Kategoriler
Sağlık

Yüzmenin sağlığınız için faydaları

Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte yüzmenin sağlığınız üzerindeki sayısız faydasını tekrar hatırlatalım istedik. Yüzmenin sağlıklı bir kalbe sahip olmaktan kilo vermeye, esnekliğinizi artırmasından şeker hastalığı riskini azaltmaya kadar birçok faydası var.

Koşma, yürüyüş gibi egzersizlerin yanında yüzmeninde sayısız faydası bulunuyor. HowStuffWorks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, işte yüzmenin sağlığınıza yararları:

Az zamanda fazlasını yapma yeteneği

Yüzme sayesinde vücudunuzun iskelet sistemine ağır bir etki olmaksızın vücudunuzu çalıştırırsınız. İnsan vücudu suya daldığında otomatik olarak hafifler. Vücudunuz ağırlığının yaklaşık yüzde 50’sini atarsınız. Özellikle aşırı kiloluysanız ya da eklem iltihabınız varsa yüzme havuzu, ölü kaslarınızın ve ağrılı eklemlerinizini çalıştırmak için en ideal yerdir.

Kas gücünüz artar

Yüzme kas gücünüzü artırmanın iyi bir yoludur. Yüzerken kollarınız ve bacaklarınız çalışır, kas gücü oluşturmada yüzme en iyisidir. Ayrıca yüzme özellikle menopoza girmiş kadınlarda kemik gücünü de artırıyor.

Esnekliğiniz artar

Yüzme sayesinde vücudunuz eklemleriniz ile bağlarınızın esnek kalmasına yardım eden dizi hareket yapar. Yüzerken ileri doğru atıldığınızda vücudunuzu da uzatırsınız. Böylece başınızdan ayak ucunuza kadar vücudunuzu germiş olursunuz.

Daha sağlıklı bir kalp

Yüzme aerobik bir egzersizdir. Yüzme vücudunuzdaki en önemli kas olan kalp kasını iyileştirmeye yardım eder. Kalbin daha iyi pompalamasına, vücuttaki kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Her gün 30 dakika yüzmek kadınlarda koroner kalp hastalığı riskini yüzde 30-40 azaltıyor.

Kilo kontrolü

Yüzme en fazla kalori yakan sporlardan biridir. Yüzmenin kalori yakıcı etkisini artırmak için aralıklarla dinlenmelisiniz. Önce biraz (45 metre) yüzün 10 saniye kadar dinlenin sonra bunun iki katı kadar (90 metre) yüzün, sonra tekrar 10 saniye kadar dinlenin ve biraz daha uzun (150 metre) mesafe yüzün.

Astım belirtilerini iyileştiriyor

Yüzmek nemli havada çalışma imkanı sunar, böylece egzersize bağlı astım belirtilerini azaltır. Araştırmada 6 haftalık yüzme programını tamamlayan katılımcılarda belirtilerde, horlamada, ağızdan nefes alıp vermede ve hastaneye yatış oranlarında ciddi oranda azalma olduğu belirlendi.

Kolesterole yardım ediyor

Yüzmek iyi kolesterolün yüksek olmasına kötü kolesterolün ise düşük olmasına yardımcı oluyor. Aerobik gücü sayesinde kolesterol seviyelerini doğru bir dengede tutuyor.

Şeker hastalığı riskini azaltır

Bir araştırmaya göre, erkekler haftada 3 kez sadece 30 dakikalık yüzmeyle 900 kalori yakabilir ve tip 2 diyabet hastalığına yakalanma risklerini yüzde 10 azaltabilirsiniz. Kadınlarda ise hastalığa yakalanma riski yüzde 16 azalıyor. Eğer tip 1 diyabet hastasıysanız yüzme insülin duyarlılığını artırabiliyor. Amerikan Diyabet Derneği, diyabet hastalarının haftada en az 3 gün olmak üzere toplam 150 dakika yüzmesini öneriyor.

Stresi azaltıyor

Yüzme havuzunun olumlu yan etkilerinden biri de endorfin hormonu salgılanmasını sağlayıp size mutluluk vermesidir. Yüzmek sizi sakinleştirir, ferahlatır. Kaslarınız ile nefes alıp vermeniz uyumlu şekilde olduğu için stresten arınırsınız.

Daha uzun yaşarsınız

Yüzmek erken yaşlanmayı önlüyor. Güney Karolina Üniversitesi’nde yaşları 20 ile 90 arasındaki 40 bin 547 erkek üzerinde yapılan araştırmaya göre, yüzmeyi tercih edenlerin koşanlardan, yürüyenlerden ya da hiç egzersiz yapmayanlardan yüzde 50 daha az ölüm oranına sahip olduğu belirlendi. Araştırmacılar aynı etkinin kadınlar için de geçerli olduğunu belirtti. (Vasfiye Özcanbaz)