Kategoriler
Yaşam

Sağlıklı bir kalbin olmazsa olmazı: Susam

Genellikle çok fazla önemsemediğimiz ve sık tüketmediğimiz kabak çekirdeği, nar çekirdeği ile keten tohumu gibi tohum ve çekirdekler oldukça besleyici gıdalardır. Susam kalbinizi korurken nar çekirdeği zayıflamanıza yardım eder.

Sağlığınız ve vücudunuz için birçok faydası olan çekirdekleri tüketirken içerdiği kalori nedeniyle miktarına dikkat etmeli ve makul ölçülerde tüketmelisiniz. HuffingtonPost’ta yer alan habere göre, işte tüketmeniz gereken çekirdekler ile içerisinde bulunan kalori, lif ve yağ oranları:

Zayıflamak için nar

Sulu bir çekirdek olan narın kalorisi de oldukça azdır. Antioksidanlarla ve yağ yakan C vitaminiyle dolu olan narın bir kasesinde 36 kalori, 1 gram yağ, 2 gram lif ve 1 gram protein bulunur.

Kuvvetli kaslar için hint keneviri

Tam protein içeren birkaç sebze kaynağından biri olan hint keneviri kalori yakan kas inşasında anahtar rol oynayan 20 tane aminoasit içerir. 2 yemek kaşığı hint kenevirinde 90 kalori, 6 gram yağ, 2 gram lif ve 5 gram protein vardır.

Güçlü kemikler için chia tohumu

Özellikle zengin kalsiyum içeriği nedeniyle tüketilmesi önerilen bu tohumun 2 yemek kaşığında bir dilim cheddar peyniri kadar kalsiyum var. 2 yemek kaşığı chia tohumu 138 kalori, 9 gram yağ, 10 gram lif ve 5 gram protein içerir.

Kabak çekirdeği

Yüksek enerji seviyesi sağlayan bir mineral olan demirden bol miktarda barındıran 1 kase kabak çekirdeğini yarım çay kaşığı acı biber ve deniz tuzuyla kavurup sağlıklı bir atıştırmalık hazırlayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı kabak çekirdeğinde 158 kalori, 14 gram yağ, 2 gram lif ve 9 gram protein bulunuyor.

Sağlıklı bir kalp için susam

Bu zengin çekirdekte zararlı kolesterolü kontrol etmeye yardımcı olan bir Omega-6 yağ asidi olan linoleik asit bulunuyor. Kavurmak lezzetini artırır ve salatalarınıza güzel bir kıtırlık eklemiş olursunuz. 2 yemek kaşığı susamda 103 kalori, 9 gram yağ, 2 gram lif ve 3 gram protein vardır.

Kanseri önlemek için keten tohumu

Keten tohumunda kanseri önleyen lignan isimli bileşenler ile hastalığa yol açan iltihabı azaltan Omega 3 yağ asitleri bulunur. 2 yemek kaşığı keten tohumunda 110 kalori, 9 gram yağ, 6 gram lif lif, 4 gram protein bulunuyor.

Rüşeym sindirime yardımcı

Küçük bir parça buğday özü sindirime yardımcı lifler barındırır. Ruşeymi kahvaltılarınıza ve keklerinize ekleyebilirsiniz. 2 yemek kaşığı rüşeymde 52 kalori, 1 gram yağ, 2 gram lif ve 3 gram yağ bulunuyor. (Vasfiye Özcanbaz)