Kategoriler
Aktüel

Sürekli kaynayan kazan: Nyiragongo Yanardağı 

Kongo Cumhuriyetinde bulunan Nyiragongo yanardağı, tıpkı kaynayan bir kazana benziyor. Neredeyse 3,5 kilometre yüksekliğindeki bir dağın zirvesinde 400 metre derinliğindeki durmadan kaynayan ateş gölü uydudan da net bir şekilde görülüyor.

Aktif bir stratovolkan (pek çok sertleşmiş lav, tüf ve kül tabakasından oluşmuş, yüksek, konik biçimli bir volkandır. Bu volkanlar dik yamaçlarıyla ve periyodik patlamalarıyla tanınırlar) olan  Nyiragongo Yanardağı, deniz seviyesinden 3 bin 470 metre yüksekliktedir. Kongo Cumhuriyeti’nde bulunan Goma kasabasının 20 kilometre kuzeyindeki Virunga Milli Parkı içerisinde yer alıyor.

Yanardağ kraterin çapı yaklaşık 2 kilometredir. Nyiragongo’nun zirvesinde bulunan lav gölü dünyada bilinen en büyük lav gölüdür. Bilim adamları, lav gölünün  derinliğinin yaklaşık 600 metreyi bulduğunu söylüyorlar. 1882 yılından bu yana, en az 34 kez lav püskürten Nyiragongo’nun lavları alkali açısından zengin olan melilit nefelinit isimli volkanik kayalardan oluşmuştur. Bu lavların sıradışı bir akışkanlığa sahip olmasında kimyasal yapısı rol oynuyor.

Lavlar çok hızlı akıyor

Normalde birçok volkanın sahip olduğu lavlar daha yavaş akıp insan yaşamı için nadiren tehlike oluştururken, Nyiragongo’nun lav akışı aşırı derecede düşük silis içeriği nedeniyle saatte 100 kilometreye ulaşabiliyor. 10 Haziran 1977 yılında, kraterin duvarları çatladı ve lav gölü bir saatten daha kısa süre içerisinde tümüyle boşaldı. Lavlar volkanın yanlarından saatte 100 kilometre hızla aşağıya aktı ve köyleri yok edip en az 70 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Aynı şekilde, 17 Ocak 2002 tarihindeki patlamada ise yaklaşık 3 kilometre yüksekliğe ulaşan lavlar 147 kişinin ölümüne ve binlerce insanın evsiz kalmasına yol açtı.

Dünyanın hiçbir yerinde dik kenarlı stratovolkanı akışkan lavlı bir göle sahip değil. Nyiragongo yanardağı tıpkı kaynayan bir kazana benziyor. Neredeyse 3,5 kilometre yüksekliğindeki bir dağın zirvesinde 400 metre derinliğindeki ateş gölü durmadan kaynıyor. Bu gölün uydudan da net bir şekilde görüldüğünü belirten araştırmacılar, yaklaşık 8 milyon metreküplük lav hacmine sahip olduğunu ifade ediyorlar. 2010 yılının başından sonuna kadar devam eden lav gölünün aktivitesi, şu anda, göl krater tabanında yayvan, dik kenarlı lav konisinin içinde sınırlanmış halde. Ne zaman patlayacağı meçhul. (Vasfiye Özcanbaz)