Kategoriler
Genel

Çocuklarda diş hekimi korkusunu nasıl yenersiniz?

Muhtemelen çocukken siz de diş hekimine gitmekten korkmuşsunuzdur. Hatta halen daha diş hekimine gitmekten korkuyor olabilirsiniz. Ancak günümüzdeki yeni teknolojiler sayesinde korkularınızı yenmek çok kolay.

Sizin de çocuğunuz diş hekimine gitmekten korkuyorsa bu sorun büyük ihtimalle sizden kaynaklanıyor.  Çocuğunuza karşı yeterince açık sözlü olmazsanız, diş hekiminde çocuğun nelerle karşılaşabileceğini açıkça anlatmayıp yalan söylerseniz çocuğun korkuları daha da artar. Pediatric Dentistry isimli uluslararası bir dergide yayınlanan araştırmaya göre, aile üyelerinden biri diş hekimine gitmekten kaygılanıyorsa bu korku çoğunlukla ailenin diğer üyelerine de geçiyor.

Foxnews’te yer alan habere göre, çocuğunuzun diş hekimi korkusunu nasıl yenebileceğiniz şöyle açıklanıyor:

Çocuklarınızın dişlerini erken fırçalamaya başlayın

Bebeğinizin dişlerinin henüz çıkmadığı dönemlerde bile bebeğiniz yemeğini bitirdikten bebekler için uygun olan diş fırçasıyla, nemli bir tülbentle çocuğunuzun dişetlerini temizleyin. Erken yaşta iyi bir ağız hijyeni çocukları sonraki muayenelere ve diş bakımlarına karşı hazırlar.

1 yaşından önce diş hekimine gidin

Amerikan Pediatri Akademisi, çocukların bir yaşına gelene kadar mutlaka diş hekimine gitmelerini öneriyor. Erken dönemde yapılan diş muayeneleri sayesinde çocuklar diş hekimine alışıyor hem de gelecekte yaşanabilecek diş sorunları hakkındaki kaygısı azalıyor.

Konu hakkında konuşun

Diş hekimine gitmekle ilgili kitaplar okuyun ve hissettiğiniz pozitif duyguları çocuğunuza anlatın.

Evde pratik yapın

Çocuğunuzu bir kanepeye ya da bilgisayar sandalyesine oturtun ve evde dişlerini tedavi eder gibi ya da temizler gibi yaparak diş hekimine gittiğinizde başına neler gelebileceğini gösterin.

Eğlenceli hale getirin

Diş hekimine giderken en sevdiği kitabını ya da oyuncağını yabancılık çekmemesi için yanında götürün. Diş hekimi ziyaretini eğlenceli hale getirirseniz, mutlu bir deneyim korkusunu yenmede onun için pozitif bir yaklaşım olacaktır.

Pozitif olun

Önceki deneyimlerinizi ya da diş hekimi hakkındaki şimdiki duygularınızı önemsemeden, çocuklarınız için bunu pozitif bir süreç haline getirin. Ağrı veya hissedeceği huzursuzluk hakkında konuşmaktan sakının ve sağlıklı dişlerin nasıl olacağını, görüneceğini vurgulayın.

Ziyaret edin

Çocuğunuzun diş hekimi randevusuna gitmeden önce diş hekimini ziyaret edin. Böylece çocuğunuz orada çalışan personelle ve diş hekimiyle tanışacak. Bir sonraki gelişinde kendini rahat hissedecektir.

Pedodontiste gidin

Çocuğunuzu çocuklar konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimine götürün. Pedodontistler çocuklarla ilgili eğitim almış kişilerdir, daha küçük aletler kullanırlar ve muayenehaneleri ise çocukların sevdiği oyuncaklar, çizgi filmler ve parlak renklerle süslüdür. Korkan veya özel ilgiye ihtiyacı olan çocuklara nasıl yaklaşacaklarını iyi bilirler.

Yardım alın

Çocuğunuzu diş hekimine götürmek konusunda endişeliyseniz, başka bir aile üyesinden ya da arkadaşınızdan yardım alın. Bazen çocuklar anne veya babasının dışındaki kişiler yanında kendilerini daha cesur hissederler. (Vasfiye Özcanbaz)