Kategoriler
Yaşam

Mutfak aletlerinizin sıradışı kullanım alanları

Her gün mutfağınızda yemek yaparken, meyve keserken ya da yemek pişirirken kullandığınız mutfak aletlerini başka amaçlar için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Dünyanın çeşitli yerlerinden profesyonel mutfak şefleri mutfak aletlerini nasıl daha kullanışlı hale getirdiklerini anlattılar. Reader’s Digest dergisinde yer alan habere göre, işte bu ilginç yöntemler:

Mikrodalga fırın

Bir limonun suyunu sıkmak için mikrodalga fırını kullanabilirsiniz. Şefler limonunun suyunu sıkmak için 10 saniye mikrodalga fırında tutmanızı, böylece limonun hücreleri çözüleceğini ve suyunun çok daha hızlı akacağını belirtiyorlar.

Kutu rende

Bu rendeyi püre makinesi olarak kullanabilirsiniz. Dikdörtgen şeklindeki sıradan rendenizi domates soyucu ve püre makinesine dönüştürebilirsiniz. Büyük delikli tarafını kullanarak, büyük bir domatesi rendeye karşı tutun. Domatesi rendelerken dairesel bir hareketle döndürün. Püreniz rendenin altındaki tabağa düşecek, kabuğu ve domatesin sapı elinizde kalacaktır.

Paslanmaz çelik evye

Elleriniz sarımsak ya da soğan mı kokuyor? Ellerinizi ıslatın ve paslanmaz çelikten yapılmış mutfak lavabonuza sürün. Parmaklarınızın arasını ve yanlarını da lavaboya sürerek ovalayın. Tüm kötü kokular gidecektir.

Mutfak makası

Yiyecekleri hızlıca kesmek için mutfak makasını kullanın. Makasla pizzanızı, kuşkonmazınızı, karalahanayı ya da enginarınızı kesebilirsiniz.

Peynir rendesi

Hamur parçalarını ya da bisküvileri çabucak hazırlamak için rende kullanabilirsiniz. Tereyağını unun içine doğramak yerine donmuş tereyağı parçasını rendeleyip unla karıştırabilirsiniz. Ayrıca havuç veya soğan gibi sebzeleri peynir rendesiyle ince dilimler halinde hazırlayabilirsiniz.

Çatal

Kirazın çekirdeğini çıkarmak için yassı bir çatal kullanabilirsiniz.

Poşet

Tavalarınızı yağlarken ellerinizin temiz kalması için küçük bir poşet kullanabilirsiniz. Elinizi poşetin içine geçirdikten sonra bir parça tereyağını elinize alıp tavayı ovalayın, işiniz bitince poşeti ters çevirip çöpe atın.

Termometre olarak tahta kaşık kullanın

Kızartma yağınızın ısınıp ısınmadığını tahta kaşıkla kontrol edebilirsiniz. Yağ doğru sıcaklığa  geldiğinde tahta kaşığın ucunda kabarcıklar çıkacaktır.

Kıyma makinesi

Ev yapımı erişte hazırlamak için kıyma makinesini kullanabilirsiniz.

Demir döküm tava

Tane karabiberinizi ezmek için demir dökme tavanızı kullanabilirsiniz. Ayrıca kahve öğütücünüzü kullanarak tane karabiber çekebilirsiniz.

Kuruyemişlerinizi kırmak için merdaneyi deneyin

Salatanız, kurabiyeniz ve kekiniz için kullanacağınız kuruyemişleri plastik bir poşetin içine yerleştirin ve merdaneyle üzerinden birkaç kez geçin.

Baharatlarınız için kahve öğütücü

Baharatlarınızı ya da diğer tohumlarınızı tane olarak alıp kendiniz öğütürseniz besin değeri daha fazla olur. Baharatlarınız ve şifalı otlarınızı ezmek için kahve öğütücüsünü kullanabilirsiniz.

Buz kalıbınızı et suyu için kullanın

Çorbalarınıza ya da tencere yemeklerinize eklemek için tavuk ya da et suyunu hazırlayıp dondurucunuzdaki buz kalıplarına koyun. İstediğiniz miktarda et suyu küplerinden alıp yemeklerinize, çorbalarınıza ekleyin.

Ölçme kaplarınızı kuru bakliyatlar için de kullanabilirsiniz

Hamur işi yaparken kullandığınız ölçme kaplarıyla pirinç, yeşil mercimek, fasulye gibi kuru baklagillerinizi de ölçebilirsiniz. (Vasfiye Özcanbaz)