Kategoriler
Soru-Cevap

Parmaklarınızdan gelen çıtlatma sesinin kaynağını biliyor musunuz?

Çoğu insan parmaklarını çekerek, kıvırarak ya da belini ve boynunu sağa sola çevirerek çıtlatmaya çalışır. Tam bu sırada çevrenizdeki birçok insan da bunun eklemlere zarar verdiğini söyler. Peki çıtlama sesi nasıl oluşuyor, ses nereden geliyor?

Sadece parmaklarınız değil, dirseğiniz, dizleriniz, boynunuz, ayak bilekleriniz ve hatta göğüs kemiğiniz çıtlayabilir. BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, bu çıtlama sesi eklemlerin içinde patlayan gaz kabarcıklarından geliyor.

Çıtlama sesine neden olan nedir?

Kemiklerinizin hızlıca yuvasına girmesi ya da çıkmasından çok, parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü var. Bu kapsülün içinde kemiklerin hareketleri sırasında buraları yağlayan bir sıvı vardır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte kulağımıza gelenler bu seslerdir. Güney Karolina Duke Üniversitesi’nden ortopedi uzmanı Farshid Guilak, “Çıtlatma  tüm eklemlerimizin içindeki yağlayıcı snovyal sıvıdan çözülen gaz kabarcıklarının şekillenmesiyle oluşuyor” dedi.

Eklemi germek, eklem içindeki sıvının basıncını azaltır ve gaz kabarcıkları görünmeye başlar. Kabarcıklar hızlıca patlar ve çıtlama sesi duyulur. Fakat, kabarcıkların sıvı içinde tekrar oluşması zaman alır. Bu nedenle aynı parmağınızı tekrar tekrar çıtlatamazsınız.

Annenizin uyarılarına karşılık, çıtlatmanın eklem iltihabına ya da diğer hasar türlerinden birine yol açtığı konusunda bilimsel bir delil bulunmuyor. (Vasfiye Özcanbaz)