Kategoriler
Sağlık

Sivilcelerinize veda etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı

Herkes hayatında en az bir kez sivilceyle savaşmak zorunda kalmıştır. Gözünüzü rahatsız eden bir sivilce, yüzünüzü herkesten saklamanıza neden olabilir. Ergenlik çağında da olsanız, yetişkin de olsanız sivilcelere katlanmak zorunda değilsiniz.

Sivilcelerin nereden geldiğini anlarsanız ve bu kabarcıkları önleyebilir ya da tedavi edebilirsiniz. Howstuffworks isimli internet sitesinde yer alan haberde, sivilcelerden kurtulmanın yollarına bir göz atmanızı öneriyoruz.

Sivilcelerinizi patlatmayın

Sivilcelerinizi patlatmayın, sıkmayın ya da kurcalamayın. Eğer bunları yaparsanız, bakterilerin yayılmasına neden olur ve iz kalma ihtimalini artırırsınız. Benzer şekilde, çenenizi ellerinizin üstüne dayamayın ya da devamlı yüzünüze dokunmayın. Gergin ter bantları ve yüzünüzde kullandığınız spor ekipmanları da aynı etkiyi yapabilir.

Sivilceler sırtınızda ve göğsünüzde de çıkabilir

Sadece akneyi tedavi etmeyi hedeflemeyin, kullandığınız ürünleri sivilceye yatkın bölgelere de sürün. Bu bölgeler arasında dudak ve gözleriniz hariç tüm yüzünüz, sırtınız ve göğsünüz yer alıyor.

Benzoil peroksit kullanın

Akne tedavisinde sıkça kullanılan anti-bakteriyel bir madde olan reçetesiz satılan bu losyondan günde bir ya da iki kez kullanın. Bu madde, ölü cilt hücrelerinizin ve gözenekleri tıkayan yağın parçalanmasına ve sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur. En düşük yoğunluktan başlayarak (yüzde 2,5 ya da 5) günde bir kez losyon ya da jel şeklinde yüzünüze uygulayın. Bir hafta sonra, eğer cildinizi tahriş etmezse sabah ve akşam olmak üzere günde iki defa kullanın. Eğer sivilceleriniz 4-6 hafta içinde çıkmazsa, günde bir kez yüzde 10 yoğunlukta losyon ya da jel kullanın. Gerekirse, günde 2 kez kullanın. Özellikle hassas bir cilt yapınız varsa, uygulamayı aşamalı olarak yapmanız iyi olur. Çünkü, daha fazla yoğunlukta olursa cildiniz daha fazla tahriş olabilir. 6 ya da 8 hafta benzoil peroksit kullanmanıza rağmen, sivilceleriniz de iyileşme olmazsa; sivilcenizin büyüklüğü serçe parmağınızın ucu kadar genişlediyse; sivilcenizin kabarıklığı kibrit çöpünün başından büyükse; sivilceler iz bırakıyorsa derhal bir cilt uzmanına gitmelisiniz.

Sülfür ya da rezorsinol ürünlerini deneyin

Sülfür ya da rezorsinol içeren reçetesiz ürünler, yağ bezlerinin işleyişini yavaşlatmaya yardımcıdır. Birçok dermatolog akne için benzoil peroksidin, en etkili reçetesiz ilaç olduğuna inanıyor.

Yıkamanın kolayına kaçın

Yüzünüzü üstün körü yıkayın. Yıkamak, cilt yüzeyindeki yağı götürür, kanalları tıkayan yağları temizlemez. Gerçekte, cildinizi temizlerken çok saldırgan davranırsanız, yüzünüzdeki hassas deriyi kurutabilir ya da tahriş edebilirsiniz.

Yüzünüzü usulüne uygun olarak yıkayın

Haftada bir ya da iki gün yüzünüzü sabun ya da “ılımlı ve hassas ciltler için” etiketiyle satılan sabunsuz temizleyicilerle hakkını vererek yıkayın. Yüzünüzü hafifçe parmak uçlarınızla ve ılık suyla ovun. Eğer cildiniz yağlıysa, kurutucu özelliğinden dolayı benzoil peroksid içeren bir sabun kullanın.

Exfoliant’ları dikkatli kullanın

Ciltteki ölü hücreleri temizleyici peeling olan Exfoliant, sert bir bulaşık bezi, lif ya da özel tasarlanan ürün kullanılarak ölü cilt hücrelerinin üst tabakasının temizlenmesini sağlar. Fakat, akneli cilt zaten tahriş olmuştur ve sürtme cildi daha kötü yapabilir. Yüzünüzde fırça, sert sünger ya da kumaş, granüllü temizleyici kullanmayın. Cildinizin daha az hassas olduğu yerlerde yani sırtınız ve göğsünüz için, benzoil peroksid içeren sabunla birlikte akne ovalama pedlerini deneyebilirsiniz.

Yağlı ürünlerden kaçının

Briyantin, yağ bazlı yüz nemlendiricileri ya da yağlı temizleyiciler gibi yağlı ürünler kullanmayın. En az 15 faktör yağsız bir güneş kremi seçerek, aknenizi kötüleştirmeden, yüzünüzü kanserden ve kırışıklıklardan koruyabilirsiniz. Maalesef birçok su geçirmez güneş kremi yağ bezlerini tıkamaya meyilli. Çok terleyeceğinizi biliyorsanız ya da yüzmeyi planlıyorsanız yağsız olan güneş kremini seçmelisiniz. Sık sık da kreminizi yenileyin.

Daha iyi bir makyaj malzemesi seçin

Su bazlı makyaj malzemesi seçin, çünkü bunlar diğer çeşitleri gibi gözenekleri tıkamıyor. Makyaj malzemesinin su mu yoksa yağ bazlı mı olduğunu öğrenmek için etiketine bakın. Eğer etiket çok açık anlatmıyorsa, şu yöntemi uygulayın: Malzeme suyun içinde ayrılıyorsa su bazlı, ayrılmıyor ve sabit kalıyorsa yağ içeriyor demektir. Sıvı yerine toz allık kullanın. Göz makyajı ve dudak koruyucularda bir sorun yok, çünkü bu bölgelerde genellikle akne görülmüyor.

Yiyeceklerinize dikkat edin

Çikolata, yağlı yiyecekler, kabuklu yemiş ve diğer yiyecekler ile ergenlik dönemi aknesine neden olabilecek diğer yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yediğiniz bir şeyle sivilceleriniz arasında bir bağ olduğunu farkettiğinizde, bu gıdayı yememeye çalışın.

Yüz bakımından kaçının

Yüz bakımı yaptırmayın. Cilt bakımı, cildinizi güzelleştirmekten çok hassas cildinize zarar verebilir.

İyoda dikkat edin

Çoklu vitaminlerde ve iyotlu tuzda bulunan iyoda dikkat edin. Bazı doktorlar, iyodun akneyi körüklediğine inanıyor. (Vasfiye Özcanbaz)