nemli koşullarda yetişir ve bunların bakteri barındırma ihtimali daha yüksektir. Bu yiyecekleri yemeyi seviyorsanız, pişirip de tüketin. (Vasfiye Özcanbaz)