Kategoriler
Yaşam

Susuzluğunuzu gidermek için bol bol karpuz tüketin

Sıcak yaz günlerinde ve özellikle bugünlerde iftarın ardından vazgeçilmez serinletici meyvelerden biri olan karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. Peki karpuzun faydasının yanı sıra karpuzla ilgili bilmediğiniz bazı gerçekler olduğunun farkında mısınız?

Bir tabak karpuz 46 kalori içerirken almanız gereken C vitamininin yüzde 20’sini ve A vitamininin ise yüzde 17’sini karşılıyor. Ayrıca karpuz kan basıncınızı dengede tutan potasyumun yanı sıra sindirim sisteminiz için yararlı olan lifler içeriyor. HuffingtonPost’ta yer alan habere göre, işte karpuzla ilgili bilmediğiniz gerçekler:

Çiğ domatesten daha fazla likopen içeriyor

Sadece büyük bir domateste 4 miligram likopen bulunurken bir tabak karpuzda 6 miligram likopen bulunuyor. Likopen süper bir antioksidan olarak biliniyor. Hücrelerinize zarar veren ve bağışıklık sisteminizi alt üst eden serbest radikalleri durdurur. Bazı araştırmalara göre, likopen kalp hastalığı ve birçok kanser türüyle savaşmada yardımcı. Karpuzu dilimlemeden önce oda sıcaklığında saklayın.

Karpuzun suyu kas kırıklığını iyileştiriyor

İspanyalı bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, karpuz suyu içmek yorucu bir idmandan sonra iyi bir yatıştırıcıdır. Egzersizden bir saat önce 450 gram karpuz suyu tüketen atletlerin daha az kas kırgınlığı yaşadığı ve gün içinde kalp atış hızının daha yavaş olduğu belirlendi.

Karpuz hem meyve hem de sebzedir

Birçok meyve gibi karpuz da çekirdekten yetişiyor ve tatlı bir tadı var. Aynı zamanda kabak, balkabağı ve salatalık ailesinden gelen bir sebzedir.

Bol miktarda su içerir

Karpuzun yüzde 91,5’i sudan oluşuyor. Yaz aylarında susuzluğu gidermede birebirdir. The Journal of Nutrition isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, orta düzeyde susuzluk yaşayan kadınlarda bile baş ağrısı, konsantrasyon güçlüğü, yorgunluk ve kötü bir ruh hali görüldüğü belirlendi. Susuz kalmamak için bol bol karpuz tüketin.

Sarı bir türü bulunuyor

Karpuzun içinin pembe olmadığına inanmak çok zor olabilir. Ancak Sarı Karpuz adıyla bilinen içi sarı olan türü de mevcut. Normal karpuzdan biraz daha tatlı olan sarı karpuzun tadı da balı andırıyor. (Vasfiye Özcanbaz)