Kategoriler
Yaşam

Güneş yanıklarını evde tedavi edebilirsiniz

Kavurucu yaz aylarında uzun süre güneş altında kaldığınızda ve herhangi bir koruyucu kullanmadığınız zaman cildinizde farklı derecelerde yanıklar oluşur. Bu yanıkları tedavi etmek için krem kullanmak yerine evinizdeki ürünlerle doğal yöntemlere başvurabilirsiniz.

Güneşin etkisini iyiden iyiye gösterdiği bugünlerde dışarıya asla koruyucu sürmeden çıkmamalısınız. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, bu doğal tedaviler ağrıyı ve iltihabı azaltarak cildinizin iyileşmesine yardım ediyor.

Yulafın içinde durun

Bu kahvaltılık yiyecek cildinizindeki ağrıyı hafifletir ve iltihabı azaltır. Eski bir naylon çorabın içine yulafı doldurun ve serin akan suyun altına yerleştirin. 15-20 dakika suyun içinde bekleyin. Sonra çıkın, fakat yulafın iyileştirici etkisinin geçmemesi için havluyla kurulanmayın.

Banyo suyuna karbonat ekleyin

Karbonat cilteki yanmayı hafifletecek ve cildin iyileşmesine yardım edecektir. Serin banyo suyunun içine bir avuç dolusu karbonat atın ve 20 dakika bu suda bekleyin.

Beyaz sirkeyi deneyin

Aspirinin bir bileşeni olan asetik asit içeren beyaz sirke güneş yanığının oluşturduğu ağrıyı, kaşınmayı ve yanmayı iyileştirmeye yardım eder. Kağıt havluyla beyaz sirke alın ve ağrıyan yerlere kompres gibi uygulayın, kendi kendine kurumasını bekleyin. Göz çevresinde dikkat edin, çünkü sirke gözleri yakabilir. Ya da banyo suyunuza bir bardak beyaz sirke dökün ve 20 dakika bu suda bekleyin.

Yeşil çayla rahatlayın

Düzenli olarak cilde uygulandığında yeşil çaydaki antioksidan bileşenler güneş yanığını ve cilt kanserini önlemeye yardımcıdır. Güneş engelleyici gibi çalışmaz, ancak güneşin UV ışınlarının yol açtığı yanmaya karşı cildi korur. Güneşte kalıp içeri girdikten sonra 2 bardak demlenmiş yeşil çayın soğumasını bekleyin ve bir parça pamuk yardımıyla cildinize sürün. Daha fazla ferahlık için nane çayı ile yeşil çayı karıştırın.

Lavanta yağı sürün

1900’lü yıllarda lavanta yağının iyileştirme gücü farkedildi. Bir şişenin içinde 1 çay kaşığı saf lavanta yağı ile yaklaşık 57 gram suyu karıştırın. Çalkalayın ve ihtiyacınız oldukça yanan bölgeye püskürtün.

Yoğurt sürün

Sade yoğurttaki enzimler ve probiyotikler yanmış cildinizin iyileşmesine yardımcıdır. Yoğurdu doğrudan yanan bölgeye sürün ve en az 5 dakika bekleyin. Ağrınız hafifleyince serin suyla nazikçe yıkayın.

Bol miktarda su için

Cildinizin yanması su kaybettiği anlamına geliyor. Bol miktarda su içerek cildinizin nemini yeniden kazanırsınız ve bu yanığın hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Aloe vera kullanın

Saf aloe vera cilt yanığı iyileşmesinde çok önemlidir. 2009 yılında yapılan araştırmada, alove veranın ikinci derece yanıkları geleneksel yanık tedavisinden 3 gün önce iyileştirdiği tespit edildi. İçindeki glokoproteinler ağrıyı ve yanmayı durdurur.

E ve C vitaminleri

Vitaminler güneş yanığının ağrısını almaz, fakat daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur. 8 gün boyunca 2000 miligram C vitamini ve 1,000 IU E vitamini almak güneş yanığını iyileştirir ve ileride cilt kanseri riskini azaltır. Bu vitaminler antioksidandır. (Vasfiye Özcanbaz)