Kategoriler
Soru-Cevap

Dünyadaki herkes bir anda vejetaryen olsaydı ne olurdu?

İnsanların vejetaryenliği seçme nedenleri çok farklıdır, kimileri hayvanların acı çekmesine dayanamazken kimisi de sağlıklı beslenmek için vejetaryenliği tercih ediyor. Peki dünyadaki insanların hepsi bir anda vejetaryen olsaydı ne olurdu?

Bugün böyle bir düşünce oldukça ütopik görünse de ilerleyen yıllarda insanların çoğunun sebze-meyve ağırlıklı beslenmesinin, geleceğimiz için olumlu sonuçları olsa da dezavantajları da bulunuyor. Örneğin, herkesin vejetaryenliği seçmesi halinde hayvancılıkla uğraşan birçok insan işsiz kalacak.

BBC Focus dergisinde yayınlanan habere göre, işte herkesin bir anda veganizme geçmesi halinde karşılacağımız durumlar:

Metan gazı salınımı azalacak

Küresel ısınma ve sera gazı salınımı konuları tartışılırken karbondioksit gazının doğaya verdiği zarar konuşulsa da; aslında insan kaynaklı sera gazı salınımının 4’te biri gıda üretimi sırasında gerçekleşiyor. Hayvanların gaz çıkarması ve dışkıları, küresel ısınmaya büyük oranda katkı sağlıyor. Bitki bazlı diyetlere küresel bir geçiş,  hayvansal gıda üretiminden kaynaklanan emisyonları yüzde 28 azaltacaktır. Bu oran Hindistan’ın karbon nötrleşmesine eşdeğerdir.

Toprakların kullanımı artacak

Şu anda, tarım arazilerinin yüzde 68’i hayvan besiciliği için kullanılıyor. Bunun beşte birine ekin dikmek, tüm hayvanlar kadar aynı miktarda yiyecek üretecektir. Böylece, 26 milyon kilometrekarelik (Rusya’nın 1.5 katı büyüklüğünde bir alan) alan boşaltılacak. Daha sonra biyo-çeşitliliği iyileştirmek amacıyla çayır veya ormanla kaplanacaktır.

Ölümler azalacak

Herkes et yemeği bırakırsa, kalp ve damar hastalıkları, diyabet, inme ve bazı kanserlerde azalma olacağı için ölüm oranları da azalacak. Böylece her yıl 8 milyon insanın ölümü engellenecek. Ancak çoğu bitkisel ürün, kalori başına, ete göre daha düşük seviyelerde mikro besin (özellikle A, B12 ve D vitaminleri ve bazı esansiyel yağ asitleri) içeriyor. Yetersiz beslenmeye neden olmamak için bitkisel ürünlerin porsiyonlarının mutlaka ayarlanması gerekiyor.

Hayvanlar her şekilde ölecek!

Veganizm, hayvanlara karşı tüm zulmleri dışarıda tutmayı amaçlıyor. Çiftliklerin kapasitesi şu an mevcut olan 3,5 milyar besi hayvanı ve 19 milyar tavuk stoğunu karşılamaya yeterli olmazdı. Çoğu açlıktan ölür ya da yırtıcı hayvanlar tarafından yenilirdi.

(Vasfiye Özcanbaz)