Kategoriler
Yaşam

Yiyebileceğiniz en sağlıklı 10 sebze

Sebze ve meyvelerin vücudumuz için ne kadar gerekli ve sağlıklı olduğunu hepimiz biliyoruz. Ancak bunlardan bazısının sofralarınızdaki yeri baş köşede gelmeli. İçerisinde bulunan antioksidanlar sayesinde bu sebzeler sizi kanser, kalp hastalığı ve felç gibi çok ciddi hastalıklardan koruyor.

Fiyatı her ne kadar 7 lirayı bulsa da soğan en sağlıklı sebzeler arasında başı çekiyor. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, antioksidan açısından oldukça zengin olan sebzeleri evinizden ve alışveriş listenizden asla eksik etmeyin.

İşte en sağlıklı 10 sebze:

Soğan

Bu sebzeyi çiğ olarak tüketirseniz kanserle savaşan antioksidanlardan daha fazla yarar görürsünüz. Soğanı yüksek ısıda pişirmek sizi akciğer ve prostat kanserine karşı koruyan fito-kimyasalların faydasını önemli ölçüde azaltıyor. Çiğ soğanı domates, biber ve salatalık ile harmanlayıp, baharatlarla zenginleştirip salata olarak tüketin.

Mısır

Koçanıyla ya da koçansız mısırı pişirerek yiyiniz. Journal of Agricultural Food and Chemistry isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre, mısırı ne kadar çok pişirirseniz içinde bulunan lutein (yaşlılarda körlükle savaşan) gibi antioksidan seviyesi o kadar artıyor.

Bezelye

International Journal of Cancer isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre,küçük fakat oldukça güçlü olan bu sebzeyi diğer baklagillerle birlikte her gün tüketirseniz mide kanseri riskiniz azalıyor. Ayrıca bezelyeyi pilavlarınızda kullanabilirsiniz.

Karalahana

Bu sebzenin kıvırcık yeşil yapraklarında bol bol C vitamini ile LDL (kötü kolesterol) seviyenizi düşürerek kalp hastalığı riskinizi azaltmaya yardımcı antioksidanlar bulunuyor. Karalahananın yemeğini ya da dolmasını yapabilirsiniz.

Brokoli

Kanserle savaşan antioksidanlarla doludur brokoli. 10 yılı kapsayan araştırmaya göre, haftada 5 ya da daha fazla porsiyon turpgiller (brokoli dahil) yiyen erkeklerde mesane kanseri gelişme riskinin yarı yarıya az olduğu görüldü. Brokoliyi haşlanmış sevmiyorsanız çorbasını deneyebilirsiniz.

Kırmızı dolmalık biber

Bir orta boy biberde sadece 32 kalori bulunuyor. Günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 150’sini karşılayan kırmızı dolmalık biber kalp hastalığına yol açan damar sertliğiyle de savaşıyor.

Ispanak

Sağlıklı gözlere sahip olmanızı sağlayan ve maküler dejenerasyon hastalığını önlemeye yardım olan karotenoid isimli antioksidanlarla dolu olan ıspanağı pişirerek içinde bulunan lutein isimli antioksidanın vücut tarafından daha iyi emilmesine yardım edersiniz.

Kaba yonca veya Şark yoncası

Bu güçlü sebze beta-karoten açısından zengindir. Beta- karoten de sizi akciğer kanserine karşı korur, sağlıklı bir cilde, tırnaklara, saçlara, diş etlerine, kemiklere, dişlere ve bezlere sahip olmanıza yardım eder. Ayrıca iyi bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini de sizi kalp krizine, felçe karşı korur ve mesane kanserinden ölme riskinizi azaltır.

Brüksel lahanası

Bu antioksidan topları kansere yol açan serbest radikallerin zararlı etkisini yok ediyor. Sadece yarım kase Brüksel lahanası günlük C vitamini ihtiyacınızın yüzde 80’ini karşılıyor. Ayrıca bu sebze kalp hastalığıyla ve kataraktla savaşıyor. Bu sebzeyi zeytinyağıyla soteleyerek tüketebilirsiniz.

Pancar

Kökü yenen bu sebzede gözlerinizi koruyan luteinin yanısıra kanserle savaşan antioksidanlardan da bol miktarda bulunuyor. Pancarın yapraklarını da atmayın. Pancar yaprakları sebzenin besin değeri en fazla olan bülümü ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzeler gibi pişirilebiliyor. (Vasfiye Özcanbaz)