Kategoriler
Yaşam

Çocuklarınızı televizyondan uzak tutmanın yolları

Siz de birçok anne baba gibi çocuğunuzun fazla televizyon ya da film izlediği, bilgisayarında ya da akıllı telefonda çok oyun oynadığı konusunda endişe ediyor musunuz? Bazen ekranın önünde zaman geçirmek eğitici olsa da bunun aşırıya kaçması çocuk üzerinde birçok olumsuz etkiye yol açar.

Çocukları ve gençleri bu bağımlılıktan kurtarmanın birçok yolu bulunuyor. Mayo Clinic’te yer alan habere göre, televizyon, bilgisayar oyunları çocukları birçok açıdan olumsuz etkiliyor. İşte çocuklarınızı televizyondan ve bilgisayardan uzak tutmanın yolları:

Fazla televizyon izlemenin etkileri

Amerikan Pediatri Akademisi, 2 yaşından küçük çocukların televizyon izlemesini onaylamazken daha büyük çocukların ise günde 1 yada 2 saat televizyon izlemesine izin verilmesini öneriyor. Bunun gerekçesi olarak ise şunları gösteriyor:

Obezite

Çocuklar ne kadar çok televizyon izlerse aşırı kilolu olma riskleri o kadar artıyor. Özellikle çocuğunuzun odasında televizyon olması bu riski daha da artırıyor. Çocukların televizyon reklamlarında gördüğü abur cuburlar iştahını kabartır. Ayrıca televizyon izlerken de ne kadar yediklerini farketmeyip aşırı yer ve obez olma riskleri artar.

Düzensiz uyku

Fazla televizyon izleyen çocuklar uykuya dalmakta zorlanır ve uyku düzenleri bozulur. Uykusuzluk yorgunluğa ve atıştırma isteğinin artmasına yol açar.

Davranış problemleri

Televizyon karşısında günde 2 saatten daha fazla zaman geçiren ortaokul öğrencilerinde duygusal, sosyal ve dikkat problemleri görülmesinin daha muhtemel olduğu belirlendi. Ayrıca çok fazla video oyunu oynayan çocuklarda ise dikkat problemi riskinin arttığı tespit edildi. Bunun yanısıra 4 yaşlarında aşırı televizyon izleyen çocukların ise 6 ile 11 yaşları arasında kabadayılık gösterdikleri görüldü.

Akademik performansı kötüleştiriyor

Odalarında televizyon bulunan ortaokul öğrencileri testlerde daha kötü performans sergilediler.

Şiddet

Televizyonda çok fazla şiddete maruz kalmak çocuğunuzda şiddete karşı olan duyarlılığı azalıyor. Sonuç olarak çocuklar problemleri çözerken şiddeti normal bir yol olarak görüyorlar.

Oyun için daha az zaman

Aşırı televizyon izleyen çocuklar dışarıda daha az oynuyor ve egzersiz yapamıyorlar.

Çocuğun ekran karşısında geçirdiği süreyi sınırlandırmak

Çocuğunuzun televizyon karşısında geçirdiği zaman düşündüğünüzden daha fazla olabilir. Çocuğunuzla konuşup daha az oturmasının ve daha fazla hareket etmesinin önemli olduğunu ona anlatın. İşte ekran karşısında geçireceğiniz zamanı azaltmanız için basit adımlar:

İzlemediğiniz zaman televizyonu kapatın

Televizyonunuz açık olduğu sürece çocuğunuzun ilgisi de ona yönelecektir. Sürekli olarak izlediğiniz bir dizi veya program yoksa televizyonu kapatın.

Televizyonu ve bilgisayarı yatak odasından uzak tutun

Odasında televizyonu bulunan çocuklar daha fazla televizyon izlerler. Çocuğunuzun ekran karşısında geçirdiği zamanı ve ziyaret ettiği internet sitelerini takip edin. Televizyonu ve bilgisayarı evin yaygın olarak kullanılan bir alanında bulundurun.

Televizyonun önünde yemek yemeyin

Çocuğunuzun televizyon önünde yemek yemesine ya da atıştırmasına izin vermek onun televizyon izleme süresini artıracaktır. Bu alışkanlık ise kilo alımına yol açacaktır.

Başka aktiviteler önerin

Eğlence için televizyon ya da bilgisiyar oyunu oynamak yerine kitap okuma, spor yapma, yemek pişirme ya da zeka oyunları gibi eğlenceli aktiviteler önerebilirsiniz.

İyi örnek olun

Çocuğunuzun televizyon karşısında geçirdiği zamanı azaltmak için siz de ona iyi örnek olun ve siz de az televizyon izleyin.

Fişini çekin

Ekran karşısında geçirilen zaman ailenizde tansiyonu yükseltiyorsa, televizyonun ve bilgisayarın fişini bir süreliğine çekin. Haftada ya da ayda bir gün tüm aileniz için televizyonsuz bir gün belirleyin.

Aktif bir katılımcı olun

Çocuğunuzun ne izleyeceğini planlayın

Kanallar arasında gezinmek yerine kaliteli programları ve oyunları seçin. Televizyon ve bilgisayar üzerinde kontrol kurun. Oynayacağı video oyunlarını görün ve indireceği akıllı telefon uygulamalarını oynamadan önce takip edin.

Çocuğunuzla birlikte izleyin

Mümkünse programları birlikte izleyin ve gördüğü şeyler hakkında konuşun.

Reklam aralarında aktif olun

Programa ara verildiğinde siz de çocuğunuzla birlikte hoplayın zıplayın, hareket edin. Çocuğunuzun daha fazla hareket etmesini sağlamak için hareket etmesini gerektiren video oyunlarını seçin. (Vasfiye Özcanbaz)