Kategoriler
Yaşam

Sağlığınızı düşünüyorsanız bu gıdalardan uzak durun!

Bazı gıdalar sağlığınız için yararlıyken bazıları ise kanser, kalp ve şeker hastalığı gibi ciddi sorunlara yol açabilecek kadar tehlikelidir. Günlük hayatta her gün tükettiğimiz bu gıdaların hangisinin zararlı olduğunu bilmeniz sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Gün içerisinde tükettiğiniz ve sağlıklı olduğunu düşünerek yediğiniz gıdalar zaralı olabiliyor.  Uzun yıllar sağlıklı bir şekilde yaşamak istiyorsanız bu gıdaları beslenme listenizden çıkarmalısınız:

Mikrodalgada patlamış mısır

Mısırınızı fırın poşetine koyup mikrodalgada patlatırsanız bu çok zararlıdır. Çünkü perfluorooctanoic asid olarak bilinen kimyasal, yapışmayan teflon tava ya da tencerelerde de bulunuyor. Mikrodalgadaki mısırınız da aynı toksik yapışmayan kaplamayla temas ediyor. Bu kimyasal ısındıkça laboratuvar hayvanlarında kanser ve kısırlığa yol açtığı belirlendi. Mikrodalga fırın yerine evde tencerede kendiniz mısır patlatabilirsiniz.

Yapay tatlandırıcı içeren gıdalar

Bu kimyasal tatlandırıcılar vücudunuzun daha fazla şeker istemesine neden olur. Ayrıca diyet içecekler içmek obezite açısından riskinizi 2 kat artırır.

Domates sosu

Domatesin kendisi C vitamini, demir ve A vitaminiyle doludur ve sağlıklıdır. Ancak marketten aldığınız domates sosları rafine edilmiş şekerle doludur. Bunların etiketini okuyun. Bazılarında mısır şurubu bulunuyor. Bu nedenle domates sosunuzu kendiniz yapın.

Donmuş gıdalar

Konserve ya da paketlenmiş donmuş gıdalar trans yağ, mısır şurubu, koruyucu, yapay renklendirici ve tatlandırıcılar içerir. Bazılarında ise soya fasulyesi ya da pamuk yağı da bulunuyor.

Paketlenmiş sandviçler

Bir sandviç 400 kaloriden fazladır. Yağ ve tuz miktarı da çoktur. Beyaz ekmekten yapıldığı için de boş kalori alırsınız. Ayrıca içine konulan mayonez de çok yağlı olduğu için sağlıklı değildir.

Organik olmayan çilekler

Çilekler çok temiz ve saf görünürler. Peki hiç çilek tarlasında çalışan işçiler gördünüz mü? Çileklerin üzerine püskürtülen düzinelerce tarım ilacından korunmak için koruyucu giysiler giymek zorundalar. Bu tarım ilaçları kanserojen olabilir.

Hazır kurabiyeler

Trans yağ içerebilen hazır kurabiyeler sağlıklı değildir. Almak istiyorsanız etiketlerini okuyun, eğer içinde kısmen hidrojenize yemek yağı varsa geri bırakın. Ayrıca etiketini dikkatlice okursanız içinde un, şeker, yapay tatlandırıcılar, boyalar ve çok sayıda koruyucu olduğunu göreceksiniz.

Gazlı içecekler

Tüm gazlı içecekler sağlıksızdır. 340 gramında 26 çay kaşığı şeker bulunuyor. Uzun süre aşırı şeker tüketimi şeker hastalığına ve kilo alımına neden olabilir. Ayrıca birçok gazlı içecekte yüksek fruktozlu mısır şurubu bulunuyor. Ayrıca içindeki fosforik asit kalsiyumu vücudunuzdan emiyor. Bu nedenle özellikle kadınlarda ilerleyen yıllarda kemik erimesi görülebiliyor.

Tuzlu atıştırmalıklar

Ne kadar çok cips yerseniz o kadar çok canınız ister. Bol miktarda da kalori içerir. Fazla tuz içermesinin yanında bu atıştırmalıklar hidrojenize yağla kızartılmıştır. Bir araştırmaya göre, patates cipsi ya da tuzlu kuruyemişlerin sadece 30 dakikada damarlarınıza zarar verdiği belirlenmiştir.

Tüm hazır gıdalar

Herkes hazır gıdaların sağlıklı olmadığını biliyor, buna rağmen tüketmeden de duramıyor. Hazır gıdalara eklenen trans yağlar, tuz, MSG (Mono sodyum glutamat) gibi kimyasallar ile şekerler tadını lezzetli hale getiriyor. Ancak bunlar çok fazla doymuş yağ içeriyor. İçinde GDO’lu mısır, trans yağ, gıda boyası, yapay tatlandırıcı, şeker, aşırı tuz olan tüm fast food gıdalardan uzak durmalısınız. (Vasfiye Özcanbaz)