Kategoriler
Aktüel

Kağıttan sanat eserleri göz kamaştırıyor

İlk bakışta siyah arka plan üzerinde girintili çıkıntılı beyaz çizgilerden oluşmuş resimler gibi görünen sanat eseri el emeği göz nurunun eseridir.  Her parça sanatçı Maude White’nin oldukça titiz bir şekilde çalışılarak kağıdı kesilmesiyle oluşuyor.

Kağıda karşı büyük bir ilgisi olan sanatçı, her kağıt yaprağının kendi hikayesini anlatma potansiyeli olduğuna inanıyor. Detaylı olarak hazırlanmış her illüstrasyonla birlikte öyküyü ifade etmek için sanatçı pozitif ve negatif boşluklara dayanıyor. Elleriye dikkatli şekilde yaptığı kesimler sayesinde sanatçı kağıdın sona ermeyen gücünü narin, doğadan esinlenen görüntüler oluşturmak için kullanıyor.

Kağıda saygısı sonsuz

Bir parça kağıttan basit bir kar tanesi kestiyseniz Amerikalı Maude White tarafından oluşturulan bu inanılmaz girintili çıkıntılı kağıt sanatının değerini daha iyi anlarsınız. Özenerek oluşturulmuş detaylar tümüyle göz kamaştırıyor. Sanatçı küçük çizgileri kesmek için maket bıçağı kullanarak sanat eserlerini elleriyle oluşturuyor ve kağıdın boş negatif yerleriyle görüntüler çiziyor. Kağıda karşı büyük bir saygısı olduğunu söyleyen Maude White, kağıdı kestiğinde ince zarımsı materyalin gücünü gösterdiğini belirtiyor. (Vasfiye Özcanbaz)