Kategoriler
Genel

Yeni keşfedildi.. Bu örümcekler uçabiliyor!

Bilim adamları tarafından yeni keşfedilen Yengeç Örümceklerinin kendilerine yeni yuva ya da yeni gıda kaynakları bulmak için ördükleri ipek paraşütlerle uzun mesafe uçabildikleri tespit edildi.

Bu örümcekler, ağlarını paraşüt gibi kullanarak uçabiliyor. Yengeç örümceklerinin yeni yuva ya da yeni gıda kaynakları bulmak için ürettikleri ipek paraşütlerle uzun mesafe uçabildikleri tespit edildi.

Bugüne kadar hep karanlık yerlerde yaşadığı düşünülen örümcekleri yakından inceleyen bilim adamları yengeç örümceklerinin uçabildiğini belirledi.  Berlin Teknik Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre, bebek yengeç örümcekleri kuluçkadan sonra evlerinden ayrılmak için ağ teknolojisini kullanıyor ve yetişkin yengeç örümcekleri ise daha verimli yeni arkadaşlar bulmak ve gıda kaynakları aramak için ipeksi paraşütlerini kullanarak uçuyorlar.

Ağların her biri 3 metre 

Kendi ürettikleri paraşütlerle okyanusları geçen cesur örümcekler daha önce belgelenmişti. Paraşütle atlama davranışı, yengeç örümcekleri için sıradan bir konu olsa da bunu nasıl yaptıklarının detayları, şimdiye kadar dikkatle incelenmemişti.

Berlin Teknik Üniversitesi’nde görevli bir mühendis, ortalama 5 mm büyüklüğündeki bu küçük örümceklerin inanılmaz yeteneklerinin nereden geldiğini inceledi. Örümceklerin uçarken havadaki rüzgarı analiz etmek için ön bacaklarını kullandıklarını belirledi. Doğru rüzgar akışını bir kez bulduklarında yengeç örümcekleri her biri 3 metre uzunluğunda 50-60 ipeksi ağ üreterek havada uçuyor. (Vasfiye Özcanbaz)