Kategoriler
Yaşam

Kalp hastalığını önlemenin yolları

Bugüne kadar kalp hastalıklarını önlemenin sizin elinizde olabileceğini eminiz ki hiç düşünmemişsinizdir. Ancak yediğiniz ve içtiğiniz gıdalar ile yaşam tarzınız kalp hastalığı riskinizi etkiliyor. Ömür boyu dikkat ederseniz kalp hastalığına yakalanma ihtimalinizi azaltabilirsiniz.

Uyku ve yemek saatlerinize, yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat ederek kalp hastalığı riskinizi azaltabilirsiniz. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte kalp hastalığını azaltmak için yapmanız gerekenler:

En güçlü ilaç gıdalar

Onlarca yıldır bitki temelli beslenmenin kalp krizi oranlarını azaltmaya yardımcı olduğu tıp literatüründe de belirtilmişti. Eti ölçülü tüketip sebze ağırlıklı beslenmelisiniz.

Günde en az 5 kase sebze tüketin

En büyük araştırmalardan ikisi yeme alışkanlığının kronik hastalıkları nasıl etkilediğini gösterdi. Günde 8 ya da daha fazla porsiyon sebze yiyenlerin kalp krizi ya da felç geçirme riskinin günde 1,5 ya da daha az porsiyon sebze tüketenlere göre daha düşük olduğu belirlendi. Bu nedenle günde en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmelisiniz.

Günde 3 fincan çay için

Yeşil, siyah veya Çin çayı gibi çay türlerinin hepsi toplam kolesterolü ve trigliserid seviyesini düşürmeye, kan şekerini düzenlemeye ve iltihabı iyileştirmeye yardım eder.

Eti sade şekilde tüketin

Hayvan ürünlerini yemeyi tamamen bırakmak ciddi bir değişiklik olabilir. Bu nedenle en azından sosis, salam ve sucuk gibi işlenmiş etlerden uzak durun. Harvard Üniversitesi’nde görevli araştırmacılar haftada birden fazla yenen 50 gram işlenmiş etin kalp hastalığı riskini yüzde 42 oranında artırdığını tespit ettiler. Ayrıca hormonsuz, antibiyotiksiz ve katkı maddesi içermeyen et tüketmeye özen gösterin. Yediğiniz hayvanın çayırda beslenmiş olması hayvanın yediği omega-3 yağ asitleri nedeniyle kalp hastalığı riskine karşı sizi koruyabilir.

Balık önemli

Sardalye, hamsi, istavrit, somon ve ringa gibi balıklar kalp dostu Omega-3 yağ asitleri açısından en zengin kaynaklardır. Omega-3 yağ asitlerinin iltihabı, kalp ritm bozukluğunu, trigliserid seviyesini ve kan basıncını azalttığı biliniyor. Ayrıca bu balıklarda diğerlerine göre daha az toksin var.

Akşam yemeğini erken yiyin

Vücudunuz metabolik fonksiyonları tamir etmek için dinlenmeye, ara vermeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle gece yarısı yatmadan bir şeyler atıştırırsanız iltihap, kan şekeri, kan yağları ve hücre yaşlanmasında artışa yol açarsınız. Bu nedenle geceleri mutfağa girmeyin, en ideal akşam yemeği saati 7’dir.

Aktif olun

Daha fazla oturarak zaman geçiren insanlarda kalp hastalığı riskini artıran metabolik sendrom gelişme riski yüzde 73 daha fazla. Yakın mesafede bir yere gidecekseniz otobüse, minibüse binmek yerine yürüyerek gidebilirsiniz. Çok yüksek katlarda oturmuyorsanız evinize çıkarken asansör yerine merdivenleri kullanın.

Evcil hayvan sevin

Evcil hayvanların stres, kortizol seviyesi ve kan basıncı üzerinde inanılmaz pozitif etkisi bulunuyor. Evcil hayvanların sakinleştirici enerjisi sizi etkiliyor. Sahibi ile evcil hayvan arasındaki bağ, uyumluluk kalp sağlığını iyileştirmeye yardım ediyor.

Saunaya gidin

Saunalarda ve buhar odalarının kapısında kalp hastalarının tedbirli olmaları tavsiye ediliyor. Ancak Japon araştırmacılar “kızılötesi sauna” olarak isimlendirilen özel bir tür buldular. Bu sauna geleneksel kuru saunadan daha fazla cildin içine enerji işliyor, böylece kalbe yardımcı oluyor. Haftada en az 2 kez bu terapiyle tedavi olan kalp hastalarının 5 yıllık sürede hastaneye yatışları ve ölüm oranları yüzde 50 azaldı.

Her gün şükrettiğiniz şeyleri yazın

Connecticut Üniversitesi’nde görevli psikolog kalp krizi geçirip iyileşen 287 kişiyle görüştü ve hayatta kaldıkları için şükredenlerin 8 yıl içinde başka bir kriz geçirme riskinin düştüğünü tespit etti. Her gün şükrettiğiniz birkaç şeyin listesini yapın ve bunları haftada bir kez okuyun.

Camlarınızı açın

Evinizin içindeki hava dünyanın en kirli şehirlerindeki havadan daha fazla kirlenmiş olabilir. Saç spreyi, mumlar ya da ocaktaki yapışmaz tava, tencerelerden çıkan duman gibi birçok neden evinizi kirletebilir. Tek başlarına küçük gibi görünse de birbirleriyle karışıp yakıcı bir buhar oluşturduklarında iltihaba, kan basıncının artışına ve damarların sertleşmesine yol açabilir. Bu nedenle havaların ılık olduğu günlerde camlarınızı açın ve evinizi havalandırın.

Doğal temizlik ürünleriyle temizlik yapın

Çevreci oldukları ambalajlarında yazsa bile birçok temizlik ürünü felce, yüksek kan basıncına yol açan kimyasallar içeriyor. Mümkünse özellikle mutfağınızı sirke, limon, kabartma tozu ve mısır nişastası gibi doğal temizlik ürünleriyle temizleyin.

Plastik saklama kaplarınızı atın

Plastiğin içindeki BPA ve fitalat gibi kimyasallar yiyeceklere geçebiliyor. Vücudunuzda bu kimyasal tortuları birikince bunlar hormonal sistemi devreden çıkarıyor. Yapılan araştırmalara göre insanların idrarındaki BPA seviyesi ile kalp hastalığı riski arasında bir bağ olduğu belirlendi. Bu nedenle yiyeceklerinizi saklamak için cam, seramik ya da paslanmaz çelik kaplar kullanın. (Vasfiye Özcanbaz)