Kategoriler
Yaşam

Bulaşık deterjanının sıradışı kullanımları

Her gün bulaşık yıkarken kullandığınız deterjanın farklı alanlarda sıradışı kullanımı ve faydaları olduğunu biliyor muydunuz? Karıncaları uzaklaştırmaktan, klimanızın filtresini temiz tutmaya veya yabani otlardan kolayca kurtulmanıza kadar birçok değişik alanda bulaşık deterjanınızdan yararlanabilirsiniz.

Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte bulaşık deterjanının sıra dışı kullanım alanları:

Yabani otları kibarca öldürür

Zararlı tarım ilaçları kullanmak yerine bahçenizdeki yabani otları çevreye zarar vermeden kolayca yok edebilirsiniz. Bir çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanını bir fincan tuz ve yaklaşık 4 litre sirkeyle karıştırın. Bu karışımı bahçenizdeki duvar kenarlarında ya da yürüyüş yolunuzdaki çatlaklardaki yabani otların üzerine püskürtün.

Karıncalardan kurtulun

Evinizin dışındaki karıncalar da özellikle yemek yediğiniz verandadaki çatlakları istila ederse evin içindeki karıncalar kadar sinir bozucu olabilir. Yarı yarıya su ve sirke karışımının içine biraz bulaşık deterjanı ekleyin ve hazırlayacağınız bu karışımla karıncalardan kurtulabilirsiniz. Bu karışımı karıncaların çıktığı bölgelere püskürtün ve birkaç dakika bekledikten sonra yemeğinize ve pikniğinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Klimanızı temiz tutun

Özellikle rutin olarak klimanızı kullandığınızda, köpük ya da metal gözlü klima filtrelerini yaz boyunca bulaşık deterjanıyla ayda bir kez temizleyin. Filtreyi banyoda ılık bulaşık suyunun içinde bekletin ve sonra bir diş fırçasıyla kibarca filtreyi fırçalayın. Tüm kirlerin temizlendiğinden emin olduktan sonra filtreyi durulayın ve iyice kurutun. Klimanın içine yerleştirin.

Buklelerinizi canlandırın

Eğer saçlarınız çok güzel görünmüyorsa, şampuanın içine sıvı bulaşık deterjanı karıştırmayı deneyin. Deterjan bulaşıklarda olduğu gibi saçınızdaki yağlarla da savaşacaktır.

Blenderinizi temizleyin

Blenderinizi ayırıp yıkamayı bırakabilirsiniz. Bunun yerine, ılık suyla doldurun ve biraz bulaşık deterjanı ekleyin ve birkaç saniye blenderinizi çalıştırın. Sonra blenderi durulayın ve kurutun. (Vasfiye Özcanbaz)